Канівський музей народного декоративного мистецтва (із 2008 року - музей "Народне декоративне мистецтво Канівщини", що діє на правах відділу Шевченківського національного заповідника) святкує 45-річний ювілей.
1972 року в Успенському соборі, пам'ятці архітектури ХІІ ст. був відкритий музей народного декоративного мистецтва. Гості та відвідувачі були вражені експозицією, що так чудово вписалася в інтер'єр Успенського собору - зразок древнього народного зодчества. Музей з кожним роком ставав все більш відомим не лише в Україні, а й далеко за її межами. Він став базовим по проведенню семінарів музейних працівників, симпозіумів, вечорів-зустрічей з митцями. Спілка художників щорічно влаштовувала засідання секції народного декоративного мистецтва на базі музею, в його фондах працювали художники та модельєри, Згідно з рішенням виконкому Канівської міської Ради народних депутатів від 27 лютого 1990 року, у зв'язку з передачею споруди канівській громаді Російської православної церкви, музейні фонди було перенесено й розміщено в приміщенні колишнього Базиліанського училища, пам'ятці архітектури ХVIII ст.
Навіть поверхове знайомство з експонатами музею просто приголомшує. Дивосвіт раритетів сягає кількох століть. Фонди музею нараховують більше шести тис. експонатів, що мають велику наукову, історичну та духовну цінність. Зібрана колекція старовинних предметів минулих поколінь: одяг, килими, рушники та роботи основоположників народного розпису. Керамічні вироби періоду три-пільської культури (свічник, дзвіночок), люльки доби козаччини, скляні речі XVI - XVII ст., разки коралового намиста із срібними дукачами тощо.
Нині в музеї представлені такі види мистецтва: ткацтво і килимарство, народний одяг та вишивка, художнє скло та фарфор, кераміка, різьблення по дереву, народний розпис.
Уся робота працівників музею спрямована на утвердження духовної єдності поколінь. Колектив музею співпрацює з багатьма художниками, майстрами народної творчості. Привертають увагу відвідувачів вистаки "Із Україною в серці" (графіка та декоративний розпис подружжя Малярчуків з м. Львів), "В глиняному горщику сонця…" (жипописні краєвиди с.Бучак у творчості родини Ягодкіних з м.Київ), "Шаную традиції, творю сьогодення" (авторська лялька Т.Горбунової з м.Дні-про), "Духовний живопис" (роботи члена Національної спіл-ки художників України Л.Міненко та А Леонтьєва), "Свою Україну любіть" та "Мої птахи щастя" (Заслуженого діяча мистецтв України Г.Морозової з Канева), "Квіти Опішні" (ви-ставка хусток майстра ручної вишивки, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Тетяни Дубовець, м.Черкаси).
Приємною подією для відвідувачів музею стало проведення майстер-класів, об'єднаних під назвою "Український оберіг", мета яких - відродження та популяризація традиційної української культури.
До ювілею музею творча спілка "Мистецька скарбничка" (яка відзначила своє 15-річчя) відкрила виставку робіт творчих людей Канівщини та інших регіонів України, які є членами спілки. На виставці представлено живопис, кераміку, вироби з талашу (кукурудзяне листя) й дерева.
Із словами вітання виступили заступник міського голови Н.Матінова, науковці ШНЗ Т.Чулкова та Л.Сокур, викладач Канівського коледжу культури і мистецтв В.Моісєєва, колишні працівники музею Г.Заболотна та В.Гнуча, Заслужений діяч мистецтв України Г.Морозова, голова спілки "Мистецька скарбничка" М.Морозова, член Національної спілки журналістів України Л.Зелененко, член Національної спілки майстрів України, скульптор В.Толстоп'ятов, начальник районної служби у справах сім'ї та молоді, художниця К.Макаревич.
Із художніми номерами виступили ансамбль "Джерела" районного будинку культури та студенти Канівського коледжу культури і мистецтв М.Сподарик та Д.Ренгач.
Музей у свій день народження отримав у дарунок цінні експонати від В.Толстоп'ятова (дерев'яна скульптура "Кінь"), Г.Морозової (декоративний розпис "Птах щастя для України"), від З.Лаптєва (картина "Гори Карпат"), від О.Москаленко (керамічна ваза "Т.Г.Шевченко"), а також витинанки студентів коледжу культури і мистецтв. Виступаючі подякували працівникам музею за їх невтомну працю, за величезний вклад в дослідження й збереження народних скарбів.
Ніна Басиста, ст. науковий співробітник Шевченківського національного заповідника
Джерело: Дніпрова зірка
|