Часто після розлучення один із батьків не виконує своїх обов’язків щодо утримання своїх дітей та ухиляється від сплати аліментів, які були визначенні судовим рішенням. Проте існують випадки, коли державою передбачено надання тимчасової допомоги на утримання дітей.
Відповідно до Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме (Постанова Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року № 189) призначається тимчасова допомога у визначених випадках:
- рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення; - стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі; - місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Тимчасова допомога призначається та виплачується за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину управліннями праці та соціального захисту населення.
Для отримання допомоги потрібно подати органу соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) такі документи: - заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики; - копію свідоцтва про народження дитини; - декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї).
Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються такі документи: • рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину; • довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення; • довідка відповідної установи про здійснення стосовно одного з батьків кримінального провадження або про його перебування на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, визнання його в установленому порядку недієздатним, а також перебування на строковій військовій службі; • повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено.
ВАЖЛИВО! У разі поновлення виплати аліментів один з батьків зобов’язаний в триденний строк письмово повідомити про це орган соціального захисту населення для припинення виплати (перерахунку) раніше призначеної тимчасової допомоги.
Спеціаліст Канівського бюро правової допомоги І.В.Танана |