kaniv.net logo

Веб-камера в центрі Канева


























Головна > Блоґи > azk777 

Найбільша помилка - не помилка?

Перші результати масштабного дослідження далеких наднових зірок показують, що прискорене розширення Всесвіту в першому наближенні непогано описується космологічною постійною в рівнянні Ейнштейна, введення якої сам учений називав своєю «найбільшою помилкою».

Розширення

Про те, що Всесвіт розширюється, ми знаємо з теоретичних викладів Александра Фрідмана і спостережень Едвіна Хаббла. Фрідман у 1922-24 роках запропонував модель нестаціонарного Всесвіту, ґрунтуючись на рішенні рівнянь загальної теорії відносності Ейнштейна, а Хаббл у 1929 році виявив, що галактики віддаляються від нас тим швидше, чим далі вони знаходяться (закон Хаббла), тобто спостережуваний Всесвіт розширюється.

Передбачити нестаціонарність Всесвіту цілком міг сам Ейнштейн. Власне, він виявив в 1917 році, що його рівняння, будучи застосовані до всього Всесвіту в цілому, передбачають, що він повинен стискуватися за рахунок самогравітації матерії та енергії. Проте ідея еволюціонуючого Всесвіту настільки йшла врозріз з уявленнями того часу, що Ейнштейн відкинув її і ввів у свої рівняння спеціальний параметр, який компенсував тяжіння в космологічних масштабах і забезпечив стацiонарнiсть Всесвіту. Цей параметр, що отримав назву космологічної постійної, проявлявся як дуже слабке відштовхування будь-яких двох мас, зростаюче з відстанню.

Пізніше, коли факт розширення Всесвіту став загальновизнаним, Ейнштейн говорив, що введення в рівняння загальної теорії відносності космологічної постійної було найбільшою помилкою в його житті, оскільки не дозволило йому передбачити нестаціонарність Всесвіту.

 

Довгий час космологічну постійну ігнорували, вважаючи просто кумедним казусом і прирівнюючи її до нуля. У цьому випадку розширення Всесвіту, що продовжується «за інерцією» з моменту Великого вибуху, має поступово сповільнюватися за рахунок гравітації. Класичним стало обговорення, чи зуміє тяжіння зупинити і повернути назад розширення Всесвіту чи густини матерії для цього не вистачить.

Прискорення

І ось в 1998 році несподівано з'являються спостереження, які переконливо показують, що Всесвіт розширюється не з уповільненням, а з прискоренням! Спочатку висновок про прискорене розширення Всесвіту був зроблений з аналізу випромінювання далеких наднових зірок типу Ia. Світність цих наднових зірок у максимумі блиску приблизно однакова і дуже велика. Тому їх можна використовувати для оцінки відстані до далеких галактик. Група під керівництвом Сола Перлмуттера (Saul Perlmutter) виявила, що далекі наднові зірки виглядають трохи слабше, ніж повинні у разі, якщо космологічна постійна дорівнює нулю.

Природно, це сенсаційне відкриття стали ретельно перевіряти та уточнювати. Прискорення розширення Всесвіту при цьому впевнено підтверджувалося. Але разом з тим почали виявлятися дивацтва. Стало складатися враження, що характер цього прискорення не залишається постійним у часі. А таке змінне прискорення вже не можна пояснити введенням космологічної постійної в рівняння Ейнштейна, оскільки вона перестає бути постійною і стає функцією часу.

Якби космологічна антигравітація залишалася у Всесвіті постійною, можна було б просто ввести в рівняння ненульову космологічну постійну, а її конкретне значення визнати спостережуваним фактом. Але змінність цієї величини в часі вимагала якоїсь фізичної моделі, що пояснює природу сил відштовхування. Саме з цього моменту стали все менше говорити про космологічну постійну і все більше про якусь темну енергію або квінтесенцію, яка заповнює весь простір Всесвіту і, розширюючись разом з нею, змінює властивості, а разом з ними і силу відштовхування. Сенс цієї конструкції був у тому, щоб дати якесь фізичне пояснення тому, що космологічна антигравітація змінюється в часі.

На жаль, теоретичні моделі темної енергії дуже важко перевірити експериментально. Але астрономів-спостерігачів труднощі теоретиків бентежать в останню чергу.

