2 лютого — Громниця. Стрітення Зими з Весною. Молитви до Сонця. З цього дня вже можна починати вивчати пісні-веснянки, писати писанки. В давні часи в цей день запалювали смолоскипи (за християнства замінено “громичною свічкою”). Спостерігаємо за погодою — хай буде цей день Сонячний! Яке Стрітення, така й весна. 4 лютого 1936 р. — народився відомий український археолог Борис Мозолевський
*5-11 лютого — Велесовий тиждень, який іноді називали ще “Чортовим”, бо “черти і різи” були своєрідним тайнописом, за яким Велесові внуки уміли ворожити і “чертити”, тобто писати.
середа на велесовому тижні — Велике свято Велеса. Вшановуємо Бога багатства, достатку й добробуту молитвою: “Молимо Велеса, Отця нашого, хай потягне в небі коня Сварожого, і хай прийде до нас сурі вішати, золоті Кола вертячи! Бо то Сонце наше як святе для домівок наших, і перед ним блідне лик вогнищ домашніх!” (Велесова книга). Випікають житній хліб, яким годують домашню худібку, варять пиво, освячують хліви.
12 лютого — жінки виносять на мороз нитки, пряжу, льон, вовну, щоб мати добре прядиво для ткання, плетіння та шиття.
*12-18 лютого — Колодій (Масниця). Парубки вибирають наречених. Магія родючості — неодруженим парубкам жінки прив’язують колодку (символ продовження роду). Обрядові страви цього тижня переважно молочно-масляні (вареники, пироги з сиром і сметаною, млинці та ін.). На цьому тижні не шиють і не прядуть.
15 лютого — пішов до полку Перунового одеський рідновір Козак
19 лютого — смертельно поранений на Майдані вінницький рідновір Сашко Капінос
21 лютого — Весняний Стрибог. Молитви до Бога Вітрів, який віє до Весни.
24 лютого — Лелечини. Свято тотемного птаха українців. Важають, що з цього дня птахи починають свій політ з Вирію. Початок пташиних свят. Птахи вважаються священними, бо вони двічі народжуються —“перший раз гладке (яйце), а другий раз пухке (пташеня)”.
25 лютого — прийшла у світ Яви українська поетична мавка Леся Українка
------------- * Зірочкою позначаємо “рухомі” дати, які щороку змінюються (тобто залежать від періоду сонцестояння і рівнодення, фази місяця або дня тижня).
|