Більшість із нас щодня користується автобусами, аби дістатися до роботи й додому, прибути із села до Канева чи поїхати у справах до Черкас, Києва чи в іншому напрямку. Навіть деякі власники автомобілів, зважаючи на стан доріг, залишають машини в гаражах і пересідають у громадський транспорт. У них завжди є вибір - подолати декілька десятків кілометрів бездоріжжя на власній автівці чи скористатися послугами перевізника, заощадивши на ремонті ходової. У перевізника такого вибору немає. Щодня автобуси мають виходити в рейси, доставляти пасажирів, не зважаючи на ями на дорогах. Про те, як ідуть справи в товаристві "М+М" - основного канівського перевізника, кореспонденту "Дніпрової Зірки" розповів директор Євгеній Маланчев.
У якому стані після сніжної зими знаходиться автобусний парк?
- Зима була нелегкою, однак попри все ми її пережили і дочекалися весняних доріг. Звичайно, їх жахливий стан не може не позначитися на машинах. У нашому парку 65 автобусів. Їх середній вік 7-8 років. Є автобуси 2007-2008 року випуску, є й новіші. В принципі їх стан задовільний, однак через ями на дорогах щодня на капремонт стає принаймні один автобус.
- Чи вплине незадовільний стан доріг і потреба в ремонтах машин на вар-тість квитків?
- При формуванні тарифу ми не враховуємо витрати на ремонти автобусів. У вартість проїзду закладається вар-тість пального, витрати на за-робітну плату, закупівлю шин, акумуляторів та інші витрати на утримання транспорту.
- На Великдень автобус вашого підприємства, котрий прямував з Канева до Києва, втратив колесо посеред дороги. Як ви прокоментуєте цей випадок?
- Це звичайна штатна ситуація - на дорозі автобус вскочив у яму, зрізав шпильки, внаслідок чого злетіло колесо. Це сталося не через чиюсь недбалість чи недогляд - усі автобуси перед виходом у рейс ретельно перевіряють механіки, які несуть відповідальність за техстан машин. Причина аварії, знову ж таки, незадовільний стан дороги.
- Після Великодня канівці телефонували до редакції і скаржилися на те, що декілька рейсів із Києва до Канева у свято були відмінені, через що їм довелося декілька годин чекати на автостанції. Яка була причина відміни рейсів?
- Скорочення рейсів на свята, коли різко зменшується пасажиропотік - звичайна практика. Так робимо не лише ми, а й інші перевізники. Аби не понести збитків, перевізники вимушені підлаштовуватися під кількість пасажирів - економічно недоцільно, коли автобус везе з Києва трьох пасажирів. І навпаки, коли напередодні і після свят пасажиропотік зростає, ми запускаємо додаткові рейси, аби всі студенти вчасно доїхали до місця навчання. Про скорочення рейсів ми завчасу повідомляємо автостанцію, яка, на мою думку, мала б вивісити оголошення про тимчасову зміну графіку руху автобусів. Чому автостанції не повідомляють про це пасажирів - питання до їх керівників.
- Як ви оцінюєте перехід до монетизації пільг, яка вводиться з 1 червня цього року? Чи вигідно це перевізникам?
- Як перевізник до монетизації пільг я ставлюся позитивно - нам вигідно, аби кожен наш пасажир сплачував повну вартість квитка й отримував за це реальну грошову компенсацію від держави. Наприклад, міська рада щомісяця компенсує пільговий про-їзд у сумі 100 000 гривень. Ді-лимо ці гроші на вартість квитка - 4 гривні, отримуємо 25 тисяч перевезень.
Останній моніторинг, який ми провели у Каневі, показав, що ми здійснюємо за місяць близько 65 тисяч пільгових перевезень. Це означає, що 40 тисяч перевезень ніхто не компенсує. Тобто підприємство щомісяця втрачає близько 160 тисяч прибутку. Ці кошти можна було б використати на підвищення заробітної плати водіям, яких нам постійно не вистачає.
- Яку заробітну плату отримує водій автобуса на міських маршрутах?
- Заробітна плата водія - близько 8000 грн. Сьогодні в центрі зайнятості наявні вакансії для водіїв категорії Д із заробітною платою від 11000 грн. Тому проблема із кадрами в нас виникає постійно. Коли я прийшов на роботу директором, на підприємстві працювало близько 120 осіб, а зараз ледь дотягуємо до сотні працюючих.
- Чи не плануєте ви найближчим часом оновлювати автобусний парк?
- Загальна кількість і стан автобусів наразі цілком задовольняє наші потреби. Купівля нового автобуса потребує близько 1 мільйона гривень. Якби ми оновили парк хоча б одним автобусом, ми були б вимушені піднімати тариф на проїзд до 6 грн. Наразі наші пасажири ще не готові до таких витрат. Та й специфіка міста така, що люди краще ходитимуть пішки, ніж витрачатимуть 12 грн. щодня на проїзд до роботи й додому. Тому поки що оновлювати автобусний парк ми не плануємо.
- Останнє підвищення ціни на проїзд до 5 грн. дасть можливості підприємству розвиватися, чи наприклад, підвищити заробітну плату водіям?
- 5 гривень - тариф, який дозволить підприємству протриматися деякий час на тому самому рівні, що є зараз. Основна причина здорожчання проїзду - ціна на пальне, яка постійно зростає.
Ми подали до виконкому пропозицію збільшити тариф до 5 грн. 30 коп., що обгрунтовано розрахунками. Виконком затвердив тариф на рівні 5 гривень.
До речі, до кінця навчального року ми продовжимо возити школярів за ціною 2 грн. Відмічу, що ця пільга - наша ініціатива, не передбачена жодним законом. Із вересня 2018 року проїзд для школярів становитиме 2,50 грн.
Запитувала Марія ГЛАМАЗДІНА
Джерело: "Дніпрова Зірка" |