У травні цього року було зафіксовано рекордне падіння потужності українських АЕС, яка досягла історичного мінімуму. За офіційною інформацією "Енергоатома", зараз на атомних станціях України функціонують лише 10 із 15 енергоблоків. Одні знаходяться на плановому або аварійному ремонті, інші працюють на зниженій потужності, треті виведені у резерв. При цьому ще 2 із 10 блоків працюють із балансовими обмеженнями.
Вже з 1 серпня в Україні значно виростуть ціни на електроенергію. Подорожчання тарифів торкнеться як непобутових споживачів, так і населення країни. В Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) обґрунтували необхідність підвищення цін величезними боргами перед виробниками "зеленої енергетики". При цьому, ще у травні в.о. міністра Ольга Буславець заявила, що зараз немає жодних передумов для підвищення тарифів. Однак, судячи з ситуації в галузі, це не останнє подорожчання електроенергії в цьому році. Україна знаходиться у кроці від повномасштабної кризи на ринку електроенергетики, наслідки якої можуть призвести до значних збоїв. Головним чином проблеми пов'язані з атомною енергетикою, яка є основою енергосистеми України. У травні цього року було зафіксовано рекордне падіння потужності українських АЕС, яка досягла історичного мінімуму. За офіційною інформацією "Енергоатома", зараз на атомних станціях України функціонують лише 10 із 15 енергоблоків. Одні знаходяться на плановому або аварійному ремонті, інші працюють на зниженій потужності, треті виведені у резерв. При цьому ще 2 із 10 блоків працюють із балансовими обмеженнями.
Картина, м'яко кажучи, безрадісна. Статистику "Енергоатом" не приховує, але ось причини виникнення кризової ситуації замовчує, прикриваючись загальним падінням споживання електроенергії через карантин та збільшення обсягів виробництва енергії повітряними та сонячними електростанціями. Однак справа не тільки в цьому. Відомо, що на сьогодні 6 із 15 реакторів українських АЕС працюють повністю або частково на паливних збірках ТВЗ-WR американської компанії Westinghouse Electric Company. Саме через них "Енергоатом" опинився у такому скрутному становищі. Вся справа у тому, що, згідно з умовами договору з Westinghouse, українські фахівці не можуть обслуговувати тепловиділяючі збірки без нагляду представників компанії-виробника. Нещодавно у двох енергоблоків (третього блоку ЮУАЕС та п'ятого блоку ЗАЕС), які повністю функціонують на американському паливі, добіг кінця термін експлуатації. Планова перевірка обладнання за участю фахівців Westinghouse була призначена на липень, але американці злякалися приїжджати до України через епідемію коронавіруса та перенесли свій візит на невизначений строк. У зв'язку з цим, українським фахівцям не залишалося нічого, крім як вимушено зупинити "проблемні" енергоблоки. Однак керівництво "Енергоатома" прекрасно розуміє, якою катастрофою може обернутися ця ситуація для всієї енергосистеми України, і тому про проблему відразу ж доповіли нагору, в міністерство-куратор.
Очевидно, що американці ще не скоро доберуться до наших енергоблоків. Західні партнери, судячи з усього, надто зайняті своїми справами, щоб думати про чужі проблеми. Коронавірус та боротьба за права чорношкірих набагато важливіші ніж енергетичний колапс далекої України, причиною якого стане не що інше, як небажання американців виконувати свої обов'язки. В результаті в "Енергоатомі" вирішили діяти за принципом "порятунок потопаючих - справа рук самих потопаючих" та намагатися вийти зі скрутного становища своїми силами. Ситуація складається, дійсно, загрозлива. Попереду зима, а перспектива залишити без тепла та світла всю країну виглядає не дуже оптимістично. Ось тільки "антикризові" заходи, які вживає "Енергоатом", не тільки не вирішать проблему, але й можуть призвести до жахливих наслідків. В енергетичній компанії не придумали нічого кращого, ніж просто запустити третій енергоблок ЮУАЕС з тими ж самими американськими збірками в режими зниженої потужності "для забезпечення регіону необхідним обсягом електроенергії". Але очевидно, що наші атомники просто не можуть гарантувати належний рівень безпеки під час експлуатації ядерних установок. Нескладно здогадатися, чим може закінчитися запуск енергоблоку, подальше функціонування якого, по суті, заборонено без проведення регламентного обслуговування.
Ця ситуація вкотре продемонструвала вкрай жалюгідний стан української енергетики. Проте, наша влада, яка вже звикла покладатися на волю західних кураторів, здається, погано усвідомлює всю трагедію того, що зараз відбувається, і навряд чи буде вживати дієвих заходів щодо реформування системи. Набагато простіше продовжувати піднімати тарифи на електроенергію та використовувати аварійні енергоблоки, начхавши на можливі катастрофічні наслідки.
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]