Переваги енергосервісу для підвищення енергоефективності бюджетних установ презентував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук представникам понад 100 вищих навчальних заходів на спеціалізованому семінарі, організованому Держенергоефективності у співпраці з Представництвом Фонду ім. Ф. Еберта в Україні.
– Цінність ЕСКО полягає у тому, що енергоефективні заходи в школах, дитячих садках, лікарнях та інших закладах впроваджуються саме інвесторами. Вкладені кошти компанії повертають виключно за рахунок зекономлених бюджетною установою витрат на комунальні послуги та енергоносії, – пояснив Савчук. При цьому, бюджетна установа менше споживатиме енергоресурсів і менше платитиме за комунальні послуги, а в приміщеннях буде завжди тепло та комфортно. У 2015-2016 роках за ініціативи Держенергоефективності запроваджено законодавчу базу для роботи енергосервісного механізму. Вже у 2016 році укладено перші 20 ЕСКО-договорів на суму 18 млн гривень. Фактично 20 млн грн не витрачено з бюджету. Це кошти інвесторів. У 2017 році передбачено можливість проведення тендерів на ЕСКО-послуги через Систему публічних закупівель ProZorro. Цей крок в рази пришвидшив розвиток цього ринку.
На сьогодні через систему PROZORRO у 23 містах оголошено 326 ЕСКО-тендерів на впровадження енергоефективних заходів у бюджетних установах. З них 156 аукціонів вже завершено та укладено 21 ЕСКО-договір. Серед перших регіонів, де укладені ЕСКО-договори, і Черкащина.
У Канівському дошкільному навчальному закладі №7 модернізували систему внутрішнього освітлення. Скорочення витрат електроенергії становить 70%. Інвестором виступило ТОВ "Лед Лайт Салюшнз".
Канівський міський голова Ігор Ренькас і директор Представництва Програми розвитку ООН Янтомас Хімстра підписали спільний Меморандум про партнерство, що передбачає подальшу співпрацю в цьому напрямі.
Нині в Каневі реалізують проект "Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель в малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО". Мета – зменшення викидів парникових газів шляхом створення сприятливого правового, нормативного і ринкового середовища та розвитку інституційного, адміністративного та технічного потенціалу, що сприятиме запровадженню енергоефективних заходів у громадських будівлях.
До таких установ належать лікарні, школи та вищі навчальні заклади, державні установи, дитсадки, сиротинці, аптеки, центри зайнятості, бібліотеки та музеї, в яких планується запровадити модель ЕСКО.
За словами Канівського міського голови Ігоря Ренькаса, напрацювання в цьому напрямі Канів вже має. Так, по всіх школах і дитсадках міста проведено енергоаудит.
Планується впроваджувати в першу чергу енергоефективні заходи на таких об’єктах: дитячий садок "Теремок" (вул.Дніпробудівська, 4) і Канівська спеціалізована школа №6 з поглибленим вивченням іноземних мов (вул.Шевченка, 83).
Нагадаємо, Угода про асоціацію між Україною та ЄС, а також участь України в Енергетичному співтоваристві південно-східної Європи передбачають створення ефективних механізмів підтримки термомодернізації житлових будинків, сприяння державою енергоефективності та енергозбереженню. Йдеться як про формування відповідної політики і нормативно-правової бази з метою досягнення значного прогресу, відповідно до стандартів ЄС, так і про фінансування енергоефективних заходів, що допоможуть заощаджувати.
Джерело: infomist.ck.ua © infomist.ck.ua |