28 квітня 2017 року у музеї Тараса Шевченка на Тарасовій горі відкрито мистецьку виставку «Споріднені душі», яка представлена у рамках українсько-іспанського проекту Національного музею Тараса Шевченка (м. Київ) за підтримки Посольства Королівства Іспанія в Україні та Департаменту культури провінції Арагон.
На мистецькій виставці презентуються копії графічних творів Тараса Шевченка із зібрання Національного музею Тараса Шевченка та копії офортів із оригінальних дощок Франсіско де Гойї з серії «Капрічос», що зберігаються в колекції музею Франсіско де Гойї в м. Сарагоса (Іспанія). Між минулим і сьогоденням – абстрактні скульптури Карлоса Гарсії Лаоса із глибоким концептуальним змістом: Материнство, Лицемірство, Сутність, Самотність, Гуманізм, Початок- Кінець, Симбіоз, Душа, Мистецтво. Проект висвітлює морально-етичні проблеми людства поза часом та простором. Вони виникли разом із людською цивілізацією, а з її розвитком лише поглиблювалися та загострювалися. Сучасне суспільство переживає світоглядну дезорієнтацію та моральне падіння. Саме це показували у своїх творах наприкінці ХVІІІ століття Франсіско де Гойя в Іспанії, а в середині ХІХ століття − Тарас Шевченко в Україні.
Художники жили і творили в часи, коли їх народ особливо потребував морально-етичних орієнтирів та самовизначення. У Тараса Шевченка – «Мальовнича Україна», «Сюїта самотності», «Притча про блудного сина». У Франсіско де Гойя – «Капрічос», «Жахи війни», «Притчі». Десять творів Тараса Шевченка та десять творів Франсіско де Гойї із серії «Капричос» відображають вічні проблеми людства, що не мають часових та просторових меж.
Об’єднуючою ланкою між минулим та сьогоденням у проекті виступають твори іспанського скульптора (концептуаліста, абстракціоніста) Карлоса Гарсії Лаоса. Його скульптури – це ті ж категорії людської сутності, але не в звичних фігуральних образах, а в поєднанні форми та кольору, що спонукають у глядача ті ж само відчуття та емоції. Видатний іспанський художник відвідав місто Канів, взяв участь у презентації виставки та провів майстер-клас для школярів мистецьких шкіл Канева та відділу дизайну Канівського коледжу культури і мистецтв. Поєднання в одному проекті творів геніальних художників минулого і сучасного допоможе глядачу замислитися над етичними проблемами, які турбують світ і сьогодні.
Пізнавальний екскурс в історію іспанського та українського мистецтва, творчості Тараса Шевченка і Франсіско Гойї зробив заступник генерального директора Шевченківського національного заповідника Ігор Ліховий. Старший науковий співробітник Національного музею Тараса Шевченка (м. Київ) Анастасія Євглевська розповіла про ідею створення проекту та його реалізацію. Гість нашого міста, іспанський скульптор Карлос Гарсія Лаос провів екскурсію виставкою і зробив запис до Книги вражень.
Виставка експонуватиметься у виставковому залі музею Тараса Шевченка (Шевченківський національний заповідник) із 28 квітня по 18 травня 2017 року.
Джерело: Сайт музея Тараса Шевченка |