Небачене шахрайство відбувається в Черкасах. Під виглядом релігійної громади в обласному центрі функціонує група людей, які шляхом навіювання та введення в оману змушують своїх парафіян брати величезні кредити. Частину, а то й всю суму, люди мають жертвувати своїм «пастирям».
Цими днями до редакції медіагрупи «Антена» звернулися черкащани, яким таки вдалося вирватися з тенет так званої «Християнської релігійної громади повного Євангелія «Служіння Святого Духа». Ця організація, за їхніми словами, діє в обласному центрі вже років із 10. Її очолюють три жінки — пастор Олена Хамула та її помічниці Світлана Дубович і Валентина Толкач.
Два роки тому, розповідають уже колишні парафіяни, проповіді почали містити різного роду, як говорили пастирі, «одкровення Господні» щодо необхідності забезпечити свої сім’ї усім необхідним, зокрема дорогою побутовою технікою та автомобілями. Людей запевняли, що для цього вони можуть абсолютно безкарно брати численні кредити, які згодом, за волею Господа, будуть погашені. Як то кажуть, за помахом чарівної палички.
Зі слів Михайла Храброва, одного з колишніх парафіян, людей просто зомбували, і вони втрачали здатність думати про наслідки. Їм навіювалося, що має настати інфляція, різко зростуть зарплати і люди зможуть з однієї зарплати сплатити усі свої борги.
Таким чином, шляхом обману та зловживання довірою під час відправ і проповідей членів громади, використовуючи релігійні переконання та психологічний тиск, примушували брати численні кредити в кредитних спілках та банківських установах.
— Нас переконували, мовляв, ми повинні дослухатися до того, що говорять пастирі та служителі, повчали, що ми не маємо права на свою думку, — говорить Олександр Харченко, якому теж пощастило вирватися із тенет псевдопастирів.
Врешті-решт, розповідає Михайло Храбров, у результаті постійного навіювання думки про беззаперечний послух, жертви та самовідданість людині ставало вже байдуже, скільки відсотків їй доведеться сплачувати, які суми вона бере у кредит.
Згодом, розповідають чоловіки, «пастирі» почали проповідувати так звану «десятину» та вчили своїх парафіян, як бути щедрими по відношенню до церкви та Бога. Поступово, розповідає Михайло Храбров, «пастирі» почали переконувати людей, що вони мають віддавати те, що беруть, лідерам — безпосередньо Хамулі, Дубович та Толкач.
Отож, члени громади регулярно робили пожертвування і подарунки керівництву, в результаті — величезна боргова яма. У багатьох виникли великі труднощі із виплатою процентів по кредитах, їм не вистачало зарплат для погашення заборгованості перед фінансовими установами.
Справа дійшла навіть до того, що у парафіян забирали житло. Так сталося із колишнім членом громади Валерієм Шраменком. Він розповів, що його примушували брати у кредит то один автомобіль, то інший, віддавати їх, а самому сплачувати за них. Врешті примусили заставити будинок, а половину грошей за нього віддати.
На цілком слушні запитання людей стосовно того, що їм робити із кредитами і коли прийде довгоочікувана інфляція, а Господь втрутиться в економіку, одна з очільниць релігійної громади відповіла доволі недвозначно: «Говорю: Господи, когда она уже эта на букву «и» (инфляция) прийдет? А Господь мне сказал такую фразу: «Не все еще все взяли»...
Врешті-решт сума кредиту Валерія Шраменка досягла майже мільйона гривень, а більша його частина пішла на Олену Хамулу ті її помічниць. Частково це були гроші, частково — товари, зокрема, автомобілі.
Загалом, зі слів колишніх членів «Християнської релігійної громади повного Євангелія «Служіння Святого Духа», у цій системі опинилося біля сімдесяти людей, які набрали кредитів на загальну суму близько 30–40 мільйонів гривень. Фінансові ж установи, звісно, вимагають сплати сум кредитів та відсотків на них.
Чоловіки, котрі звернулися до журналістів медіагрупи, розуміють, що ані банки, ані кредитні спілки не пробачать ці борги. Щоб ці гроші якось повернути, вони звертаються до правоохоронців і так званих «колекторів», які з погрозами забирають останнє, що залишається у людей. Члени громади перебувають у шоці — вони готові покінчити життя самогубством.
Однак у них ще є надія — нещодавно правоохоронні органи порушили кримінальну справу відносно керівників релігійної громади Олени Хамули, Світлани Дубович та Валентини Толкач за фактом заволодіння чужим майном шляхом шахрайства, що завдало шкоди потерпілим у великих розмірах.
А поки що «Християнська релігійна громада повного Євангелія «Служіння Святого Духа», навіть попри порушену кримінальну справу, продовжує функціонувати та заманювати у свої тенета нових парафіян. Отож, кількість ошуканих невдовзі може суттєво зрости.
Наталія ДАНИЛЮК, Антенна
|