Конституція Пилипа Орлика багато чого навчила шведів
Тамтешня влада і опозиція розуміють проблеми та виклики, з якими доводиться стикатися нашій країні
Офіційний візит глави нашої держави до Швеції вкотре довів, що позиція цієї країни відзначається поміркованістю, адекватністю і реальним сприйняттям геополітичного порядку денного. Всі зустрічі Петра Порошенка на шведській землі засвідчували позитивне ставлення до України, готовність допомогти у розв’язанні наших проблем, поки вони не стали загальноєвропейськими.
Найголовніші з них — протистояння російській агресії на сході, деокупація Криму, імплементація мінських угод, необхідність продовження санкцій проти Російської Федерації. Вони й стали центральною темою розмови Президента з головою шведського парламенту Урбаном Аліном.
Саме Спікер Риксдагу наголосив на важливості продовження санкцій проти Росії до повного відновлення суверенітету й територіальної цілісності України. Це, на думку Петра Порошенка, стало свідченням справжнього партнерства й потужної підтримки України. За це він також подякував делегаціям Риксдагу в Парламентських асамблеях ОБСЄ та Ради Європи.
Увагу лідера шведського парламенту Петро Порошенко привернув і до брутального порушення прав людини на тимчасово непідконтрольних Україні територіях. А загалом Президент закликав і надалі розвивати двосторонній парламентський діалог, насамперед у межах діяльності депутатських груп Верховної Ради та Риксдагу з міжпарламентських зв’язків.
Архів допомагає осягнути сьогодення
Побував Петро Порошенко і в Державному архіві Королівства. Там він оглянув латинський варіант Конституції Пилипа Орлика, що зберігається у цій установі — документ від 1710 року, який складається з 13 аркушів, та інші документальні свідчення з історії українського козацтва.
Держархів Швеції приділяє особливу увагу цьому історичному документу, який надійно зберігають в окремому сейфі з постійним режимом вологи, температури, додержанням інших умов, необхідних для його зберігання.
У шведських архівних і музейних установах також зберігають реліквії, пов’язані з діяльністю Пилипа Орлика. Серед них — булаву в кунсткамері Лінчепинської бібліотеки, а також єдину відому оригінальну копію Конституції — у Державному архіві Швеції, яку, власне, й оглянув Президент.
А в червні 2011 року в шведському місті Крістіанстад, де певний час жив Пилип Орлик, було урочисто відкрито пам’ятник цьому визначному українському гетьману.
Повчитися у шведів можна не лише збереженню історичної пам’яті, а й дбайливому ставленню до природних ресурсів, зокрема до переробки відходів, які у нас буквально лежать під ногами: тирси, кори дерев, гілок тощо. На подібних технологіях спеціалізується підприємство Vrtaverket, з якими особисто ознайомився й Петро Порошенко.
«Vrtaverket» — одна з найбільших у Європі надсучасних систем забезпечення централізованого теплопостачання та виробництва електроенергії — частково належить мерії Стокгольма. Інвестиції «Vrtaverket» в цю сферу за останні п’ять років становили 10 мільярдів шведських крон. Завдяки системі центрального опалення та нових джерел енергії у 2010 році Стокгольм одержав нагороду Скандинавії «Європейська зелена столиця».
Загалом «Vrtaverket» складається з чотирьох теплоелектростанцій, двох охолоджувальних установок та інших споруд. До інфраструктури також входить одна з найбільших у Європі теплоелектроустановок «Ропстен» з десятьма тепловими насосами.
Цивілізованість перемагає амбіції
З поваги до європейських цінностей Петро Порошенко зустрівся і з лідером Поміркованої партії Швеції Анною Шинберг Батра, яку вважають опозиційною. Водночас це не заважає її депутатам у Риксдагу підтримувати територіальну цілісність і суверенітет України.
Співрозмовницю Президент поінформував про безпекову ситуацію на Донбасі, стан імплементації мінських угод, плани деокупації Криму у контексті збереження санкційного режиму проти Росії.
Лідер Поміркованої партії відзначила очевидні успіхи у просуванні України шляхом реформ, запевнивши, що її політична сила й надалі підтримуватиме законодавчі ініціативи для надання Україні всебічної допомоги та підтримки.
