Відродження водного транспорту: на кого працюватимуть ріки країни?
Ми маємо 12 річкових та 19 морських портів, три великі судноплавні річки: Південний Буг, Дунай і Дніпро, чиї акваторії ведуть до Чорного моря.
Тим не менш, показник річкових вантажоперевезень у загальній структурі вантажоперевезень в Україні мізерно малий і становить всього 0,2%. Це найнижчий показник порівняно з будь-якою державою Євросоюзу.
Європейським лідером з використання суднових вантажоперевезень ще два роки тому були Нідерланди, друге місце посідала Румунія з показником 20,7%.
У 2009 році Румунія, розуміючи наші можливості у цій сфері, відчула у нас конкурента. Тоді Україна почала перші днопоглиблювальні роботи в дельті Дунаю, які супроводжувалися незадоволенням і тиском румунської сторони.
Проте тільки за першу половину 2010 року після проведених процесів було зроблено на 47% проводок суден більше, ніж роком раніше.
Зараз у сфері вантажоперевезень ми стикаємося з двома проблемами: щорічним погіршенням стану автомобільних доріг та їх перевантаженням, а також з монополізацією залізничних вантажоперевезень "Укрзалізницею".
Компанія перевозить 60% одних лише зернових культур. Вона самостійно встановлює тарифікацію, а клієнт, який користується її послугами, закладає ці витрати у вартість зерна, тож його ціна зростає на 30%.
Якщо ж розвинути індустрію водних перевезень, це дозволить знизити собівартість українських товарів, збільшити об'єм перевезень і надходження до бюджету. Наприклад, тільки від збільшення перевезень продукції аграрного сектору держава може додатково отримувати до 4 млрд грн на рік.
Економія очевидна: перевезення тонни вантажу за автотранспортом коштує 11,5 дол, залізницею — 7,8 дол, водним транспортом — 4,5 дол.
Нинішня галузева законодавча структура неоднозначна і суперечлива. Вона потребує внесення коректив та додатків за кількома напрямками. Зокрема, вона не проходить експертизу Антикорупційного комітету України.
Влада хоче сформувати новий керівний орган у сфері річкового транспорту — Адміністрацію внутрішніх водних шляхів України.
Також є ініціативи із запровадження уніфікованого річкового збору замість численних зборів, скасування тимчасових дозволів на перевезення і впровадження єдиного тарифу на каботажні перевезення. Проте яким буде розмір збору і як його платитимуть, незрозуміло. Ці положення ніде не прописані.
Реформатори також говорять про впровадження акцизного збору на пальне. Бізнес готовий його сплачувати, але лише за умови, що ці кошти підуть лише на розвиток річкової інфраструктури, а не в єдиний дорожній фонд.
Який сенс віддавати гроші з цього акцизу на розвиток залізниці й автотранспорту, коли більшість річкових шлюзів держави — у плачевному стані? Чи зможуть Адміністрація внутрішніх водних шляхів та ГЕС Дніпровського каскаду утримувати шлюзи у належному стані за умови скасування статті зборів на річкові шлюзи?
Якщо покласти відповідальність за утримання шлюзів на ГЕС, електростанції підвищать плату за електроенергію. Тоді ціна кіловата для споживача за зросте до 1,6 грн. Це при тому, що Міністерство інфраструктури вже отримувало одноразову допомогу на утримання шлюзів від європейських інституцій.
У тих частинах законодавства, які намагаються реформувати, не передбачені чіткі повноваження та функції новоствореного керівного органу.
Є питання щодо взаємодії приватизованих підприємств річкової інфраструктури з державними. Приватизовані річкові порти де-факто перестали бути портами. Їх можна віднести до стивідорних компаній, які завантажують і розвантажують судна. Вони не мають законних підстав для користування державним майном.
Крім того, приватний "Укррічфлот" за ініціативою влади може отримати у власність державні гідротехнічні споруди, а фінансувати їх буде держава.
Якщо зараз буде введений річковий збір, то залишається невідомим, хто є його суб'єктом-платником та суб'єктом-отримувачем. Якщо отримувачем є Міністерство інфраструктури, воно не повинне розподіляти отримані кошти на свій розсуд. Треба чітко визначити статті витрат, зробити певні економічні розрахунки і прописати ці норми у реформованому законодавстві.
Реформування у сфері водного транспорту потрібне Україні, однак пропоновані владою ідеї треба доопрацьовувати. Вони не проходять навіть елементарних антикорупційних експертиз. Однак головне ідея реформи — створюється надпотужний суб'єкт ринку — Адміністрація внутрішніх водних шляхів України.
Фактично це державна монополія. Історія України вже знає приклади, коли після певних маніпуляцій національні монополії та холдинги частинами переходили до приватних рук. Саме після розподілу державного "Укррудпрому" просто великі підприємці Пінчук, Ахметов, Новинський та Коломойський стали олігархами.
Ми не повинні допустити повторення цих прикрих помилок, щоб одного дня ресурси новоствореної Адміністрації внутрішніх водних шляхів України не перейшли до приватних рук. Перший крок в інноваційне майбутнє України у сфері водного транспорту ми мусимо зробити правильно.
