Добровільне створення об'єднаних територіальних громад - частина програми президента Петра Порошенка, яку почали запроваджувати ще три роки тому. В Канівському районі на виконання цієї реформи торік утворилося дві об'єднані територіальні громади. Нещодавно пропозиція створити об'єднану територіальну громаду шляхом приєднання до Канева надійшла від сусідньої Яблунівської громади. Пропозиція яблунівців була підтримана більшістю депутатів міськради. Відтак розпочався процес створення нової ОТГ. Однак шлях до об'єднання двох громад виявився не таким вже й легким. Про те, які проблеми виникли в процесі об'єднання, говорили на прес-конференції в міськраді, що відбулася 3 серпня цього року. На прес-конференції були присутні Канівський міський голова Ігор Ренькас, секретар міськради Сергій Ткаченко, в.о. керуючого справами Володимир Святелик, Яблунівський сільський голова Віктор Огороднік, депутат Черкаської облради Анатолій Сахно, депутат Канівської міськради Юрій Гамалій, журналісти місцевих ЗМІ.
Володимир Святелик доповів, як просувається справа створення ОТГ Канів-Яблунів. Так, напередодні в Черкаській ОДА відбулося засідання експертної групи, на якому, було обговорено питання приєднання Яблунівської територіальної громади до громади Канева. Як повідомив Володимир Святелик, рішення Яблунівської сільради про приєднання до Канівської громади пройшло експертну оцінку. Експертна група, котра перевіряла на відповідність законодавству документи, що засвідчують бажання двох громад об'єднатися, дала позитивний висновок, який був затверджений розпорядженням голови Черкаської ОДА. Відтак, до офіцій-ного створення об'єднаної громади залишився лише один крок - рішення депутатів Яблунівської сільради, яким вони мають підтвердити бажання громади створити ОТГ із центром у м.Канів.
Як повідомив В. Святелик, термін, під час якого громади можуть об'єднатися добровільно, спливає в 2018 році. Відтак із створенням ОТГ не можна зволікати, оскільки громади втратять можливість отримати допомогу від уряду, яка надається громадам, що добровільно об'єднаються до 2018 року.
Окрім того, за словами Володимира Святелика, створивши ОТГ із Яблуневом, Канів отримає можливість вирішити декілька "задавнених" проблемних питань, таких, як визначення меж міста, виділення земельних ділянок учасникам АТО.
Також, як пояснив В.Святелик, виконком Канівміськради вже подавав проекти до Фонду регіонального розвитку, однак перевагу в конкурсах комісія віддає об'єднаним територіальним громадам. Тож створення ОТГ - це шанс залучити до Канева додаткові кошти на реалізацію важливих для міста та його жителів проектів.
Однак, як доповів Яблунівський сільський голова Віктор Огороднік, на етапі ухвалення остаточного рішення про приєднання, яке сільрада має ухвалити після отримання позитивного висновку ОДА, виникли проблеми. Депутати, які нещодавно ухвалили рішення про приєднання Яблунева до Канівської громади, заявили про небажання голосувати за це рі-шення, мотивуючи відмову особистими причинами.
За словами сільського голови, на депутатів і на нього самого чиниться тиск. Так, нещодавно біля будинку Віктора Огородніка в Яблуневі деякий час чатувало авто із написом "Служба безпеки", а йому самому надходять телефонні дзвінки із погрозами. Гальмування процесу створення об'єднаної громади на руку представникам агрохолдингу, потужності якого працюють на території Яблунівської сільради. Двоє депутатів сільради є працівниками цього агрохолдингу. Кілька інших пов'язані з холдингом через родичів, які працюють там. Відтак потрібної кількості голосів для ухвалення рішення не вистачає.
- 90% населення Яблунева при опитуванні виявили бажання приєднатися до Канева. Ту саму думку підтримали й на громадських слуханнях. Однак всупереч волі громади декілька депутатів сільради не голосуватимуть за це рі-шення попри те, що декілька тижнів тому Яблунівська сільрада знайшла для рішення сім потрібних голосів, - розповів Віктор Огороднік. - Нині фактично від волі трьох депутатів Яблунівської сільської ради залежить, чи буде створена Канівська ОТГ.
