«Мистецтво потрібне людям….»
Тетяна Яблонська
Шановні мешканці Канева та гості нашого міста!
Запрошуємо вас відвідати Тарасову гору, де у виставковому залі музею Тараса Шевченка з 1 по 29липня 2017 року буде експонуватися нова мистецька виставка.
2017 рік ознаменований 100-літнім ювілеєм Тетяни Яблонської, всесвітньо відомої української художниці, творчість якої визначає основні тенденції українського мистецтва ІІ половини ХХ століття. Учениця славетного живописця і педагога Федора Кричевського, вона сформувалася в умовах соціалістичного реалізму, проте, навіть в рамках мистецтва тієї епохи їй вдалося актуалізувати традиції світового і вітчизняного мистецтва. Народилася Тетяна Яблонська у місті Смоленськ (Росія) у родині педагогів. У 1928 році родина переїхала в Україну. Жили в Одесі, потім Кам’янці - Подільському, пізніше переїхали до м Луганська. Батьки бачили у доньки мистецький талант і віддали її на навчання до Київського художнього технікуму. Після ліквідації технікуму, дівчина продовжила навчання на факультеті живопису Київського державного художнього інституту. У повоєнні роки працювала викладачем рисунку у стінах рідного вишу. Обов’язковими у той час було проведення літніх мистецьких практик зі студентами на художній базі серед живописних канівських гір неподалік вулиці Бесарабії.
В свій останній приїзд з днькою Гаяне та онуками, вже лауреатом Державної премії України імені Т.Г.Шевченка, Тетяна Нилівна Яблонська Тараса Шевченка персональну виставку. Цей день запам’ятався багатьом жителям нашого міста, зокрема тим, кого художниця добре знала, пам’ятала і малювала під час попередніх зустрічей. Цього раз до фондової збірки Шевченківського національного заповідника мисткиня подарувала кілька власних творів, які будуть представлені на цьогорічній виставці.
Експозиція охоплює основні періоди творчості художниці, починаючи з ранніх робіт і завершуючи пастелями, які Тетяна Нилівна писала в останні місяці свого життя.
У вітринах − матеріали, що дають можливість простежити народження шедевру від задуму до його втілення, пошуку художницею найпереконливіших засобів виразності та її творчого неспокою,- зрештою наблизитись до розкриття таємниці справжнього художнього мистецтва.
На екрані монітору можна буде побачити відеофільм про життя відомої художниці, де вона розповідає про своє становлення як живописця: «До війни, під час навчання в інституті, я багато і серйозно працювала над живописом. Саме над живописом. Починала по-справжньому розуміти значення тону й цілісність живої живописної поверхні, матеріальність кольору й передачу кольорово-повітряного середовища. Загалом, починала опановувати багатий арсенал мови живопису. Вдосконалитися в цьому зашкодила війна. Більш ніж трирічна перерва в роботі різко відкинула назад. Всі тонкощі чисто живописних відчуттів були втрачені. Тут потрібно було б знову довго й уважно попрацювати з натури, щоб відновити ці забуті й по-справжньому ще не зміцнілі відчуття, але вже було не до того. Тут уже не до навчання. Повоєнний підйом духу, молодість, впевненість у собі, маса задумів. Пішли картина за картиною. Успіх за успіхом. …Хочеться вірити в те, що мистецтво потрібно людям. Інакше в ньому немає сенсу працювати. І потрібно воно не тільки для того, щоб відпочити від турбот у боротьбі за існування, від суєти, а, головне, для того, щоб збагачувати людину духовно, підтримувати й пробуджувати в неї людські почуття, відчуття гармонії, єднання з природою, добра…… напевно, це головне. Я нині в це вірю…».Ці слова стали її життєвим кредо.
Виставка працюватиме впродовж липня, кожного дня, крім понеділка, з 9-30 до 17-30. |