Засновниця форуму Ukrainian ID – про культурний дискурс, ціннісні орієнтири та сепаратизм як одну з хвороб соціуму
Цього року в місті Каневі 7 та 8 червня вдруге відбудеться Міжнародний економіко-гуманітарний форум Ukrainian ID, який вже встигли охрестити «Українським Давосом». Темою, що відкриватиме форум, стане нова безпекова стратегія, що базуватиметься на європейських принципах, а саме гуманітарній безпеці, де в пріоритеті – життя суспільства та особистісний розвиток людей.
Засновниця та натхненниця форуму, громадська діячка Наталія Заболотна до цього шість років займалася розвитком «Мистецького Арсеналу» як його директор, а нині очолює Фонд гуманітарного розвитку України. Вона розповіла в інтерв’ю Mind, як, на її думку, відвадити українців від поганих звичок на користь мистецтва та звідки «ростуть ноги» у невігластва та сепаратизму.
Яка концепція форуму Ukrainian ID цього року?
– Ми сформулювали головну тему форуму ще минулої осені, чекаючи, що 2019-й виявиться роком серйозних випробувань для України – насамперед у плані тих смислів та ідей, якими живе суспільство. Саме тому темою форуму цього року стала «Революція цінностей». Ми вважаємо цінності необхідним елементом зрілої держави. Бо без усвідомлення цінностей, які поділяли б громадяни країни, її рух уперед неможливий.
А чому йдеться саме про «революцію»?
– Сьогодні часто говорять про цінності, але нерідко ці дискусії зводяться до соціально-схвалюваних кліше. Плюс до того ці цінності майже завжди відображають консервативний погляд на реальність – особливо часто це видно в політичній сфері, де як цінності просуваються теми націоналізму, релігії тощо. Такі теми не спрямовані в майбутнє, а ця направленість зараз вкрай важлива для України.
Саме пошуку цінностей задля майбутнього будуть присвячені всі панелі та платформи Ukrainian ID. А за підсумками форуму ми видамо Конституцію цінностей – символічний документ, який підсумує всі ті ключові пропозиції, з якими виступатимуть наші учасники, що стосуються розвитку України в найрізноманітніших аспектах. Ми вже почали роботу над цією книгою, до якої підключилися відомі публічні інтелектуали.
Сьогодні країна отримала реальний шанс для перезавантаження. І ми всі щиро прагнемо, аби новообраний президент використав такий карт-бланш від суспільства на користь якісних змін. Ми запросили президента Володимира Зеленського відкрити форум, а членів його команди – взяти в ньому участь.
Яким темам ви плануєте присвятити форум Ukrainian ID цього року?
– На якій із платформ ви б не були – економічній чи гуманітарній, усюди звучатимуть питання про цінності. Якщо ми прагнемо розвиненої економіки, то якими мають бути стратегічні пріоритети, аби ця економіка збагачувала не конкретну п’ятірку обраних олігархів, а реально працювала на примноження якості життя суспільства в усіх сенсах?
Ми вважаємо, що формування нової економічної стратегії України має формуватися крізь призму гуманізації економіки.
Так само нова енергетична стратегія має базуватися на консенсусі «трьох Е» – енергетика, екологія, економіка: все має розвиватися в балансі. Адже енергетичний сектор ми не в пустелі формуємо, а серед людей і задля людей. У нас будуть і досить дискутивні теми. Наприклад, «Якою має бути ефективна енергетична стратегія?»: «Чи ми маємо й надалі намагатися нарощувати атомний потенціал країни, чи все ж таки рухатися в напрямку альтернативних джерел енергії»; «Як брати максимум із наявних гідроелектростанцій, убезпечивши довкілля від екологічних втрат»; «Техногенні катастрофи: що ми робимо задля того, аби їм сьогодні запобігти?».
Для чого ви створювали форум?
