У відділі наукової бібліотеки Шевченківського національного заповідника розгорнуто книжково-ілюстративну виставку : Трійця (П'ятидесятниця. Зелені свята). Бібліотека має багато видань присв'ячених народознавству, які представлені на виставці.
Цитатою до виставки є слова Василя Скуратівського:
«Трійця після Різдва та Великодня, вважалася в народі одним з найбільших свят. Триденність свят пов’язана з Богом-отцем (неділя), Богом-сином (понеділок) та Богом-духом святим (вівторок). … У давнину наші пращури пов’язували трійчанські свята з буйністю і живосиллям природи, в яку свято вірили. Про це наочно підтверджує вся сукупність дійств – оздоблення помешкань різноманітними травами та гілками дерев, а також русалієвими дійствами…»
В. Скуратівський «Місяцелик»:
Український народний календар
На 50-й день після Великодня, за народним календарем починаються Зелені свята. З прийняттям християнства вони називаються ще й Трійцею. Земля радіє сонцю, світлу, теплим дощам, свіжій зелені дерев. Пахучим зіллям прикрашають ікони, вікна, сволок.
Зелені свята здавна були часом замовляння усіх сил природи – щоб розквітало і визрівало усе: хліб, дерева, плоди, трава. В прадавні часи ці свята називалися русаліями. Русалки скрізь – на берегах річок, озер, у криницях, у полі, на луках. У стародавніх слов'ян русалки – діви-богині природи, які приносять із собою дощі, роси, тумани, щоб напоїти водою рослини, допомогти їм проростати, а хлібові колоситися. Дощ вважався в цей день вважався божественним напоєм для Матері-Землі.
бібліограф
Л.М. Дяченко |