Днями в Каневі запрацювала комунікаційна платформа «Відкрите місто» (www.opencity.in.ua), яка дозволяє жителям оперативно та просто інформувати владу і відповідні структурні підрозділи про ті чи інші проблеми: неприбране сміття, аварії на лініях електромереж, непрацюючі вуличні ліхтарі тощо.
Комунікаційна платформа «Відкрите місто» створена для взаємодії громадян, місцевих органів влади, громадських об’єднань та бізнесу в процесі вирішення актуальних проблем громад. Це простий у користуванні веб-ресурс, що використовує відкриті карти Google та Яндекс.
Нагадаємо, 1 березня ц.р. Канівський міський голова Ігор Ренькас, представник проекту «Відкрите місто» Фонду Східна Європа Юрій Піскалюк і голова Канівської громадської організації «Разом» Леся Шульга підписали Меморандум про співпрацю, що й дозволило Каневу долучитися до платформи «Відкрите місто»
На сьогодні програма нараховує 50 міст, які приєдналися до ініціативи, понад 8000 користувачів, 650 організацій і служб, опрацьовано 9500 повідомлень.
За допомогою веб-сайту «Відкрите місто» кожен житель міста чи селища, який приєднався до платформи, може ініціювати вирішення важливої для громади проблеми. Платформа дозволяє описати проблему, відмітити її на карті, підкріпити фото або відео (якщо є) та сформувати електронний запит. Також вона передбачає можливість перевірити, в якому статусі знаходиться проблема.
Наразі на сторінці «Канів» порталу «Відкрите місто» вже зареєстровано 5 повідомлень, які, зокрема, стосуються ям на дорогах, аварійних дерев, неприбраного сміття і відсутності каналізаційних люків.
maks-kv, владе не може закривати люк, або вкрутити лампочку. А от проконтролювати чи це зробоено можна саме ща допомогою цієї платформи. Нажвль часто, щвертаючись наприклад в аварійну службу, ваша заявка залишається десь у повітрі, навіть не в журналі! Це людський фактор. Таким чином керівництво навіть не знає про проблему. Саме так найчастіше і відбувалось. Тепер, коли заявка зареєстрова в системі кп, яке має пряме відношення до вказаної проблеми буде зобов'язано вирішити його.
А контроль за виконанням вже буде вести міська влада.
Я навіть колись на гарячу лінію урядового контактного центру писав. Хочете знати як він працює? Читає скаргу, пересилає на місцеву владу. Остання передає скаргу винуватцю. Винуватеть відписує, що виконано. Місцева влада підписує і відправляє на урядовий центр відповідь. Центр пересилає відповідь скаржнику. Все. Проблема вирішена? Але!!! Ніхто не перевіряє виконання. Винуватцю всі вірять на слово. А насправді ніхто нічого не робив. Якось так. Часто органи влади працюють, а точніше НЕ працюють в зв"язці з комунальщиками, силовими структурами, тощо. Особливо це помітно в невеликих містах, як Канів, наприклад. Де всі керівники одне одного знають, часто разом сидять в одній компашці на пікніках, в банях.....
maks-kv,а давайте ви таки спробуєте цю платформу?)
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]