Завершилися дослідження Білоцерківського нижнього водосховища, розташованого на річці Рось в межах міста Біла Церква та села Шкарівка Білоцерківського району після скидів хлору у річку Протока, які сталися в травні. Інформаційний портал "Моя Київщина" публікує результати цього дослідження, які просто вражають
Про діяльність підприємства «Білоцерківвода» ми вже писали неодноразово. Зокрема, ця концесія, директором якого є депутат Київської облради Ольга Бабій, потрапила до списку найбільш потенційно хімічно-небезпечних підприємств Київщини. Навколо «Білоцерківводи» останнім часом точиться дуже багато суперечок. Також, громада міста вимагає розірвати концесійну угоду і передати водоканал повністю у комунальну власність. Але керівництву, яке пов’язують з екс-нардепом Володимиром Полочаніновим та одіозним нардепом з «Опоблоку» Юрієм Бойком, поки вдається втриматися. Не в останню чергу – за рахунок лояльності з боку мера Білої Церкви Геннадія Дикого. Це попри те, що «Білоцерківводу» звинувачують у необґрунтовано високих тарифах на водопостачання. Керівництво ТОВ на свій захист розповідає тарифну політику Європейських країн, забуваючи про різну платоспроможність наших громадян і європейців.
Маються серйозні питання до екології. Травнева катастрофа на річці Протока продемонструвала жах, який відбувається на «Білоцерківводі». Так, в ніч з 20 на 21 травня 2017 року підприємство "Білоцерківвода" здійснило скид хлорованої води, що спричинило загибель риб, раків тощо. При цьому керівництво підприємства усіляко відкидало звинувачення у тому, що саме «Білоцерківвода» здійснила скид води з високим вмістом хлору у Протоку, але результати дослідження свідчать про зворотнє. До того ж інших підприємств, які б могли здійснити таке забруднення, в цьому районі басейну річки попросту немає.
Почнемо з невеликого ликнепу. Так, серед хімічних речовин, що входять до складу води, найбільш небезпечними є шкідливі речовини, які є складовими побутових та промислових стоків. Серед них, найбільш небезпечним є вільний хлор. Хлор та його сполуки викликають отруєння риб, порушуючи процес газообміну. Високі концентрації хлору викликають спочатку сильне збудження риб. Вони вистрибують з води, роблять кругові рухи, перевертаються на бік, у них відзначають судомні посмикування плавців і хвостового стебла. Потім поверхня тіла і зябра покриваються слизом, по краях плавців і зябрових пелюсток появляються білі смуги шириною 2 -3 мм.
Виникає набряк тканин, дистрофія, некробіоз і злущування респіраторного епітелію зябер і епідермісу шкіри. Слизові залози стають сильно гіпертрофовані. Потім настає фаза пригнічення і паралічу, риба стає малорухомою, опускається на дно, перестає реагувати на зовнішні подразники. За чим наступає смерть.
При впливі низьких концентрацій зовнішні ознаки отруєння менш помітні. Однак в зябрах відзначають сильний набряк і дегенеративно-некробіотичні зміни в респіраторному епітелії зябер. Порушення газообміну викликає інтоксикацію організму риби, що негативно відбивається на фізіологічних та репродуктивних процесах риб.
Крім зазначеного, хлор особливо небезпечний тим, що легко комбінується з різними компонентами стічних вод, надаючи їм високу токсичність. Малі кількості амонію, з'єднуючись з хлором, утворюють хлорамін, токсичність якого значно вище, ніж вихідних продуктів. Концентрації 0,05-0,06 мг/л хлораміну є летальною для високорухливих риб протягом 48 год.
Надзвичайна шкідливість хлору та його сполук стала причиною для дослідження наслідків його викиду в ніч з 20 на 21 травня 2017 року підприємством «Білоцерківвода». Дослідження проводили на Білоцерківському нижньому водосховищі розташованому між м. Біла Церква та с. Шкарівка Білоцерківського район в день викиду та через тиждень (27 травня 2017 р.). Гідрохімічні проби, які були направлені для аналізу в Регіональну Державну лабораторію держпродспоживслужби в м. Києві та Київській області. Крім цього були зібрані та оглянута загибла риба.
За тиждень перевірка була проведена більш детально. В обробці матеріалу приймають участь спеціалісти п’яти лабораторій. Хімічний аналіз води здійснюється в атестованій лабораторії Українського гідрометеорологічного інституту УкрКМІ, фітопланктон і зоопланктон в лабораторіях Інституту гідробіології АН України, зообентос в лабораторії Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена АН України, іхтіофауна в навчально-науково-виробнича лабораторія біопродуктивності водойм та рибогосподарської екології НУБіП України.
Перевірка ділянки річки в районі колектора показала значне перевищення гранично-допустимих концентрацій по вільному хлорі. У рибогосподарських водоймах вміст хлору не допустимий ні в яких концентраціях, а на вказаній ділянці його вміст складав 29,932 мг/л. Вміст зв’язаного хлору (хлорамін), який є ще більш небезпечним, склав 6,5 мг/л.
Окрім риби у водоймі також були зареєстровані інші загиблі види тварин: болотяна черепаха та звичайний довгопалий рак. У річку Рось знизилась якість води у Білоцерківському нижньому водосховищі, чим завдано значної шкоди рибництву через вплив скидів хлору на кормову базу риб. Кількість видів фітопланктону після скидів хлору і сірководню зменшилась на 5-6 видів, а їх біомаса стала нижчою більше ніж у 3 рази і знаходиться як для літнього вегетаційного сезону на дуже низькому рівні – менше 1 г/м3.
До того ж скид хлорної води припав на нерестовий період, що привело до збитків від втрати потомства. Загальна сума збитків складає 15 тон риби та більше700 кграків. Хто за це заплатить? Може, пані Бабій? Чи Полочанінов з Бойком?...
Валерій Міщенко, "Моя Київщина"
http://mykyivregion.com.ua/2017/08/21/yak-bilocerkivvoda-potruyila-ribu-u-richci-protoka/ |