kaniv.net logo
Веб-камера в центрі Канева
Головна > Новини Канева > З блогів 

“Український світ” від Канівської ГАЕС активісти захищали… “Рушником національної єдності” (Фото, відео)

У день народження Тараса Шевченка, 9 березня, напевне, символічно і знаково, у Черкаському художньому музеї презентували “Рушник Національної Єдності”, який був вишитий представниками усіх регіонів України та діаспори за ескізами черкаської народної майстрині Олександри Теліженко. Організаторами черкаського туру цієї дивовижі виступили організація Народного руху України та народний депутат від цієї політсили Віктор Кривенко.

Хранитель реліквії та виконавчий директор акції Микола Степаненко розповів, що рушник відображає історію України із найдавніших часів Трипілля до сьогодення.

“Ідея створення цього Рушника виникла у 2006 році, коли почався розбрат поміж гілками української влади. А потім це унікальне творіння переросло у своєрідний потужний оберіг нашої держави і народу, адже рушник – найсимволічніший предмет українського побуту”, – розповів Степаненко.

Після презентації в Черкасах Рушник вирушив до Канева, де його розгорнули біля могили Тараса Шевченка на Чернечій горі.

“Справді, дуже символічно, коли у часи війни “Рушник національної єдності” опиняється на Чернечій горі, – зауважила депутат Черкаської облради, голова Черкаського обласного осередку Народного руху Валентина Коваленко. – Сьогодні дуже важливо об’єднати українців навколо України, бо вона йде по лезу меча. І прикро, що нинішня влада також цьому сприяє, бо дбає лише про власне меркантильне, ховаючись за личинами українолюбів”.

“Знаєте, японці вимірюють зріст людини не відстанню від п’ят до маківки голови, а відстанню від маківки голови до неба. І чим менша ця відстань – тим вища людина. Тому якщо ми єднаємось тут, на Чернечій горі, навколо українських символів, то і гора, і Україна, і ми всі українці стаємо вищими”, – ще раз підкреслив важливість і символічність акції Віктор Кривенко.

“Та ми мусимо не лише дбати про символізм, а й конкретно діяти, щоб наш український світ, закодований на цьому рушнику, захищати. Тому маємо сьогодні, тут, вимагати від влади, по-перше, зробити 9 травня, день народження головного охоронця українського світу – Тараса Шевченка, державним святом. А по-друге, вимагати заборони будівництва у духовному центрі України, на цих історичних пагорбах Канівської ГАЕС, яка може знищити нашу історичну Мекку”, – наголосив народний депутат VII скликання Леонід Даценко.

Підготовчі роботи до створення його розпочались у лютому 2007 року, а власне вишивати його почали в червні того ж року, в Запоріжжі, на острові Хортиця. Для рушника використали полотно, виткане власноруч із власноруч вирощеного і обробленого льону ще 55 років тому селянкою з Хмельниччини Катериною Андрощук.

Над вишиванням полотна довжиною 9 м та шириною 0,75 м, чи 7 кв.м, загалом трудилося 1310 осіб, в т.ч. 98 чоловіків, 1115 жінок та 86 дітей. За інформацією ініціаторів акції, Рушник Національної Єдності вишивали умільці усіх регіонів України. У тому числі і в Криму, а також у 24 діаспорах по всьому світі — зокрема, у США, Канаді, Польщі. Серед них наймолодшим творцем була 8-річна дівчинка, а найстаршою – 84-річна жінка.

Цікаво, що участь у вишиванні свого часу взяли секретар РНБ України Іван Плющ, депутат Верховної Ради України Василь Куйбіда та дружина Президента України Катерина Ющенко.

“Довжина рушника вибрана невипадково, бо згідно з класичною нумерологією це число символізує повну досконалість і спонукає до високої духовної активності”, – пояснив Микола Степаненко.

Рушник – це система знаків і символів, усталених композиційних рішень. Глибоко символічний кожний елемент має конкретне значення, яке органічно вплітається в загальний змістовний лад. Чотири формотворчі стихії: вогонь, воду, землю, повітря символізують на рушнику кола, хрести, сварги, трикутники, ромби, які переважали в художній мові наших пращурів у трипільську та княжу добу і в часи Козацької України.

Центральним мотивом Рушника є “дерево життя”. Як пояснює Микола Степаненко, це універсальний міфологічний образ, що є символом безсмертя, неперервності життя на землі, об’єднує минуле, сучасне і майбутнє. У в самому центрі полотна розташоване дерево життя з 27 квітками, що символізують кількість адміністративних центрів України. Згідно з традицією народного ужиткового мистецтва Рушник обрамлений по периметру безконечником – оберегом – найдавнішим мотивом сонячного руху. Це є символ безкінечності життя, неперервності роду й народу. У центрі Рушника також вишитий золотою ниткою тризуб – національний герб України, обрамлений двома гілками, які є фрагментами вінка, що символізують славу, владу, перемогу та мир.