"Ми не повинні " - а хто такі ми??? Пінчук, Коломойський, Гройсман та їхні оплічники давно продали всю Україну і її народ за вонючі доляри МВФ, США, Евросоюзу і ми під їх керівництвом будем робити те що вони нам накажуть! Сказали - убивайте всіх на Донбасі - ми і розвязали войну!Сказали не робіть літаки - ми знищили концерн Антонова! Та багато ще чого.... Отакі вчителі у нас зараз. Писав же Шевченко Т.Г. "До нас в науку! Ми навчим почому хліб і сіль почим!" Навчили.... Сказали - піднять тарифи до небес! Підняли! І шо "ми"? Мовчимо, бо давно уже раби!!!
tarnava,Тарнава от ты и спалился сучье племя, ведь всем известно кто развязал войну на Донбассе это точно не Украина, это Россия начала агрессию своими войсками, это отдельные группы так называемого спецназа России которые начали захватывать украинские госучреждения видео быдла которое предлагало защитникам Украины передвинуться за "поребрик" на ютубе может посмотреть каждый. Тарнава мне жаль что в украинском городе Каневе живут такие как ты подонки которые пытаются обвинить Украину и украинцев в своих преступлениях.
marykate, Конечно Украинцы, еврейской национальности. Кстати именно Коломойский сделал много для того что бы остановить русское фашистское быдло. в отличие от того же Порошенко. Ну Гройсман конечно полное ничто и бездарь, но он делает то что считает нужным, выходит конечно , лучше б он ничего не делал, но в инициативности ему не откажешь.
marykate,Ну например Коломойский учавствовал в создании и спонсировал первый добровольческий батальон "Донбасс" который практически первый оказал организованное сопротивление русским фашистам. О более детальной деятельности Коломойского в финансировании батальонов и нуждно обращаться в его офисс.
tarnava, ну списую истерику на праздники (все пропало где опохмел). ми знищили концерн Антонова! - Вы имеете достоверную информацию??? Сказали - убивайте всіх на Донбасі - ми і розвязали войну - за эти слова против Вас должно быть возбуждено уголовное дело. Я надеюсь админ его пост сохранит для следственных органов.
Мадж, по поводу уголовного дела это слишком. Мы все разные имеем различные точки зрения (как говорил однажды мой начальник, в мире есть только две точки зрения моя и неправильная) ну а если угрожать своим опонентам, то во первых они могут испугаться и не будут больше открыто, её высказывать и затаяться, а во вторых этим можно показать свою слабость, мол без правоохранительных органов мы не способны поставить на место сепаров.
Маджо это не ко мне Это спроси у nnn1. Он лучше объяснит , что есть украинец еврейский, и украинец русский и украинец грузинский и наконец украинец украинский.
Хотілося б повернутися до теми про водний транспорт. Наразі завдання утримання шлюзів в належному експлуатаційному стані покладена на ДП "Укрводшлях". Фактично утримання здійснюється за державні кошти, хоча зайшовши на сайт того ж "Укрводшлях" можна знайти вартість шлюзування судна в залежності від розмірів та належності. У вищеприведеній статті вказана вартість перевезення тонни вантажу водним шляхом - 4,5 дол. Цікаво познайомитись з методикою розрахунку. При існуючій інтенсивності руху суден (ділянка Київ - Дніпропетровськ) навіть збільшення всіляких зборів, не дозволить компенсувати вартість утримання шлюзів. Навіщо створювати якусь Адміністрацію ВВШ, якщо вже існує "Укрводшлях"? Реорганізуйте, оптимізуйте у відповідності до завдань сучасності і нехай працює. До речі "Укрводшлях" це не тільки шлюзи, а й навігаційна обстановка. Це, як не смішно, ті самі навігаційні буї "бакени", що виставляються на межах суднового ходу і з яких починається навігація на тому ж самому Дніпрі і з яких так люблять пірнати відпочиваючі. До речі, буї, які вже мабуть третю навігацію працюють без світлової сигналізації ("не мигають") і які три роки назад розтягло льодом по берегах Дніпра із-за того, що зернотрейдер мав здійснити проводку свої буксирів з баржами і які таки застрягли в районі с. Тубільці із-за складної льодової обстановки. Але судячи по зовнішньому стану цих самих буїв ніхто не компенсував ДП "Укрводшлях"втрату, та пошкодження буїв (хоча згідно документів попередніх років навігація на даній ділянці Дніпра вже була закрита). Перекласти утримання шлюзів на ГЕС дуже заманлива ідея. Адже саме їз будівництвом ГЕС виникла необхідність будівництва шлюзів (із-за створення штучної перешкоди). А те, що перекладання вартості утримання шлюзів призведе до збільшення вартості виробленого кіловата ел.енергії, зається не має чіткого економічного підгрунтя, адже частка виробленої електроенергії сумарно ГЕС, ГАЕС не перевищує 5 % від загального в енергетичній системі Україниі суттєвого росту вартості кіловата на фоні частки АЕС та ТЕС не викличе. Вартість кіловата ел.енергії підвищать і без шлюзів, але це вже зовсім інша історія.
ilapnin, о состоянии шлюзов я знаю не по разговорам. Каневу повезло. Шлюзовые ворота нижнего бъефа нулевые. Я был на восстановлении Светловодских ворот(Кременчуг). Это полный п...ц. Пошоркали и покрасили. Комисия продлила на .... лет. Боже храни Кременуг.
Все досить просто ( і важко) - щоб запрацювало водне господарство потрібно щоб запрацювала промисловісць.
А для цього одного указу ( аба бажання) недостатньо. Неможливо підняти одну галузь на захмарни вишини, коли інші ледь жеврюють. І тільки потім попливуть по річкам вантажі та люди - і у людей з'являться гроші і спрага витрачати їх із задоволенням.
" Главное богатство и мощь государства не в казне и в казенном имуществе, а в богатеющем и крепком населении. " (П.О.Столипін).
Відносно українських українців. Якщо будемо прагнути збудувати мононаціональну державу, намагаючись розділити населення по національному відбіру, ретельно встановлюючи дані по нац.пріналежності, то нічого доброго з цього не вийде. Українець - це той, хто має громадянство та дотримується нашіх законів. А справжній українець дотримується не тільки букви, але і духу закону.
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]