Співрозмовники також скоординували позиції щодо недопущення реалізації політично вмотивованих енергетичних проектів, зокрема проекту Північний потік-2.
Еврокомиссар по вопросам европейского и социального диалога Валдис Домбровскис рассказал, когда Украина получит следующий транш.
По его словам макрофинансовая помощь от ЕС может поступить уже в январе 2017 года, передает Радио Свобода.
Однако для этого Украина должна в ближайшее время разрешить экспорт необработанной древесины и взять на себя обязательство не вводить новые торговые барьеры, которые противоречат договору о свободной торговле, подписанному между ЕС и Украиной.
"Есть реальная возможность в течение декабря принять законопроект об отмене запрета экспорта древесины. В таком случае выплату транша мы можем сделать уже в январе", - отметил Домбровскис.
Как сообщал NewsOne, во время визита в Брюссель на саммит Украина-ЕС Петр Порошенко пообещал отменить запрет на экспорт древесины. Об этом сообщил президент Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер на совместной пресс-конференции с президентом Евросовета Дональдом Туском и президентом Украины Петром Порошенко.
Головна » Бібліотека » Конституція Пилипа Орлика
Конституція Пилипа Орлика
5 квітня 1710 року гетьман Пилип Орлик підписав Статут Війська Запорозького – першу українську Конституцію. Саме того дня його було обрано гетьманом Війська Запорозького. Відбулося це в присутності турецького султана і шведського короля. Далеко від України.
Ми багато чули про цю Конституцію, але мало хто її читав. Саме тому публікуємо Статут Війська Запорозького у нас на сайті. Принагідно зауважимо, що вона вважається першою у світі.
Договори і постановиправ і свобод військовихміж Ясновельможним Його Милості паномПилипом Орликом, новообраним гетьманомВійська Запорізького, і між генеральними особами,полковниками і тим же Військом Запорізькимз повною згодою з обох сторін
Затвердженіпри вільному обранні формальною присягоювід того ж Ясновельможного Гетьмана
Підтверджені 5 квітня 1710 року від Різдва Христового
Герб гетьмана Пилипа Орлика та Українські прапори часів Орлика.
В ім’я Отця і Сина і Святого Духа, Бога в Трійці Святій славімого.
Нехай залишиться на вікопомну славу і пам’ятку Війська Запорізького і всього народу малоросійського.
Дивний і незбагненний у долях своїх Бог, милосердний у довготерпінні, справедливий у покаранні, як завжди від початку світу, на праведному мірилі правосуддя свого – одні держави і народи возвеличує, а інші за гріхи і беззаконня – упокорює, одні поневолює, інші – звільняє, одні підвищує, інші – понижує. Так і стародавній хоробрий козацький народ, що раніше називався козарським, спочатку був піднесений славою безсмертною, розлогими володіннями та лицарськими відвагами, якими наводив страх не тільки на навколишні народи, а й на саму Державу Східну, тому східний володар, прагнучи жити вічно в мирі з ним, одружив свого сина з дочкою князя козарського.
Згодом той самий праведний Суддя – Бог за неправди та беззаконня, що збільшувалися, численними карами покарав той народ козацький, понизив, упокорив і звергнув, а наостанок зброєю держави Польської через польських королів Болеслава Хороброго і Стефана Баторія уярмив.
І незбагненний та неосяжний у правосудді своєму Бог, караючи, покарав наших предків незчисленними лихами. Проте, не до кінця прогнівившись, не на віки ворогуючи, а прагнучи, як за колишньої свободи, народ козацький з-під тяжкого на той час панування польського звільнити, висунув захисника святої православної віри, прав Вітчизни та стародавніх вольностей військових – звитяжного і хороброго гетьмана Богдана Хмельницького, який за всесильної і безперешкодної підтримки найяснішого короля Шведського – Карла Десятого та за сприяння Кримської держави і Війська Запорізького, а ще завдяки своїй розсудливості і відвазі визволив з польського підданства Військо Запорізьке і уярмлений та пригноблений народ малоросійський і добровільно піддався з ним під самодержавну руку великих государів-царів та князів російських, сподіваючись, що Московська держава як єдиновірна з нами дотримається своїх обов’язків, виписаних в угодах та підтверджених присягою, і вічно Військо Запорізьке та народ вільний малоросійський при правах та вольностях буде під її обороною. Але після смерті Богдана Хмельницького Московська держава численними винахідливими способами змогла права та вольності військові, нею ж підтверджені, порушити і вщент зруйнувати, а на вільний козацький народ, нею ніколи не завойований, накинути невільниче ярмо. І скільки разів Військо Запорізьке в тому насильство терпіло, стільки ж разів змушене було кров’ю і відвагою боронити цілісність своїх прав, і цій обороні сам Бог, месник, сприяв.