– Ukrainian ID задуманий таким чином, щоб не просто зібратися й поговорити, а все ж таки бути переконливою діалоговою платформою, яка випрацьовує стратегії, концепції й генерує нові сенси для щасливого майбутнього нашої країни.
Про що б ми не говорили – енергетику, економіку, культуру чи інфраструктуру, ми неодмінно говоритимемо про те, що саме цінності мають стояти в пріоритетах кожної стратегії, концепції чи закону, що держава має створювати відповідний інструментарій для їхнього формування, аби суспільство лише набувало цінностей, а не втрачало їх. Цінності мають стати нашою стратегічною метою: якою ми бажаємо бачити нашу країну за 10–20–30 років, чого ми прагнемо, чого бажаємо досягти.
Ми маємо розпочати проектування дорожньої карти на 15–25 років для сучасної України, яка вийшла на новий виток розвитку. Хочеться, щоб вона вже звелася на ноги, а ми перестали оперувати відмовками, мовляв, у нас «така молода країна». 28 років – це вік доволі «дорослої дівчини», яка має усвідомлено робити свій вибір.
Сьогодні поки що українці не ставлять перед собою такі цілі, як боротьба з глобальним потеплінням, покращення екології. Нас цікавлять лише проблеми нашого «українського гетто». Ми повинні вирватися зі свого внутрішнього егоцентризму та зрозуміти, що ми – частина великого світу. Важливо усвідомити: майбутнє не ставить питання одній окремо взятій Україні.
Хто цільова аудиторія форуму?
– Це активний бізнес, візіонери та лідери думок у таких галузях, як економіка, технології, освіта, культура, інвестиції, інфраструктура, гуманітарні сфери. Це досить обмежене коло людей, які спроможні формувати нові сенси й відповідально впливати на реальний розвиток держави. За два дні на Тарасовій горі ми плануємо прийняти не більше 350 учасників форуму. На сьогодні йде акредитація ЗМІ, їх кількість також обмежуватимемо.
Форум – досить іміджева історія. Ця подія буде цінною для тих, хто здатен генерувати сенси та створювати великі історії.
– Ukrainian ID справляє враження дуже дорогої події: спікери з різних куточків світу, трансфери, бронювання готелів. Скільки коштів може піти на подію такого масштабу?
– Нам важливо, щоб форум залишався незалежною діалоговою платформою. Це означає, що за нею не стоять ніякі олігархічні клани, які «замовляли» б політику, цензурували й фільтрували на свій розсуд гостей форуму.
Труднощі в тому, що оскільки нема захищеного капіталу, ми залучаємо бізнес як спонсорів. Першою компанією, що відгукнулась на нашу пропозицію виступити партнером, стала Winner Automotive. Більшість інформаційних та фінансових партнерів у нас лишилися з 2018 року. Торік на організацію форуму було витрачено приблизно 3 млн грн.
Цього року в нас лише три фінансові партнери, інші – інформаційні та стратегічні. Організація такого форуму коштує, за скромним мінімумом, $180 000, сьогодні у нас є лише половина потрібної суми. Тому відкриті до пропозицій.
Завжди щось стає на заваді в перемовинах з потенційними партнерами: то тотальне зневір‘я, то вибори, то безкінечні свята.
Яке питання сьогодні, на вашу думку, стоїть для України найгостріше?
– Ми абсолютно переконані, що нинішня ситуація, з якою зіткнулася країна п'ять років тому: конфлікт, війна, сепаратизм – це наслідок того, що була відсутня глобальна стратегія розвитку нашої держави. Невипадково перша панель форуму – про нову безпекову політику. І це не про ту безпеку, де в пріоритеті ті засоби, за допомогою яких долають наслідки конфліктів – пушки/танки; але допоки ми не поставимо в пріоритет людину – аби запобігти наслідкам – сепаратизму, війні й десяткам тисяч втрачених людських життів, ворог завжди стоятиме на порозі. Ми абсолютно переконані, що корінь сепаратизму, який став однією з причин того, що ми впустили до себе ворога, криється у відсутності гуманітарної та культурної політики держави.
