Парламент Грузії 31 травня ухвалив "Хартію свободи", яка, зокрема, запроваджує обмеження для колишніх співробітників радянських спецслужб і керівників компартії та комсомолу, а також забороняє використання у громадських місцях радянської та фашистської символіки. Хартія була ухвалена одноголосно. "За" проголосував 91 депутат. Низка положень документу набуває чинності уже зараз, до 1 січня 2012 року, а частина - з 1 січня 2012 року.
Частина Хартії, що стосується люстрації, передбачає встановлення посадових обмежень для колишніх співробітників спецслужб СРСР, а також колишніх вищих посадових осіб компартії та комсомолу.
Ці люди не зможуть працювати в представницьких чи виконавчих органах, Раді безпеки, кабінеті міністрів, обіймати посади голів департаментів, в адміністрації президента, апараті парламенту, урядовій канцелярії, регулюючих комісіях тощо.
Колишні функціонери також не зможуть обіймати посади декана в навчальних закладах, завідувати кафедрою або працювати суддею. У військових службах їм не зможуть присвоїти звання віце-полковника і вище. Крім того, їм заборонено працювати у керівництві Громадського телебачення.
Особи, які підпадають під люстрацію, мають піти у відставку протягом місяця після набуття законом чинності, в іншому випадку, спеціальна комісія оприлюднить інформацію про них.
Окрім того, в Грузії мають бути вилучені з громадських місць пам'ятники, скульптури і барельєфи із радянською символікою, а також змінені назви вулиць і населених пунктів, в яких міститься натяк на радянське минуле.
Частина пам'ятників може бути перенесена до Музею окупації.
Друга частина Хартії, "Акт патріота" - це пакет антитерористичних заходів, які передбачають охорону стратегічних будівель та споруд, моніторинг так званих "умовних кордонів", а також моніторинг вантажів, що ввозяться до Грузії, і великих фінансових потоків.
ТСН |