11 січня, набув чинності закон, який посилює відповідальність за злочини на сексуальному ґрунті та домашнє насильство. Йдеться про ухвалений Верховною Радою 6 грудня 2017 року Закон про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (№ 4952). Пише УНІАН.
Відтепер зґвалтування — це вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи. Карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.
Законом імплементуються положення Стамбульської конвенції у національне законодавство, що дає можливість удосконалити кримінальне та кримінально-процесуальне законодавство України для боротьби з насильством стосовно жінок та домашнім насильством.
Раніше у цьому положенні визначалося, що зґвалтування — це статеві зносини із застосуванням фізичного насильства, погрози його застосування або з використанням безпорадного стану потерпілої особи.
Не встигли зміни до кримінально-процесуального кодексу набрати чинності, як українці почали жартувати у соціальних мережах, мовляв, тепер для виконання подружнього обов’язку чоловікові або дружині кожен раз доведеться отримувати згоду від другої половинки. Адвокат Іван Ліберман у одному з видань заспокоїв, що все не так страшно, як здається.
«Якщо говорити про родини, то тут буде дзеркальна ситуація — подружжю не потрібно постійно запитувати згоди у своїх партнерів. Навпаки, йдеться про принцип «незгоди» — якщо один з подружжя відмовляється від інтиму, примусити до сексуального контакту його не можна. За законодавством це вважатиметься домашнім насильством. Але щоб його довести, звісно ж, краще записати відмову на відео або аудіо».
Натомість психолог Ірина Данченко вважає, що про випадки насильства у родині українці повідомлятимуть вкрай рідко.
«На жаль, українські жінки дуже часто бояться йти до поліції, побоюючись подальших дій з боку чоловіка. Хоча не тільки це їх зупиняє — багатьох стримує загальний побут, діти, страх змін. Нарешті, іноді вони не зізнаються собі в тому, що стали жертвами».
Жарти-жартами, а УНІАН у Фейсбуці вже й опублікував типовий АКТ згоди на статеві стосунки.
Джерело: «День за днем» |