Віктор Огороднік запросив присутніх на прес-конференції взяти участь у сесії Яблунівської сільської ради, аби спонукати депутатів ухвалити рішення, яке по суті є логічним завершенням справи створення ОТГ.
Четвертого серпня ц.р. у Яблуневі відбулася сесія сільради, проведення якої ініціювала частина депутатів сільради. У листі, надісланому сільському голові, депутати вказали, що мають бажання зібратися, аби відмінити рішення про створення ОТГ із містом Канів, ухвалене напередодні, оскільки вважають його таким, що було ухвалене із грубими порушеннями законодавства.
На сесію, що відбулася 4 серпня ц.р., до Яблунева прибули міський голова Ігор Ренькас, секретар міськради Сергій Ткаченко, депутат Канівської міськради Юрій Підгайний, радник з питань децентралізації Черкаського відокремленого підрозділу "Центр розвитку місцевого самоврядування" Сергій Гончар, голова Канівської РДА Дмитро Шелест, голова Канівської райради Олег Лактіонов, депутат Черкаської облради Володимир Братаніч, депутати Канівської райради Микола Фесенко, Сергій Майстренко. У вестибюлі приміщення сільради, де відбувалося засідання, зі-бралося близько трьох десятків яблунівців, аби подивитися, як їхні обранці - депутати сільради, виконають волю більшості жителів села.
На засідання сесії прибули 11 депутатів Яблунівської сільської ради. Із самого початку засідання виникла суперечка - чи мають право брати участь у сесії й голосувати троє з присутніх депутатів, повноваження яких були припинені декілька місяців тому.
Вислухавши думки присутніх депутатів Канівської районної ради, Віктор Огороднік продовжив засідання. Депутати сільради не підтримали порядку денного, запропонованого головою, що передбачав два запитання, натомість запропонували затвердити порядок денний із одним питанням, заради якого й було ініційоване засідання сесії - про скасування рішення Яблунівської сільради про приєднання Яблунівської громади до громади м. Канів.
Отже, за цей порядок денний проголосували шість депутатів сільради. У залі виникла дискусія - чи можуть депутати скасувати рішення, ухвалене декілька тижнів тому, чи, можливо, це рішення набрало правочину й не може бути скасоване чи відмінене депутатами сільради? Ясність вніс Сергій Гончар - радник з питань децентралізації Черкаського відокремленого підрозділу "Центр розвитку місцевого самоврядування". Він повідомив, що 3 серпня 2018 року розпорядженням голови Черкаської ОДА був затверджений висновок експертної групи, котра вивчала документи, подані Яблунівською сільрадою для приєднання до громади Канева, у зв’язку з цим рішення Яблунівської сільради вже набрало правочину, і відмінити його депутати не вправі. Відтак, проект рішення не був поставлений на голосування, після чого Віктор Огороднік закрив сесію.
Сільський голова надав слово усім присутнім гостям. Голова Канівської райради Олег Лактіонов зауважив, що до районної ради неодноразово надходили скарги від жителів села на дії сіль-ського голови В. Огородніка, тому, власне, Олег Лактіонов і вирішив бути присутнім особисто на сесії Яблунівсьої сільради, аби не допустити порушення законодавства з боку сіль-ського голови. Щодо створення ОТГ, приєднання Яблунева до Канева, то це, як зазначив Олег Лактіонов, вирішувати громаді.
Голова Канівської РДА Дмитро Шелест також підкреслив, що райдержадміністрація сприйме будь-яке рішення щодо створення ОТГ, яке ухвалить Яблунівська громада.
Перед зібранням виступив депутат облради Володимир Братаніч, який висловив сумнів щодо доцільності об’єднання громад Канева і Яблунева.
Наступним слово взяв Канівський міський голова Ігор Ренькас, який сказав, що Канів і надалі чекатиме Яблунівську громаду, аби разом розвиватися й зростати, підвищуючи рівень життя жителів міста й села.
Чи пристане корабель "Яблунів" до материка "Канів"? На ухвалення цього рішення у яблунівських депутатів не так багато часу. Питання залишається відкритим - чи прислухаються депутати Яблунівської сільради до думки громади?
Підготувала Марія ГЛАМАЗДІНА
Джерело: Дніпрова зірка
|