Наднові

Спалахи наднових - рідкісні події. У такій відносно великій галактиці, як наша, наднові спалахують в середньому раз на сто років. Щоб виявити сотні далеких, а значить слабких, найновіших, у Франції розробили спеціальну цифрову камеру з роздільною здатністю 384 MegaCam мегапікселі. Її встановили на Канадсько-Франко-Гавайському телескопі (CFHT) діаметром 3,6 метра, який розташовується на горі Мауна-Кеа на Гаваях. Ця унікальна система поєднує високу чутливість з надзвичайно великим для такого інструменту полем зору - близько 0,8 квадратного градуса (чотири площі повного Місяця).

Виявлені в ході роботи наднові додатково вивчаються на найбільших оптичних інструментах світу - 10-метрових телескопах Кека, а також 8-метрових Джеміні і VLT - для перевірки за спектром, чи належать вони до типу Ia.

В журнал Astronomy & Astrophisics опубліковану статтю з проміжними підсумками проекту SNLS. Стаття підсумовує результати, отримані за перший рік здійснення проекту. Всього за цей час була виявлена і вивчена 71 наднова зірка на відстанях від 2 до 8 мільярдів світлових років.

Головним і дуже несподіваним висновком цієї роботи є те, що прискорення розширення Всесвіту на всьому цьому відрізку часу залишається постійним. Іншими словами, отримані дані узгоджуються з поданням про фіксоване значенні космологічної постійної протягом всього цього періоду. Як говориться в прес-релізі Каліфорнійського технологічного інституту (California Institute of Technology), «ефект темної енергії, що прискорює розширення Всесвіту, з похибкою не більше 10% узгоджується з уявленням про знамениту космологічну постійну Ейнштейна».

Таким чином, нові результати можуть несподівано закрити питання про природу темної енергії, повернувши космологів до питання про визначення значення космологічної постійної. Якщо це станеться, то «найбільша помилка Ейнштейна» може втретє отримати повноцінні права громадянства в космології.

azk777

19 березня 2011, 19:01

Теги статті:
Наука  
Голосів:
0
00

Всього коментарів: 2

Сторінка коментарів: 1
Показати коментарі

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом




Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

Росія запускає тисячі ІПСО для дискредитації топпосадовців та ЗСУ, – керівник кібербезпеки СБУ Вітюк

СБУ обіграла російські спецслужби по всіх ключових напрямках, - Василь Малюк

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

Популярні за тиждень:

Про що зараз спілкуються:

Весна надії
Мені б тоже цікаво було б послухати пяк вона голосувала?
Коли звітується депутат Черкаської районної ради Горьова Наталія? [2]

slavikf
Те, що сталося після квітня 2019 року нічому вас не навчило
Щодо участі парламентської делегації у щорічній Мюнхенській конференції з безпеки [1]

semko
Та Горьовій буде про що звітувати, аби ще всі депутати так працювали.
Коли звітується депутат Черкаської районної ради Горьова Наталія? [2]

semko
А що молодших та і взагалі нових людей немає? Нам в Місту потрібно енергійного, грамотного, ініціативного місьного голову до 50 років, який хотів і мав сили та бажання трудитися для людей. Хорошу.. [весь]
Канів через 100-98 років [3]

klimenko_2015
ПЕВНО ЩО НАМ ПОТРИБНИЙ АКТИВНИЙ ЗНАЮЧИЙ НАШИ ГРОМАДСЬКИ ПРОБЛЕМИ ХАЗЯЙНОВИТИЙ МУДРИЙ ТА ПРОКАТАНИЙ ЖИТТЯМ ДЯДЬКО З МИСЦЕВИХ, В НИВЯКОМУ РАЗИ НЕ З ЧИНОВНИКИВ КАНИВСЬК.. [весь]
Канів через 100-98 років [3]

Космонавт
Тільки Саня Рябошлик зможе навести порядок в Каневі
Канів через 100-98 років [3]

WayBe
Буду дуже усім Вам вдячний! Зараз це критична потреба, як для мого підрозділу, так і для мене особисто. Дякую, куме! Дякую друзі!
Збори для Володі Буренка [1]

voskresennai
Мій телефон 0938834311
Продам будинок [2]

voskresennai
Доброго вечора. Ви не залишили номер телефону. Цікавить будинок.
Продам будинок [2]

Vlad999
Нехай з Богом спочиває! Вічная пам*ять Герою!
На війні загинув 27-річний розвідник із Канева Руслан Анісімов [1]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Квітень
НдПнВтСрЧтПтСб
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Календар новин     


Правила сайту
Новини
Оголошення
Афіша

© 2006- Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"