Також у воді міститься радіоактивний ізотоп водню - тритій.
Про це кореспонденту ГолосUA повідомляє доктор технічних наук Євген Яковлєв.
За словами вченого, вода в Дніпрі зараз дуже брудна, і, як водна система, він вже практично не живий.
«Донні відклади в Дніпрі сьогодні - це вся таблиця Менделєєва, але в рухомій формі, коли відбувається активний перехід різних елементів в воду. Найменша зміна техногенного рівноваги - і це вже катастрофа », - зазначає вчений.
За його словами, є ще один фактор - зміна клімату, який йде на потепління, і це ще один момент порушення рухливості того, що накопичилося в донних відкладеннях. «Ще один фактор - це атомні станції, які наганяють до Дніпра температуру додатково до природного, кліматичного, і ми насичуємо Дніпро тритієм - радіоактивним воднем», - пояснює вчений.
За словами Є. Яковлєва, тритій - родич природного водню - протію. Тритій замінює природний водень і створює воду з тритієвого компонентом.
«Наш норматив по тритію через нашу бідність і інерції - 30 тис. Беккерелів (кількість розпадів радіоактивних елементів в секунду. - Ред.) На літр. Ввести європейський або американський норматив, який в 100-300 разів жорсткіше, від 100 до 300 беккерелів, у нас не представляється можливим », - пояснює експерт.
Вчений зазначає, що біопродуктивність всій нижній частині Дніпра, і зокрема Каховського водосховища, знизилася в 1000 разів за останні 50 років.
«У нас є серйозні дослідження херсонських фахівців - і водників, і іхтіологів, які проводять вивчення риб, які показали, що біопродуктивність Каховського водосховища і всієї нижньої частини Дніпра знизилася в 1000 разів за півстоліття», - зазначає експерт.
Вчений запевняє, що Україна повинна проводити жорстку державну політику щодо розвитку і відновлення водоохоронних зон.
«Якщо ви вийдете по Дунаю трохи вище Румунії, ближче до Болгарії, Чехії, Австрії, то побачите, що Дунай там весь зарослий і весь в кам'яній кладці. За винятком Румунії, де ведеться розорювання аж води, як і в Україні, всюди в Європі існують водоохоронні зони - це паркові зони. В Україні, на жаль, цього немає. Ми оремо, прямо встромляючи колесами в великі, малі і середні річки, і водообмін у нас нульовий », - підкреслює Е. Яковлєв.
Нагадаємо, Київ забезпечується питною водою з трьох джерел - Дніпра, Десни та підземних водоносних горизонтів (промислових артезіанських свердловин). Вся вода перед надходженням у водопровідну систему обробляється реагентами, а дніпровська вода, коли настає період паводку, озонується.
У багатьох районах української столиці люди отримують змішану воду - Деснянський-дніпровську, дніпровсько-артезіанську, Деснянський-артезіанську. Артезіанською водою забезпечуються переважно житлові масиви Оболонь, Троєщина та Мінський. Лівобережна частина мегаполісу і частина правобережжя (Голосіївський, Шевченківський, Печерський і Солом'янський райони) забезпечуються питною водою з Деснянської водопровідної станції. Частина жителів правого берега (Святошин, Борщагівка, Академмістечко, Куренівка, Виноградар) отримує воду з Дніпра.
80% відомих науці захворювань передається з водою. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, кожна десята людина на планеті не має доступу до якісної питної води.
Дві третини українців споживають воду з річок, озер і водосховищ, інші отримують її з підземних джерел. Основним джерелом питної води залишається Дніпро.
За даними Українського державного науково-дослідного інституту проблем водопостачання, водовідведення та охорони навколишнього природного середовища «УкрВОДГЕО», 69% всієї питної водопровідної води не відповідає санітарним нормам. У зону найбільш критичних регіонів, з точки зору якості, входять Одеська, Донецька, Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська та Миколаївська області. Населення цих областей часто п'є технічну воду, відхилення від норми якої досягають 80%.
Джерело: golos.ua |