“Цей герб створили у майстерні Олександри Теліженко, і я переконаний, що колись його візьмуть за основу у великому гербі України, адже над ескізами трудились найобізнаніші спецалісти із народної символіки та оберегів. А ще зазначу, що сам тризуб вишивали нитками із чистого золота у Криму чотири татарки, українка і росіянка. За віруваннями кримських татар символ держави вишивають без перерви, тож і тут жінки чергувались і вишивали три доби, не зупинившись ані на хвилину, – щоб історія держави і народу не переривалась. А нижче тризуба татари вишили власний тотем, адже на території української держави два корінних народи – українці і кримські татари, іншої землі ці народи не мають, тому нерозривно пов’язані історією”, – розповів Степаненко.

Він додав, що у Канаді, коли цю історію появи на рушнику символа кримських татар переповів ветеранам ОУН – УПА, вони аплодували.

“І міф про те, що українські націоналісти воювали за Україну лише для українців і були нетерпимими до інших народів, – одразу розвіявся. Вони ніколи такого не мали за душею. Вони хотіли бачити Україну країною вільних людей, не залежно від національності”, – зазначив Степаненко.

Він стверджує, що скрізь люди зустрічали Рушник, як національну святиню. Навіть під час надзвичайно сміливої презентації на ВДНГ у Москві.

“А в Італії, мер одного з міст аж стрепенувся, коли я повів історію про княжну Анну Ярославну, яка, вирушаючи до Франції виходити заміж за тамтешнього короля у 1048 році, везла із собою кілька десятків вишитих речей – рушники, сорочки, він краси яких занімів весь Париж. А також інкрустоване дорогоцінним камінням Євангеліє, на якому потім у Реймсі приймали присягу всі французькі королі. Італійці здивувались і перепитали, чи не помилився я, адже Україна – молода держава, яка утворилась на карті світу лише у 1991 році. І мені довелось годину пояснювати, що ми надзвичайно древній народ. Переконаний, що мої слова не були марними”, – зазначив Степаненко.

Він також розповів, що за час акції Рушник провезли близько 54 тис. км, в т.ч. 5,5 тис. км залізницею та ще пролетів літаком 22 500 км. Усього Рушник «проїхав» вже 76 500 км. У багатьох країнах, коли до нього торкались українці, вони ставали навколішки і плакали.

“Я зрозумів, що приналежність до нації закодована на генному рівні, і цей код не можна ані забути, ані знищити”, – додав чоловік.

Загалом, на створення і мандри оберега було витрачено більше 100 тисяч доларів, тож, на думку організаторів акції, він залишиться неповторним і унікальним.

“Його навіть хотів купити один олігарх, однак продати історію свого народу – неможливо”, – поділився спогадом Степаненко.

Такими ж унікальними є і скриня для Рушника – з Петриківки, котушка – виготовлена майстрами Умані, книга-паспорт – оздоблена гуцульськими різьбярами.

 

І остання символічна деталь мандрівки національного оберега Черкащиною: після Чернечої гори він поїхав у Бучак, де активісти облаштували блок-пост по протидії будівництву ГАЕС.

Тетяна Воронцова

GINKA

10 березня 2017, 17:59

Теги статті:
Шевченко  рушник  
Голосів:
2
11

Всього коментарів: 1

Сторінка коментарів: 1
GINKA

10 березня 2017, 19:13

IP: 176.67.9.xxx
Рейтинг: -3
[ Главная ][Контакт] MEMBERS

Recommandez cette page

Pour rester à jour concernant les nouvelles et évènements de l'IBB, rejoignez notre service nouvelles en ligne!

14 Июль 2016 Пакистан: Халатность в Охране Труда Приводит к 6 Смертям на Финансируемом Всемирным Банком Проекте Дамбы Тарбела IV

Шесть работников, в том числе три китайских инженера, погибли и еще 20 получили тяжелые травмы в крупной аварии в ходе работ по Проекту расширение ГЭС Тарбела (этап IV), плотины в пакистанской провинции Хайбер-Пахтунхва. “Этой злополучной трагедии можно было бы избежать, если бы компания Сино Гидро (Sino Hydro) придерживалась норм охраны труда и безопасности, о чем ИСД вместе со своей членской организацией в Пакистане последовательно выступали с самого начала проекта. Эти опасения были подтверждены во время нашей встречи со Всемирным Банком в Вашингтоне, США в мае 2016 года”, - заявил Амбет Юсон, Генеральный секретарь ИСД“. Авария произошла, когда обрушились леса на строительстве здания одной из электростанций в Тарбела. Спасательным службам пришлось прорезать себе путь через завалы из бетона и стали, чтобы извлечь трупы и оказать помощь раненым. Авария произошла из-за пренебрежения к нормам охраны труда и техники безопасности, вызывающее всеобщее осуждение со стороны профсоюзов. Генсек ИСД продолжил: “мы просили Всемирный Банк провести совместные инспекций для оценки системы охраны труда и техники безопасности. Банк должен стимулировать WAPDA (государственное агентство по развитию гидроэнергетики Пакистана) и Сино Гидро к тесному сотрудничеству с профсоюзами, чтобы обеспечить соблюдение Сино Гидро норм безопасности”. Премьер-министр Пакистана лично открывал начало работ в феврале 2014 года. Это один из растущего числа инфраструктурных проектов в Пакистане, осуществляемых китайскими транснациональными строительными корпорациями, в рамках проекта Китайско-Пакистанского Экономического Коридора. Общая сумма финансирования, предоставленного Всемирным Банком в рамках этого проекта составляет 840 млн. долларов США ИСД уже давно внимательно отслеживает рост проблем с охраной труда и техникой безопасности на строительных объектах по всей Южной Азии. Ежегодная конференция Сети Профсоюзных Прав Южной Азии (SATURN), намеченная на август в Катманду (Непал), сосредоточит свое внимание на вопросах охраны труда как на национальном, так и субрегиональном уровнях. Финансируемый в основном Всемирным Банком проект контролируется Пакистанским Агентством по развитию гидроэнергетики (WAPDA) с китайской транснациональной строительной компанией Сино Гидро Групп в качестве генподрядчика.

