Нагадаємо, мова йде про фальсифікацію результатів виборів до Черкаської обласної ради 2015 року. Так у ніч з 3 на 4 листопада 2015 року під час підведення підсумків з виборів депутатів Черкаської обласної ради, члени обласної виборчої комісії затвердили сфальшований підсумковий протокол. У низки партій було відібрано близько 40 тис. голосів виборців, які розподілилися між БПП-Солідарність, Опозиційний Блок та ВО «Черкащани». За результатами таких фальсифікацій до ради потрапляв «Опозиційний блок», а за бортом залишалися «Укроп» та Партія ветеранів Афганістану. Також один мандат втрачала партія ВО «Свобода», а в кількох інших списках партій які долали барєр змінювався рейтинговий список кандидатів які ставали депутатами.
Головними виконавцями фальсифікацій результатів волевиявлення були голова обласної виборчої комісії від Опозиційного блоку – Микола Свергунов та секретар від БПП – Дмитро Жиляєв.
Днями Соснівський районний суд виніс вирок обвинуваченим фігурантам за ч. 4 ст. 158 ККУ. Обох засуджено до 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади та займатися діяльністю, пов'язаною із виборчим процесом строком на 2 роки. Однак таке покарання замінено умовним терміном у півтора роки. Умовний термін призначено на підставі пом'якшуючих обставин – зокрема щире каяття та сприяння у розслідуванні кримінального правопорушення.
Стаття за якою засуджено виконавців фальсифікацій є досить суворою і передбачає реальний термін увязнення від 7 до 10 років. Суд посилаючись на пом'якшувальні обставини призначив більш м'яке покарання.
Відзначимо, що засідання суду проходило за умов визнання учасниками процесу недоцільності дослідження доказів стосовно фактичних обставин справи, які ними не оспорюються. В такому випадку вони позбавляються права оспорювати ці фактичні обставини справи в апеляційному порядку.
Нагадаємо, що у грудні минулого року прокуратура вже намагалася протягнути через Соснівський суд угоду про визнання винуватості, але тоді інши склад суду відправив справу на додаткове досудове розслідування. Навіть за таких умов, тоді прокуратура намагалася оскаржити неоскаржуване рішення в апеляції. Спроба оскарження завершилася невдало і після кількох місяців додаткового досудового розслідування справа знову повернулася до суду першої інстанції, але вже в іншому складі.
Таким чином за два з половиною роки розслідування слідчі не змогли встановити реальних замовників фальсифікації результатів виборів, під чітким наглядом прокуратури виконавці фальсифікацій не отримали реального строку ув'язнення.
Обставини фальсифікації результатів виборів відображені у вироку.
Для встановлення результатів виборів ОВК було надано програмне забезпечення яке грунтувалося на використанні таблиць ексель. За допомогою наданої таблиці, після внесення відомостей з протоколів про підсумки голосування в межах територіальних виборчих округів, автоматично здійснювався підрахунок результатів по кожній партії, визначалися партії, які подолали 5% бар'єр; визначалася виборча квота; визначалася кількість мандатів, які отримує кожна партія по цілим; визначалася кількість вакантних мандатів та розподілення їх по дробовим залишкам; визначалися результати кожної партії в кожному окрузі у відсотках; визначалося розташування закріплених за виборчими округами кандидатів кожної партії в порядку зменшення.
Однак дана таблиця не використовувалася під час підведення підсумків під ранок 4 листопада, а була використана лише під час повторного встановлення результатів 5 листопада.
Третього листопада голова ОВК вступив у злочинну змову з секретарем комісії з метою фальсифікації результатів виборів. Цього ж дня голова та секретар повідомили на засіданні комісії, що дані з протоколів по виборчих округах будуть вноситися 4 листопада о 9 ранку і члени комісії можуть бути вільні. Після того як члени комісії розійшлися, секретар без відома членів комісії відкрив опечатаний сейф де містилися 84 протоколи з мокрими печатками з територіальних округів і на своєму робочому місці та робочому комп'ютері розпочав вносити відомості з протоколів районних виборчих комісій у звичайну електронну таблицю «Exel», яка за своїми функціональними можливостями дозволяла здійснити лише підрахунок результатів по кожній партії та визначити партії, які подолали 5% бар'єр, при цьому інші завдання по встановленню результатів виборів дана табличка не вирішувала. Кільком членам комісії які ще не залишили приміщення голова та секретар пояснили, що таким чином хочуть перевірити правильність роботи програми. За кілька годин такої перевірки голова та секретар вже знали реальні результати виборів по партіях які долають 5% бар'єр.
В подальшому голова та секретар діючи з мотивів покращення результатів виборів для своїх місцевих організацій політичних партій, разом та за попередньою змовою, умисно включили недостовірні відомості до виборчих документів за наступних обставин. За надуманим приводом можливого зриву підведення підсумків голосування шляхом провокацій, голова комісії в нічний час оголосив про збір членів комісії. Розрахунок був, що такі умови як поспіх, втома та непідготовленість членів виборчої комісії надають можливість на засіданні виборчої комісії проголосити та підписати виборчою комісією сфальсифіковані виборчі документи без суттєвих зауважень та підозр.
Перед тим як скликати членів комісії на нічне засідання о 3-й годині ночі 4 листопада, голова та секретар внесли недостовірні відомості в електронні, а потім роздрукували за допомогою принтера паперові виборчі документи, до яких внесли завідомо неправдиві відомості та їх підписали.
Голова та секретар усвідомлюючи, що підписували документи, до яких особисто внесли недостовірні відомості, тому після вчинення кримінального правопорушення, з метою приховання речових доказів переробили, передрукували та здали до державного архіву в Черкаській області підписані виборчі списки місцевих організацій політичних партій, в яких зазначено достовірний рейтинговий список кандидатів у депутати, проте без визначення відсотків, що відповідає змісту уточненого протоколу про встановлення результатів виборів.