У Черкасах буде створено громадську ініціативну групу із моніторингу безробіття в регіоні - з метою гнучкого реагування на актуальні проблеми ринку праці у вигляді конкретних пропозицій, спрямованих до місцевих і центральних органів влади. Ініціатором створення групи громадського моніторингу стала Черкаська обласна організація Політичного об’єднання «Рідна Вітчизна», з ініціативи якої 15 квітня було проведено круглий стіл «Черкащина безробітна: як вирішити одну з найактуальніших проблем регіону?» Створення моніторингової групи стало підсумком обговорення гострої проблеми представниками громадськості, експертами та фахівцями ринку праці. За словами заступника голови Черкаської обласної організації Політичного об’єднання «Рідна Вітчизна» Миколи Бута, на початку 90-х років народно-господарський комплекс Черкащини був індустріально-аграрним. Частка промислової продукції у загальному виробництві дорівнювала 66 %, сільськогосподарської – 34 %. За роки незалежності майже весь промислово-індустріальний комплекс області був розграбований та зруйнований. У стані тривалого занепаду продовжує перебувати значна частина найпотужніших підприємств.
Так, на "Орізоні" (м. Сміла), де у 80-ті роки було зайнято 17 тис. трудівників, нині працює всього півтори тисячі. На черкаському заводі телеграфної апаратури (ЗТА) працювало 6 тис. осіб, тепер – 600; на Черкаському шовковому комбінаті (ЧШК) було зайнято 6,5 тис., нині – 1 тис.; на заводі хімічних реактивів було 3,5 тис. працівників, залишилося 600. Як результат, на 2011рік – Черкаська область є суто аграрною. Обмеження в економіці створюють обмеження для ринку праці.
- За даними Держкомстату України – констатував Микола Бут - одним із лідерів по рівню безробіття на Україні, починаючи з 2000 року, є саме Черкаська область.
- Наразі, одним із джерел появи нових робочих місць є саме малий і середній бізнес, - констатувала представник підприємницького активу бази ОПС, підприємець Зоя Максимчук. – Якщо проаналізувати ситуацію із часу появи єдиного податку – 1998 рік – то за цей час його надійшло до державної казни понад 4 мільярди гривень. За цей час підприємцями було створено до 1,2 мільйонів нових робочих місць. Відтак, держава повинна стимулювати розвиток малого і середнього бізнесу – як один із дієвих кроків у подоланні безробіття.
За словами Голови Черкаської обласної громадської організації «Ресурсний центр «АНГО» Анатолія Рекуна, за перший квартал цього року 3000 підприємців області перестали ними бути. Причина – законодавчі зміни, що обернулися несприятливими умовами для ведення бізнесу, обмеженням можливостей підприємців.
Голова Ради підприємців бази ОПС, підприємець Сергій Діденко констатував: «Легальне працевлаштування обертається значним податковим навантаженням – а тому із 50 працівників підприємець офіційно може взяти на роботу 1-2. Хоча легальне працевлаштування вигідне і для підприємця, і для робітника, проте сьогодні це означає 50 гривень податків із кожних сплачених 100 гривень легальної зарплати. Цей податковий тягар доводиться закладати в собівартість продукції, яку реалізує підприємець – а, відтак, ціна продукції зростає, зростають ціни у магазинах».
За словами заступника начальника Головного Управління освіти і науки Черкаської ОДА Павла Кулинича, до 90% безробітних, зареєстрованих у центрі зайнятості, насправді мають роботу, але нелегальну: «Ви спробуйте залучити їх до оплачуваних громадських робіт – не погоджуються. Насправді, ці люди працюють, але неофіційно». Як одну із глобальних причин безробіття Павло Кулинич назвав дестабілізацію ринку праці: «80% молоді вступає до вишів, 20% - до ПТЗ, насправді ж затребуваність випускників тих і інших закладів є обернено пропорційною. Виробництву ж потрібні робітничі кадри – це стосується і великого, і малого, і середнього бізнесу».
Джерело: Черкаський прес-клуб |