На вулицях бачимо все більше людей в медичних масках через пандемію коронавірусу. Але чи справді вони допомагають уникнути зараження? Запитуємо у лікарки-терапевта, навіщо створили медичні маски для обличчя та коли їх варто купувати.
#
Ми не закликаємо відмовлятись від масок, лише повідомляємо про те, що вони не захищають від вірусів.
#
Медична маска не є ефективним засобом профілактики проти коронавірусу і не дає гарантій, що людина не захворіє.
#
Під час пандемії коронавірусу слід дотримуватись і інших способів профілактики: уникати скупчень людей, частіше мити руки, менше торкатись обличчя та, за можливості, залишатись вдома.
#
За рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров'я, маску слід носити людям, у яких є симптоми респіраторних захворювань, та тим, хто доглядає за хворими на коронавірус.
*
МАРГАРИТА ГУРКАЛО
лікарка-терапевт
Є кілька видів масок: хірургічна – звичайна маска, яку використовує весь медичний персонал для захисту обличчя від крові пацієнта та для захисту рани хворого від виділень лікаря. А також респіраторні маски, їх існує три види залежно від рівня захисту: FFP 1, FFP 2 та FFP 3. Такі маски призначають лише для медичного чи військового персоналу, який перебуває в епіцентрі подій. До того ж респіраторну маску потрібно вміти правильно використовувати.
ЗДОРОВИМ ЛЮДЯМ НОСИТИ МАСКУ НЕ ВАРТО, ОСКІЛЬКИ ЦЕ НЕ ЗМЕНШУЄ РИЗИК ЗАХВОРІТИ. Вірусні молекули дуже малі й можуть потрапити на слизові та через маску. Людина в масці частіше торкається обличчя, бо поправляє її. Так є ризик швидше занести вірус через очі, ніс чи рот.
Ні Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), ні будь-яка інша організація НЕ РЕКОМЕНДУЮТЬ НАДІВАТИ ХІРУРГІЧНІ ЧИ ІНШІ МАСКИ ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ВІРУСНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ.
Кому треба носити медичну маску?
Хірургічна маска потрібна лише людям, у яких є симптоми хвороби та які виділяють біологічну рідину (слина, слиз із носа). Надівають її, щоб захистити оточення: якщо хворому треба дійти до магазину, амбулаторії, аптеки чи сімейного лікаря. В інших випадках ця маска неефективна. Виняток: якщо ви доглядаєте за членом сім’ї, який, ймовірно, хворий на коронавірус, тоді маску носити варто.
ЯКЩО ВИ ЗАХВОРІЛИ Й НАДІЛИ МАСКУ, ТО МІНЯЙТЕ ЇЇ КОЖНІ 2-3 ГОДИНИ. Викидаючи маску, не торкайтесь її фронтальної частини. Мити руки варто перед тим, як використати нову маску, і після того, як зняли стару. Використаний засіб можна викинути в спільний смітник, який потрібно одразу винести, а після цього помити руки.
ВАЖЛИВО ПАМ’ЯТАТИ, ЩО САМА МАСКА НА ОБЛИЧЧІ НЕ ВРЯТУЄ ВІД КОРОНАВІРУСУ. Для захисту також потрібно надівати рукавички, захисний халат та окуляри. Коронавірусом можна заразитись від будь-якого предмета загального користування.
Найкраща профілактика – дистанція між людьми щонайменше 1,5 метра, не торкатись предметів у громадських місцях, обличчя та часто мити руки. Рекомендовано залишатися вдома, незалежно від того, чи є у вас симптоми.
*
Доктор Девід Керрінгтон з Лондонського університету пояснив BBC News, що "звичайні хірургічні маски не захищають від вірусів чи бактерій, які переносяться повітрям", а саме таким шляхом "передаються більшість вірусів". Маски надто вільно фіксують на обличчі, вони не мають повітряного фільтра і залишають очі відкритими.