Але ж з чого варто почати?
– У 18 років неможливо просто взяти й виховати людину, яка захищатиме свою вітчизну, якщо це потрібно, або не допустить ніяких конфліктів. Цю людину треба виховувати з дитсадка та школи. Україні необхідна нелінійна реформа освіти, реформа наших сенсів.
Ми втрачаємо покоління, яке виросло поза системою, і суспільство невпинно продовжує рух у прірву гуманітарного дефолту. Насправді сьогодні набагато вигідніше розвивати, фінансувати й усіляко підтримувати розвиток дітей – інвестувати в освітні програми, дитячі культурні центри, спортивні школи, аніж завтра набагато більші гроші витрачати на тюрми, наркодиспансери чи психіатричні лікарні.
Мене лякає велика кількість безхатченків на вулицях. Дуже страшно помічати, що чоловіки та жінки у віці 30–45 років порпаються в смітниках чи ходять «прикумарені» якоюсь наркотичною речовиною. Це – діти Незалежності. Молоді чоловіки та жінки, люди працездатного віку, але вони вже не є за фактом працездатними! Чому в нас збільшується прогресія тих, хто опиняється на узбіччі соціуму?
Який досвід із попередніх проектів, на кшталт «Мистецького Арсеналу», став вам у пригоді під час створення Ukrainian ID?
– Я і є цей досвід, я сама його генерую й примножую. Зараз, коли запитують, ким я працюю (а завжди була прив’язка: то я була директором «Українського дому», то директором «Арсеналу»), то я кажу: поки я безробітна, волонтерю. Усе, що я зараз роблю, – волонтерство на користь суспільства. Я адвокат суспільства. Ukrainian ID – ініціатива, що народилася з небайдужості до людей, до країни, до розуміння візії культури.
Чому ви обрали Канів для проведення Ukrainian ID?
– Коли доля занесла мене в Канів, я подивилася на нього іншими очима. На початку своєї кар’єри я була репортером у Черкасах. Ми в пулі з центральною пресою їздили висвітлювати візити президентів, урядовців у Канів, який я пам'ятаю ще з дитинства. І це було місто радості, де не вщухали туристичні потоки. А коли повернулася до Канева, здалося, що він «забутий Богом і людьми», як писала Ліна Костенко.
Але ж це єдине місто, яке має цю сакральну обитель – тут зберігається душа українського народу, тут схоронене серце Тараса Шевченка! Канів має стати частиною свідомого, красивого туристичного маршруту – сюди мають бути спрямовані всі туристичні та «шовкові» шляхи – суходолом, водою та небом. Якщо цим туристам створити гостинну інфраструктуру, наприклад, то кожен з них може залишити на Черкащині, у Каневі, хто тисячу гривень, а хто тисячу доларів. А якщо порахувати туристичний потенціал 20 млн української діаспори?!
Недарма одна з наших панелей називається культтуризм. На мій погляд, дуже правильне поєднання, бо культура є драйвером туризму, а туризм – економіки.
Культурні й високоосвічені люди не підвладні агресивній агітації, їх неможливо зазомбувати й переконати працювати на іншу державу. Але попередній владі було набагато простіше й вигідніше плодити люмпен, вливаючи в людей потоки пива, реалізуючи тонни цигарок та створюючи на кожній стометрівці гетто лотерейних хабів. Якщо держава є гуманною, вона створює здорову альтернативу шкідливій залежності, яка дає людині вибір – забутися в пляшці або піти до басейну чи музею.
Й потім не бідкається, де брати гроші на лікування соціальних хвороб, кайданки та наркодиспансери. Продовжуючи тим часом, коли деградує суспільство, прикриватися лозунгами про європейські цінності.
Джерело: Mind.ua |