Любко Дереш у Черкасах розповів про Канівське море
Український письменник взяв участь в літературному перформансі «Час історії. Бучацькі хронічки» минулого тижня в Черкаській обласній філармонії. Захід відбувся в межах Книжкового фестивалю «Маестро». Про це повідомляє власний кореспондент «Нової Доби».
Любко Дереш розповів, що у 1960 році планувалося побудувати ГАЕС у Бучаку. Точніше, хотіли створити Канівське море на якому розташовувалась би станція і яка б забезпечила електроенергією найближчі населені пункти. Будівництво припинилося, коли загинуло кілька робітників. Попри це, задум не полишили і ще кілька спроб (у 80-х роках, а також, за часів Незалежності України) закінчилися трагічно. Завжди знаходилися якісь причини: гибель будівельників (впали ремонтні матеріали, зупинилося серце), масштабні зміни в країні (розпад Радянського Союзу, український Майдан), які заважали будівництву.
– Люди казали, що це не прості місця, вони (Бучаки) не люблять, коли втручаються. На цій території присутній дух первозданності. Природа швидко поглинає все створене людиною. Якщо відступити хоча б на рік, крізь бетонні плити починають пробиватися дерева, – зазначає Любко Дереш.
Під «Бучаками» розуміється цілий географічний ареал: Бучак, Букрин, Григорівка, Луковиця і до Трахтемирова. За словами письменника, з висоти пташиного літу ця місцевість має вигляд кинджала або зуба, який встромляється в течію Дніпра.
У 60-х роках цю місцевість уподобали «кіношники», навіть прозвали «Голівудом над Дніпром». Чимало відомих тогочасних режисерів – Олександр Довженко, Юрій Іллєнко, Андрій Тарковський, Сергій Параджанов тощо – створили відомі кінострічки.
– Природа там унікальна. Складається враження, що там не ступала людська нога. Бучак – ідеальний ландшафт для зйомок: старовинні млини, середньовічні хати з солом’яними стріхами, глиняними стінами, з тинами біля хати. Не потрібно було жодних декорацій. Там історія наче завмерла. Здається, що час там зупинився і ти опинився в просторі, де немає переваг цивілізації, але є щось важливе, що містяни втратили і забули, – зауважує лектор.
У 80-х роках це місце відкрили для себе езотерики. Особливим інтересом слугував Трахтемиров – поселення у самому куточку. Ця територія вважалася однією із найпотужніших енергетичних зон на весь Радянський Союз. Найбільше екстрасенси, йоги, езотерики намагалися пробратися на «Висоту 222», бо там, на їхню думку, можна було знайти «контакт» з природою.
– На Бучаках світ перестає бути мертвим, він оживає. Ми звикли, що якщо прокладаємо собі дорогу, то зможемо так само повернутися. Але не на Трахтемирові. Стежки, якими ви ходили в тій зоні не повторюються двічі, – говорить Любко Дереш, а також додає, що там є місця, де можна доторкнутися до «справжнього» світу. Одним із них є «Марків шпиль». Там є особлива виїмка, де можна лягти ніби в колиску, дивитися на зорі і молитися. Тоді стається те, що в народі називається «лінзою», ви починаєте бачити більше.
– Світ не зводиться до карт, відомих вам доріг, це щось складніше. Бучаки розуміють тебе, відгукується на те, що є ти і що ти шукаєш, – зауважив Любко Дереш.
Лабораторією гідрометеослужби у ІV кварталі на акваторії Кременчуцького водосховища в районі м. Черкаси було відібрано 24 проби води. Відбір проб води проводився на трьох створах: 2 км вище міста (фоновий створ); у межах міста (перший контрольний створ) та 6 км нижче міста (другий контрольний створ).
Як показують спостереження, середньоквартальний вміст більшості визначаємих речовин не перевищував гранично допустимих концентрацій (ГДК). Газовий склад води задовільний, середній вміст кисню був в межах 9-10 мгО/дм3.
У ФОНОВОМУ СТВОРІ середні концентрації вище ГДК відмічені з хрому шестивалентного – 3,0 ГДК , фенолів–3,0 ГДК. Також перевищення спостерігались по важким металам: мідь – 6,0 ГДК, цинку–2,8 ГДК, мангану–2,0 ГДК. У порівнянні з даними спостережень минулого кварталу концентрації мангану зменшились в 2,2 рази, а концентрації заліза загального в 1,7 рази.
НА ПЕРШОМУ КОНТРОЛЬНОМУ СТВОРІ середньоквартальні концентрації вище ГДК відмічені з хрому шестивалентного – 5,0 ГДК, фенолів–4,0 ГДК та азоту амонійного–1,3 ГДК.
НА ДРУГОМУ КОНТРОЛЬНОМУ СТВОРІ середні концентрації вище ГДК відмічені з хрому шестивалентного –5,0 ГДК, фенолів–4,0 ГДК та азоту амонійного – 1,2 ГДК. Також перевищення спостерігались по важким металам: мідь – 5,1 ГДК, цинку – 4,6 ГДК, мангану –1,8 ГДК.
Отже, поверхнева вода в акваторії м. Черкаси продовжує бути забрудненою важкими металами, фенолами та сполуками азоту вище допустимих норм.
Причиною такого забруднення являються в основному побутові та промислові стічні води м. Канева, м. Золотоноші, м. Черкаси.
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]