Але вони знижують ризик зараження вірусом через чхання або кашель та захищають від інфекції, що передається через брудні руки до рота.
Дослідження 2016 року стверджує, що люди зазвичай торкаються обличчя близько 23 разів на годину.
Джонатан Бал, професор молекулярної вірусології з Ноттінгемського університету, сказав: "В лікарні маска для обличчя запобігає зараженню грипом. Вона діє як респіратор".
Респіратори, які, зазвичай, мають спеціальний повітряний фільтр, розробили для захисту від потенційно небезпечних повітряних частинок.
"Однак їхня ефективність для широкого загалу - менш переконлива. Доволі складно носити маску протягом тривалого періоду часу", - додав професор Бал.
Доктор Коннор Бемфорд з Інституту експериментальної медицини Wellcome-Wolfson з Королівського університету в Белфасті сказав, що дотримання простих заходів гігієни є набагато ефективнішим.
"Закривайте рот під час чхання, мийте руки, не торкайтесь брудними руками обличчя. Це знизить ризик зараження будь-яким респіраторним вірусом", - сказав він.
Щоб уникнути зараження вчені радять:
- регулярно мити руки теплою водою з милом
- не торкатись очей і носа
- вести здоровий спосіб життя
"Є думка, що маски дійсно захищають. Насправді ж є дуже мало свідчень їхньої користі поза стінами лікарні", - пояснює британський епідеміолог Джейк Даннінг.
Маски потрібно правильно носити, часто міняти й безпечно утилізувати. Тоді буде ефект.
Тому, за словами доктора Даннінга, краще зосередитися на особистій гігієні.
У період пандемії коронавірусу у світі в інформаційному просторі з’являється багато неправдивих і маніпулятивних повідомлень.
Перелік типових фейків підготувало польське інтернет-видання Cyberdefence24.pl.
Зокрема, у польському інформаційному просторі останнім часом поширюються такі типові фейки на тему коронавірусу:
- Вітамін С і склянка води лікують від коронавірусу (ця інформація походила від нібито китайського професора Чень Хоріна, якого насправді не існує);
- Тест на коронавірус можна провести у домашніх умовах (це можна зробити лише у медустанові);
- Вживання води чи алкоголю допомагає у боротьбі з коронавірусом (часте вживання води добре для організму, але ніяк не захищає від зараження коронавірусом, алкоголь, навпаки, послаблює імунітет);
- Зараження коронавірусом означає смертельний вирок (понад 80% людей легко переносять захворювання, у зоні ризику – люди похилого віку та особи з хронічними захворюваннями);
- Домашніх тварин потрібно приспати, щоб вони не заражали людей (немає свідчень, що домашні тварини можуть переносити і заражати людей вірусом SARS-CoV-2);
- Вірус може переноситися за допомогою продуктів харчування (за даними Європейського центру з питань безпеки продовольства, на сьогодні немає доказів цього);
- Потрібно зробити значні запаси продуктів, оскільки їх не вистачить (у Польщі є значні запаси харчів);
- Коронавірус є біологічною зброєю, яку вигадали американці (насправді вірус SARS-CoV-2 виник у природних умовах від контактів людини з тваринами-носіями вірусу);
- Коронавірус є генетичною зброєю, яка спрямована проти жителів Центральної Азії (фейк сам вичерпався після початку епідемії в інших регіонах світу);
- Коронавірус є справою Джорджа Сороса, Генрі Кіссінджера, сімей Ротшильдів, Рокфеллерів тощо (типовий фейк);
- Китай є рятівником у боротьбі з коронавірусом (Китай зараз намагається допомагати іншим країнам, але на початковому етапі, коли вірус ще не поширився, уряд КНР приховував проблему);
- Коронавірус є прикриттям для запровадження мережі 5G (епідемія коронавірусу не має нічого спільного із запровадженням у Китаї технології 5G).
|