Акція вшанування пам'яті Героя України, політв'язня Олекси Гірника, який 1978 року вчинив акт самоспалення на знак протесту проти комуністичного режиму і проти русифікації українського народу, відбулася 21 січня на Чернечій Горі у Каневі. Про це "Прес-Центру" повідомив керівник прес-служби Черкаської обласної організації партії "Наша Україна" Степан Вінярський.
– Вшанування пам’яті Олекси Гірника розпочалося у підніжжі Чернечої гори. Серед тих, хто сюди прийшов – здебільшого "нашоукраїнці", "свободівці", представники Конгресу українських націоналістів, "Просвіти". Були тут і родичі, знайомі Гірника, і син Героя – Євген, депутат Верховної Ради кількох попередніх скликань від партії "Наша Україна", – розповів Степан Вінярський.
За його словами, жодних представників нинішньої місцевої влади у заході вшанування участі не брало. Так само не було і представників місцевих ЗМІ.
– Зараз ми бачимо, наскільки інша культура і пріоритети нинішньої влади. Тяжіння до українізації, незалежності – те, за що боровся Олекса Гірник, ми досі повною мірою не домоглися, – зауважив Степан Володимирович.
Учасники акції поклали квіти до пам’ятного знака Герою на Чернечій горі та відслужили панахиду.
ДОВІДКА "ПРЕС-ЦЕНТРУ":
У ніч на 21 січня 1978 року на північному схилі Чернечої Гори Гірник розкидав листівки, на яких його рукою було написано: "Протест проти русифікації українського народу" і підпис: "На знак протесту спалився Олекса Гірник з Калуша". За часів радянської влади інформація про цей вчинок замовчувалася. Тільки після здобуття незалежності Україною правда про вчинок Гірника була вперше опублікована в газеті "Літературна Україна". У 2003 р. Київський фонд імені Олекси Гірника і Ліга українських меценатів заснували премію імені Олекси Гірника. Указом Президента України Віктора Ющенка від 18 січня 2007 року за проявлені мужність і самопожертву в ім'я незалежної України Гірнику Олексі Миколайовичу присвоєно звання Героя України з удостоєнням ордена Держави.
Підготував: Іван ПРОКОПЧУК Джерело: "Прес-Центр" |