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом

Сторінки коментарів:Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

СВЯТО … В БУР’ЯНІ ?

Ринок для своїх

Смердюча Черкащина: все для курей!

«Батьківщина молода» Одещини найкраще виступила на таборуванні «Канів – 2017»

У музеї «Літературна Канівщина» відкрито фотодокументальну виставку

Оголошено конкурс на заміщення вакантної посади головного спеціаліста відділу грошових виплат та компенсацій управління соціального захисту населення (на період відпустки по догляду за дитиною)

Як правильно передати в оренду свою землю, щоб не стати жертвою рейдерства

Талановита молодь Канева завітала до польського міста Члухів

Канівчан кличуть на прогулянку Дніпром

У легковика під час стоянки загорівся мотор

Популярні за тиждень:

Канiв з висоти пташиного польоту [10]

Вокзал – для своїх. [4]

Проект Канівського променад-парку переміг у І етапі конкурсу проектів програми Європейського союзу [2]

СВЯТО … В БУР’ЯНІ ? [2]

У легковика під час стоянки загорівся мотор [1]

Канівчан кличуть на прогулянку Дніпром [1]

Смердюча Черкащина: все для курей! [1]

Ринок для своїх [1]

Військово-патріотичний вишкіл [0]

Талановита молодь Канева завітала до польського міста Члухів [0]

Про що зараз спілкуються:

safron
А з приводу окулярів, то раджу вам самим їх одягти і не ганьбити спілку! Могли б уже і вивчити, що завтра 24 серпня ми відзначатимемо 26 річницю Незалежності України!
Позачергові загальні збори ГО "Канівська спілка учасників АТО" [7]

safron
SpilkaATOkaniv, а у вас у спілці рабство і монополія на право збиратись учасникам АТО разом? Народ зараз вільний і незалежний :) Тому має право збиратись де хоче і коли хоче, а учасники АТО не в.. [весь]
Позачергові загальні збори ГО "Канівська спілка учасників АТО" [7]

SpilkaATOkaniv
safron, мы не постили подобную информацию! Тот кто собирает данный збор использует имя ГО. Мы информируем всех участников с помошью СМС или звонка. И никто из официальных представителей не публиков.. [весь]
Позачергові загальні збори ГО "Канівська спілка учасників АТО" [7]

SpilkaATOkaniv
safron, 24 числа? Очки?
Позачергові загальні збори ГО "Канівська спілка учасників АТО" [7]

safron
Урочисті збори з нагоди 26 річниці Незалежності України - фейк?!!
Позачергові загальні збори ГО "Канівська спілка учасників АТО" [7]

SpilkaATOkaniv
Як офіційний представник спілки - зяявляю: ця інформація фейк, та не має ніякого відношення до офіційної спілки ГО "Канівська спілка участників АТО"
Позачергові загальні збори ГО "Канівська спілка учасників АТО" [7]

SpilkaATOkaniv
Маша не тяни на себя одияло)
Позачергові загальні збори ГО "Канівська спілка учасників АТО" [7]

GINKA
Мабуть Каріна, ви не туди звернулись. Якщо це на розі згаданих вами вулиць, то мабуть вам до мп звернутись треба, Там же їхнє поминальне кафе розташоване
СВЯТО … В БУР’ЯНІ ? [2]

turoc
Земля стає непридатною для проживання, ціни на харчі, ящо то можна назвать харчами, ростуть, податки ідуть в офшори, а компаньйон Порошенка Косюк за півроку до всього отримав з бюджету 42% вс.. [весь]
Смердюча Черкащина: все для курей! [1]

Михайлишина
Ось вам система влади....це не тільки у Каневі таке...так по всій україні право приватності вже дійшло до ,,безпредєла,, і до абсурду!
Ринок для своїх [1]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Серпень
НдПнВтСрЧтПтСб
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Календар новин     


Правила сайту
Новини Канева
Оголошення
Афіша

© 2006-2017 Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"