Кажуть, що всі шляхи України сходяться в Каневі. Це й не дивно – за кілька кілометрів від старовинного міста знаходиться найбільша духовна святиня українців – могила Тараса Шевченка на Тарасовій горі. Та й місце для могили було вибране зовсім не даремно, воно майже ідеально точно повторює опис, залишений поетом в своєму «Заповіті».
Вперше Канів згадується в «Печерському патерику» між 1074 і 1088 роками. Канів згадується також у 1144 році, коли князь Всеволод Ольгович заснував тут церкву святого Юрія (Успенський собор). У середині ХІІ століття Канів був великим містом і відігравав велику роль в житті Давньої Русі. З 1155 року він відомий як офіційне місце зустрічей руських князів з половецькими послами. Також тут проходив великий шлях «з варяг у греки», який був важливою торговою артерією держави. А у XVI столітті Канів став своєрідною козацькою святинею. Літні запорожці, які вже не могли брати участь у походах і боях, почали селитися та доживати віку на Чернечій горі, неподалік Канівського монастиря. 1578 року козаки перевезли сюди останки скараного у Львові гетьмана Івана Підкову, ще один гетьман запорізького війська, Яків Шах, доживав тут свій вік. Похований у Каневі також гетьман Самійло Кішка.
Славну історію має Канів. Й от цьогоріч, як завжди, у другу суботу вересня, що випадає на 12 вересня, Канів відзначить 942-у річницю від заснування міста.
Зрозуміло, що через стрімкий зріст кількості захворілих на коронавірус влада закликала містян утриматися від проведення масштабних святкувань, оскільки дотриматися всіх заходів безпеки при зібранні великої кількості людей було б складно. Тож, цьогоріч на набережній Дніпра з нагоди свята відбудуться лише благодійний захід на підтримку онкохворої канівчанки Анастасії Кравченко та невеликий концерт за участі найкращих артистів міського будинку культури.
Канів – одна із визначних святинь для українців. Саме з поваги до таких важливих та близьких кожному громадянину речей будується те, що називається національною свідомістю. З цього починаються усвідомлення своєї українськості, патріотизм, національна гідність.
У нинішніх умовах інформаційної війни, яку активно ведуть проти української держави та нашого народу російські пропагандисти, важливо пам'ятати: ворог, передусім, намагається знищити, спаплюжити наші цінності, змусити українців забути про власні корені, наше славне історичне минуле.
Особливу увагу приділяють кремлівські пропагандисти впливу на молодь, у якої ще не сформувалася чітка життєва позиція, духовні засади особистості. Саме тому у соціальних мережах постійно ведеться «обробка» соціально незрілих людей. Іноді такі люди, особливо молодь, починають й поширювати антидержавну інформацію. Часто вони роблять це, не замислюючись над тим, що за це настає реальна невідворотна кримінальна відповідальність за ст.ст. 109, 110 ККУ.
Величний і древній Канів готується святкувати свій день народження. Тож, ми – українці – гуртуємося, зберігаємо пам'ять про свою історію та будемо готові, у дусі давніх козацьких традицій, дати відсіч будь-якому ворогові.
Джерело: сайт міської ради |