Судячи з усього, катастрофічних наслідків епідемії коронавірусу дійсно не уникнути. Ні оголошення режиму надзвичайної ситуації, ні допомога з Китаю вже не можуть щось змінити. Якщо розвинена європейська та американська медицина не пройшли перевірку, то в нашої системи охорони здоров'я, що 5 років знаходиться у стані лихоманки та реформ, немає жодного шансу стримати епідемію. Кабмін через епідемію коронавірусної хвороби з 25 березня запровадив в країні режим надзвичайної ситуації на 30 днів. Старанна дезінфекція доріг і тротуарів, посилені санітарно-гігієнічні протиепідемічні заходи, будування КПП з обов'язковим санітарним оглядом громадян - все це непогано, але має невелике ставлення до безпосереднього лікування тих, хто вже потрапив до лікарень чи мав контакти зі хворими на коронавірус. На думку ВОЗ, карантинні заходи дозволяють лише виграти небагато часу, але вирішальним чинником у боротьбі з епідемією повинні стати покращення та поширення медичної бази, збільшення кількості тестів, своєчасно підготовані ізолятори, навчання та захист медичного персоналу.
Варто визнати, що ми не маємо нічого з вищевказаного. Єлизавета Романчук, яка була госпіталізована 19 березня з симптомами коронавірусу в Олександрівську лікарню Києва, зіткнулася з байдужістю медиків, які врешті-решт порадили їй у разі поліпшення стану їхати додому без отримання результатів аналізу на COVID-19. Єлизавета під час госпіталізації не помітила дефіциту медикаментів, але спеціалісти лікарні зовсім не дотримувалися рекомендованих заходів щодо обережності та ізоляції хворої від інших пацієнтів. Зрозуміло, що пацієнти Хустської районної лікарні, що всіх шокувала своїм жахливим станом, навіть не можуть мріяти про такі умови.
Тут зовсім нічого немає для захисту від коронавірусної інфекції, а медики були вимушені оприлюднити перелік того, що їм потрібно, починаючи з пробірок та респіраторів, і закінчуючи апаратами ШВЛ.
Водночас в Одесі під загрозою повного закриття опинилися Університетська лікарня, яка має 9 апаратів ШВЛ та велике реанімаційне відділення. Лише втручання громадськості завадило процесу перепрофілюванню лікарні. Виявилося, що проректор медичного університету Анатолій Сон та головний лікар Тетяна Муратова активно перешкоджають тому, щоб установа почала обслуговувати людей з діагнозом COVID-19 .Таким чином, спостерігається непослідовність дій МОЗ щодо підготовки лікарень для прийому хворих на коронавірус.
Слід також зауважити, що лікарі є найуразливішими перед ризиком зараження коронавірусною інфекцією. Тільки за добу з 24 по 25 березня в Тернопільській області виявлено 4 лікарі з діагнозом COVID-19. Нескладно здогадатися, що таким темпом кваліфікованих фахівців незабаром не вистачить на всіх хворих. Про жахливий дефіцит засобів індивідуального захисту та працюючих апаратів ШВЛ та ЕКМО досить емоційно розповів у мережі лікар-інфекціоніст з Полтавської області Остап Кошуба. На його думку, в середньому по країні є тільки один ШВЛ на лікарню. Причому МОЗ замість допомоги лікарням, надсилає скандальні вказівки про те, що апарати штучного дихання слід застосовувати тільки для осіб у віці не більше 60 років. Тобто Ілля Ємець все-таки примусив свої підлеглих порушувати Етичний кодекс лікаря та вибирати за віком чиє життя рятувати.
До голови МОЗ після його відеозвернення 25 березня має з'явитися ще більше питань. Ілля Ємець визнав, що національна система охорони здоров'я не готова до лікування коронавірусу . При цьому більша частина виступу міністра стосується того, що медичну галузь знищували десятиріччями, а вину за катастрофічну кількість жертв треба покласти на міфічних ворогів, які нібито перешкоджають реформам.
Судячи з усього, катастрофічних наслідків епідемії коронавірусу дійсно не уникнути. Ні оголошення режиму надзвичайної ситуації, ні допомога з Китаю вже не можуть щось змінити. Якщо розвинена європейська та американська медицина не пройшли перевірку, то в нашої системи охорони здоров'я, що 5 років знаходиться у стані лихоманки та реформ, немає жодного шансу стримати епідемію. |