Пляжний сезон ще не закінчився, а зеленим цвітом вже давно покрилися водойми по всіх регіонах України від Дніпра до Сіверського Донця. Актуальна відповідна проблема й для Канівщини. Як уникнути подібного наступного року, пропонуємо до вашої уваги коментарі експертів, з якими спілкувалися журналісти «Газети по-українськи». http://kanos.com.ua/NewsOpen/id_news_186435
Причин фахівці називають безліч. Серед методів протидії – додаткові заходи з очистки води, заборона будівництва в прибережній зоні, припинення незаконного видобутку річкового піску, і навіть такі екзотичні методи як робота гідроакумулюючих станцій.
– Причини цвітіння води – синьозелені водорості або ціанобактерії, – каже в інтерв’ю виданню «Рибацький вісник» завідувач кафедри екології Черкаського національного університету Олександр Спрягайло.
– Вони можуть жити навіть у соленій воді й в снігу. Ціанобактерії виробляють шкідливі токсичні речовини. Є нейротоксини, які впливають на нервову систему, а є такі, що викликають подразнення слизистої оболонки людини. Причина – потепління й стояча вода. Літо стає тривалішим, а це створює дуже сприятливі умови для життя синьо-зеленим водоростям.
Інший фактор – наявність поживних речовин для бактерій. Люди використовують пральні порошки, синтетичні миючі засоби, до складу яких уходить фосфор і фосфорні сполуки. Саме вони є найкращою «їжею» для синьо-зелених водоростей. І, зрештою, не треба забувати про змиви з полів. Всі мінеральні та органічні добрива стікаються в річки. До того ж українські ґрунти самі по собі дуже багаті на органіку. Рельєф у Дніпра горбистий і це часто призводить до водяної ерозії, що вимиває поживні речовини. Все це йде на користь ціанобактеріям.
У розвинутих країнах, наприклад, розробляють проекти переробки водоростей на біогаз. За підрахунками фахівців лише в один сезон цвітіння Київського водосховища з нього можна видобути 108 мільйонів кубів газу. Але це – трудомісткий і високотехнологічний процес і дуже далека перспектива.
Не слід забувати й про поглиблення й очистку водойм від зайвої рослинності. Раніше цю місію на великих водоймах виконували річні судна, однак наразі, за словами Директора департаменту екології Дніпровської обласної державної адміністрації Руслана Стрільця, судноплавство припинено.
– Баржі й річкові судна майже не ходять. За сезон до Києва пройшли дві баржі з кавунами. Шлюзи відкриваються украй рідко. Але якщо малу річку ще якось можна очистити технікою, хоч це і коштує чималих грошей, то як очистити Дніпро? - сказав він сайту «Город.дп.юа».
Поки експерти шукають методи боротьби з цвітінням, на бруд у водоймах продовжують нарікати мешканці по всіх регіонах України.
– Купаюся в Дніпрі майже круглий рік. А зараз – не можу. Три тижні до річки ні ногою! – розповідає 49-річний Володимир Меленчук із Черкас. – Гидуюся. Вода страшна й смердюча, що просто жах. Запах гнилі настільки сильний, що чути ще за десятки метрів до Дніпра. Не можу себе пересилити, – бідкається чоловік.
Володимир Костянтинович днями їздив у Маньківський район. Там протікає Гірський Тікич. Однак, вода там така сама зелена, а запах ще ядучіший.
У Кіровоградській області позеленіла зазвичай чиста річка Синюха.
– Вода стала немов зеленка, – каже житель Новоархангельська Григорій Василенко. – Та ще й тягуча така мов кисіль. – Не знаю, як ото люди ходять купатися.
Схожа картина і у Вінницькій області, де протікає Південний Буг.
– Вода цвіте й нема ради, – бідкається рибалка Сергій Процюк. – Два тижні від неї тхне чортом. Через це перестав навіть по рибу їздити. Здається, що вона теж смердить так само. Перечекаю поки спека спаде. Може, щось налагодиться.
Причиною забруднення є не лише природні фактори. Незаконний видобуток річкового піску та забудова прибережної зони шкодять річкам не менше. Та й сучасні очисні споруди досконалими не назвеш.
– Дуже погано, що очисні споруди «не бачать» фосфатів, які потрапляють в українські річки із пральних і посудомийних машин, – стверджує голова Всеукраїнської Екологічної Ліги Тетяна Тимочко. Про це повідомив канал «112 Україна». Фосфати викликають пришвидшений ріст водоростей, а ті, у свою чергу, просто «випивають» кисень із річок. Через це гине риба, починається сморід й річки перетворюються на застійні болота.
Станом на сьогодні ж, вважають експерти, Уряд повинен розробити й впровадити програму очищення стоків. Поки станція аерації є в Бортничах, що під Києвом, однак на подібні очисні споруди чекає вся Україна. Розраховують і на впровадження та підтримку екологічних програм для очищення та збереження річок України.
Фахівці стверджують, що запобігти цвітінню великих водосховищ може і робота гідротехнічних споруд, таких як гідроакумулюючі електростанції. У процесі роботи вони активно перемішують глибинні й поверхневі шари води у водосховищах, активно насичуючи їх киснем. Пришвидшуються процеси окислення, знижується кількість органічних речовин, якими харчуються хвороботворні бактерій.
Нагадаємо, нещодавно ми писали про те, що голова громадської організації «Канівський союз ВДВ» Костянтин Анісімов опублікував світлини із зображенням жахливих наслідків «цвітіння» канівського моря
Ну, якщо слухати "фахівців", як в передостанньому абзаці, то Дніпро від Білорусі до Чорного моря треба обсадити ГАЕСами і буде щастя. Такі "фахівці" нам не потрібні. В Дніпро їх!
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]