Наостанок, за гетьманства Ясновельможного Івана Мазепи, Московська держава, бажаючи остаточно здійснити свої злі наміри і відповідаючи злом за добро, замість вдячності та пошани за ту вірну службу і збитки на неї, аж до останнього нищення майна, за відвагу та військову криваву службу неодмінно хотіла перетворити козаків на регулярне військо, міста приєднати до своїх губерній, права та вольності військові знищити, Військо Запорізьке Низове викорінити й ім’я це навіки стерти, про що свідчать докази та починання. Тоді Іван Мазепа, непокоячись за цілісність Вітчизни, права та вольності військові, маючи сердечне бажання в дні свого гетьманства бачити, а після смерті своєї для вічної пам’яті імені свого залишити, Вітчизну свою квітучою і в достатку, а Військо Запорізьке Городове і Низове не тільки в непорушних, а й у розширених вольностях, перейшов під незламну оборону Найяснішого короля Шведського – Карла Дванадцятого, який з військом своїм вступив в Україну. Гетьман Іван Мазепа був послідовником та наступником свого попередника славної пам’яті звитяжного гетьмана Богдана Хмельницького, котрий з Найяснішим королем Шведським, а Його Королівської Величності дідом – Карлом Десятим одностайністю та військовими справами у звільненні своєї Вітчизни від польського на той час тяжкого підданства, узгоджуючись, сподівався на не меншу допомогу у розірванні з силами польськими. Та невідомі долі Божі! Такі відчайдушні наміри Івана Мазепи через мінливу військову фортуну не здійснилися, а сам він помер у Бендерах.
Однак осиротіле після смерті свого попереднього Регіментаря Військо Запорізьке, не втрачаючи надії на бажану свободу і твердо покладаючись на Божу поміч, на протекцію Найяснішого Його Милості короля Шведського та на праведність своєї справи, котра звикла завжди тріумфувати, на підтримку її та покращення військових порядків, постановило на більшій нараді Генеральної Старшини, узгоджуючи свої дії з волею Найяснішого протектора Його Королівської Величності Шведської, вибрати собі нового гетьмана. Для такого обрання призначили термін і зібралися на відповідне такому акту елекційне місце під Бендерами на загальну раду з провідником своїм паном Костянтином Гордієнком, отаманом кошовим. Тоді всі спільно з Генеральною Старшиною та з послами Війська Запорізького Низового, що біля Дніпра залишалося, порадившись, за давніми звичаями й за правом військовим вільними голосами одностайно обрали собі гетьманом Його Милість пана Пилипа Орлика, гідного честі гетьманської і здатного з Божою поміччю і допомогою Найяснішої Королівської Величності Шведської, завдяки своєму розуму і умінню уряд гетьманський у такий тяжкий час утримувати та за інтереси Вітчизни Малоросійської дбати. І оскільки колишні гетьмани Війська Запорізького, залишаючись під самодержцями московськими, зважилися привласнити собі понад міру владу самодержавну, чим завдали значної шкоди давнім порядкам, правам та вольностям військовим, наклавши тягар на весь народ, тому присутня Генеральна Старшина і отаман кошовий з Військом Запорізьким, щоб запобігати такому безправ’ю, у найбільш сприятливий для того час, коли Військо Запорізьке під протекцію Найяснішої Королівської Величності Шведської прийшло і міцно її тримається, тільки для впорядкування та відновлення своїх прав і вольностей військових, домовились з Ясновельможним Його Милості паном Пилипом Орликом – новообраним гетьманом і постановили, аби не тільки його вельможність за щасливого свого гетьманського володарювання всіх досягнутих постанов і договорів непорушно дотримувалася, але щоб і за інших, майбутніх гетьманів Війська Запорізького вони були збережені і дотримувалися так, як тепер складені.
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]