25 травня 2020 року виповнюється 90 років Герою України, професору, лауреату Державної премії в галузі науки і техніки, лауреату премії Української академії наук з врученням Золотої медалі Платона, Почесному енергетику України, голові Науково-технічної ради Укргідроенерго Семену Ізрайлевичу Поташнику. Свого часу Семен Ізрайлевич був головним інженером Київської ГЕС. За роки своєї роботи гідроенергетик зробив значний вклад як у будівництво Канівської ГЕС, так і у роботу станції. Фахівці Канівської ГЕС згадують, що свого часу Семен Поташник брав активну участь у введенні в експлуатацію всіх агрегатів станції.
Семен Ізрайлевич – це людина кропіткої праці, людина, яка самовіддана своїй професії, людина, під керівництвом якої Укргідроенерго увійшло до переліку найуспішніших компаній України.
Семен Ізрайлевич є Почесним громадянином міста Канева, адже зробив чимало для розвитку міста. Так, газета «Віка» писала про нього:
«16 сесія Канівської міськради ХХІІІ скликання присвоїла звання «Почесний громадянин міста» Поташнику Семену Ізрайлевичу за вагомий внесок у розвиток енергетики міста, його соціально-культурної сфери. Завдяки його активності в Каневі збудовано музей А. П. Гайдара, було відбудовано районну лікарню, культучилище, комунікації в старій частині міста».
У книзі Тамари Яковенко «Зорі Канівської ГЕС», присвяченій 40-річчю гідроелектростанції, є спогади Євгена Ямпольського про будівництво та експлуатацію ГЕС та співпрацю з Семеном Поташником. Наводимо кілька уривків:
«Тривають бетонні роботи на споруді ГЕС, ведуться монтажні роботи, іде напружена робота по підготовці до пуску перших агрегатів Канівської ГЕС.
У цих передпускових оперативних нарадах відбивається та напруга, якою живе сьогодні весь дніпробудівський колектив. Формула сьогодення така: кожна робоча година помножується на ударну працю.
Лаконічні запитання - і такі ж короткі ділові відповіді. Відлік часу ведуть тут усі, хвилини заздалегідь “розписані”.
Оперативна нарада призначена саме для того, щоб форсовано підсумувати зроблене за минулу добу, визначити головне на наступну.
Радий доповісти, - говорить виконуючий обов'язки головного інженера каскаду Київської ГЕС і ГАЕС С.І. Поташник, - державна комісія схвалила постанову робочої комісії про заповнення водосховища... Ще один крок до пуску!
Але перемога здобуватиметься нелегко, це розуміють усі. От і тепер: виявляється, що під час маневрування одним із затворів вийшли з ладу з'єднувальні елементи електричних ланцюгів. Справа не в монтажній помилці: гідроелектромонтажники зробили все якісно, у повній відповідності з проектними рекомендаціями. Та зараз не час аналізувати упущення проектантів - тут же, на нараді, начальник дільниці “Гідроелектромонтаж” Є.С. Шнелле пропонує нову схему і нові варіанти з'єднань.
Чергове питання: мастила. До пуску агрегатів система маслопроводів повинна бути вже промитою. Мастила на будівельному майданчику немає. Лише три тонни потрібно, а від цих тонн от зараз залежить доля пуску! Де рішення? Як знайти його найшвидше? І знову це стосується всіх - будівельників, монтажників, сантехніків. І рішення знайдено: вночі дніпробудівські автомашини підуть на Київську ГЕС. Колеги обов'язково допоможуть».
«Вже не на дні ведеться тут лік з кожною годиною коротшає проміжок часу, що залишився до хвилюючої команди: “Пуск”.
...Двері кімнати чергового інженера, що розташована в приміщенні закритого розподільчого пристрою, майже не зачиняються. Заходять бригадири і майстри, з'ясовують останні питання. Голова пускової комісії С.І. Поташннк вислуховує короткі доповідні виконробів про виконане протягом минулої години і дає розпорядження: тепер зосередитись ось на цьому вузлі... Відчуваєш, що зараз, в останню передпускову добу, мобілізованість кожного досягла найвищої “позначки”, однак не помітно будь-якої нервозності чи гарячковості. Зібраність - це слово, на мій погляд, найправильніше характеризує сьогоденну атмосферу на будові. Напружену і ділову.
Чергові інженери С.І. Лактаєв, П.В. Головльов, М.А. Донський, В.О. Суворов обговорють із спеціалістами оперативного персоналу технічні деталі забезпечення пуску. Колектив експлуатаційників підібрався на Канівській ГЕС дружний, з доброю професійною підготовкою. Люди розподілені на дві групи: оперативний персонал електроцеху й обслуга турбінного цеху. Відповідно спеціалісти будуть забезпечувати роботу електричного та гідротурбінного устаткування.
Перший пуск для експлуатаційників - теж серйозний іспит. Адже перед тим, як перейти на цілком автоматизовану схему пуску, вони повинні детально ви пробувати агрегатні системи на ручному управлінні. Тобто всі операції (від заповнення водою протокової частини до ввімкнення машини в мережу) повинні запрограмовано здійснитися не за командами приладів, а під контролем спеціалістів. Завдання дуже відповідальне. І з усвідомленням цього готуються експлуатаційники до завтрашнього дня.
Останні підготовчі роботи на першому агрегаті завершують бригади з дільниці “Спецгідроенергомонтаж”. Кожна, виконуючи виробниче завдання, докладає максимум старання. Люди не залишали робочих місць, поки не доводили справу до кінця.
Вчора опівдні перший агрегат було зупинено після сеансу прокрутки на холостих обертах. Підтвердилася висока якість робіт, виконаних бригадами.
Проведено серію випробувань, що передбачені пусковими інструкціями. Висновок одностайний: агрегат №1 Канівської гідроелектростанції до пуску готовий!»
Згадуючи роки плідної співпраці увесь колектив Канівської ГЕС щиро вітає Семена Поташника з нагоди 90-річного ювілею! І присвячує вірш, написаний старшим інженером (1969-1997) дільниці «Гідромеханізація» Тамарою Яковенко:
Шановний Семене Ізрайлевичу! Канівська ГЕС щиро вітає Вас!
Забрався сьогодні тут рід наш увесь –
Каскад непорушних Дніпровських всіх ГЕС. –
Ми вітаєм посланців Дніпра
Із каскаду всіх Дніпровських ГЕС,
Щастя вам, здоров’я і добра
Колектив бажає наш увесь, -
Щоб ваші всі ГЕС працювали прекрасно, -
Щоб світило світилося в кожному домі,
Енергію щоб виробляли ви вчасно,
Щоб більше не знали ніколи ви втоми,
Нехай розквітають Дніпровські всі ГЕС,
Працюють відмінно і вчасно,
Засвічують зорі до самих небес
І людям приносять безмежнеє щастя.
Директори Дніпровських ГЕС.
Вітання Канівських сердець.
Найбільше вклав сюди зусиль,
Свої знання здоров’я, сили
Семен Поташник – наша голова –
Найкращі заслуговує слова.
Об’єднав усі Дніпровські ГЕС,
І позбавив всіх незгод вчорашніх,
І багато ще створив чудес
Наш Семен Ізрайлевич Поташник |