kaniv.net logo

Веб-камера в центрі Канева






















Головна > Блоґи > GINKA 

Канівська ГАЕС: бути чи не бути?

У програмі розвитку гідроенергетики України на наступні 10 років передбачено спорудження такої станції. Але є чимало противників цього 

В один із осінніх днів у центрі Канева люди зібралися на флешмоб. Його учасники, серед яких було багато молоді, представники громадської організації «Простір єдності» та Черкаського екологічного руху «Національна екологічна безпека», висловили свою незгоду з планами будівництва Канівської ГАЕС через   небезпеки, які, на їхню думку, несе спорудження такого об’єкта. Активісти переконані, що нова будова знищить унікальний природний ландшафт та може спричинити екологічну катастрофу, отруїти мільйони українців. У ПАТ «Укргідроенерго», навпаки,  вважають, що Канівська гідроакумулююча станція дуже потрібна Україні. Вона допоможе забезпечити енергетичну незалежність і євроінтеграцію.

Зміна планів

— Завдяки Канівській ГАЕС наша держава щорічно заощаджуватиме 100 мільйонів доларів. Економія щомісячно становитиме 10 мільйонів кубометрів газу і 44 тисячі тонн вугілля, — каже заступник гендиректора компанії з перспективного розвитку Юрій Литвиненко на засіданні робочої групи Черкаської облдержадміністрації, створеної для вивчення цього питання. Вартість проекту — майже 12 мільярдів гривень. Завдяки його реалізації буде створено більш як 2 тисячі робочих місць, а після введення в експлуатацію на станції працюватимуть 236 працівників. На соціальну інфраструктуру планують витратити 302 мільйони гривень.

Цю гідроакумулюючу станцію почали будувати ще 30 років тому. Однак не добудували. Після розпаду СРСР український уряд вирішив припинити роботи. Але потім урядовці повернулися до цього питання. 

Село Бучак, поряд з яким  заплановано будівництво,  розташоване за 13 кілометрів від Канева. Тут ще у 80-х спорудили  бетонний майданчик, приміщення управління майбутньої станції, цементний завод та інші будівлі. Як розповідають, тоді, за грубими підрахунками, на будівництво  було витрачено майже 20 мільйонів доларів.

Мальовничий Бучак приваблював колись відомих українських митців. Знамениті кінорежисери Сергій Параджанов, Юрій Іллєнко, Андрій Тарковський, дружина Олександра Довженка Юлія Солнцева знімали тут свої кінострічки. Зйомки в селі припинили на початку 70-х, коли запрацювала Канівська ГЕС, а Бучак частково було  затоплено штучним Канівським морем. Наприкінці 80-х село почали виселяти. Людей змушували виїжджати звідси, їм давали компенсації, і вони, де могли, будувалися самі. Наприкінці 90-х український уряд скасував заборону на будівництво Канівської ГАЕС. Однак знову про це заговорили за прем’єрства Віктора Януковича. У 2007-му він підписав розпорядження про відновлення спорудження ГАЕС. Відтоді компанія «Укргідроенерго» почала розробляти проект будівництва. У липні нинішнього року вже уряд Володимира Гройсмана затвердив програму розвитку гідроенергетики на наступні 10 років. Йдеться у ній і про те, що Канівську ГАЕС мають звести до 2023 року. Побудувати станцію потужністю 1000 МВт планують протягом наступних семи років. 98 відсотків коштів для проекту  візьмуть у кредит — у Світового та Європейського інвестиційного банків.

Як інформують в Укргідроенерго, нинішній проект ГАЕС не має нічого спільного з проектом велетенської гідроакумулюючої станції, яку хотіли побудувати за радянських часів. На ньому поставлено крапку. Потужність нового об’єкта зменшено в 3,6 раза. Повністю змінено планування зони будівництва, аби не зачепити природоохоронних територій і пам’яток культурної спадщини. За результатами опитування, яке провела компанія, лише 25 відсотків жителів Канівщини вважають, що вони добре поінформовані про проект. Громада, як вважають енергетики, від проекту лише виграє. Адже на соціальну інфраструктуру Укргідроенерго планує  надати понад 300 мільйонів гривень…

Копаймо глибше

Однак чи така уже необхідна ГАЕС? Адже без неї Україна якось обходилася. Так, але це було раніше,   вважають енергетики, коли було вдосталь вугілля і газу, коли на всю потужність працювали теплові електростанції.

Екологи ж вказують на сумнівну радіологічну ситуацію в донних відкладеннях, яка може спричинити негативні наслідки. До того ж, зауважують вони, в різні роки були різні висновки експертів щодо забруднення радіоактивними ізотопами,  часом зовсім протилежні. Проблема в тому, що згідно з проектом воду двічі на добу випускатимуть у Дніпро. Внаслідок зміщення течій, збурення донних відкладень вони неодмінно потраплять у русло ріки. А це вже небезпечно, зокрема й для жителів міст, які одержують питну воду з Дніпра.  

Як вважає начальник відділу оцінки впливу на довкілля департаменту екологічної безпеки Міністерства екології та природних ресурсів України Олена Крамаренко, оскільки будівництво ГАЕС не розпочато відповідно до тих проектних рішень, які були узгоджені у 2013 році, «проект підлягає новій державній експертизі».

Однак б’ють на сполох не тільки екологи. Археологи зауважують про величезну цінність  Бучацького археологічного комплексу, який включає в себе 14 об’єктів, починаючи від скіфської доби і закінчуючи давньоруським періодом, часами козаччини.

Геологи вказують на надзвичайно складну геологічну будову району, де планують розмістити майбутню станцію. Він відомий як Канівські дислокації. Великі об’єми води у водосховищі, вібраційні процеси, неминучі  під час  її спускання, вважають фахівці, спричинять додаткове навантаження на породи.

Проте в енергетиків на всі «проти» є свої аргументи на користь будівництва. Компанія Укргідроенерго сповна використовує їх для того,  щоб переконати громаду в доцільності розпочатої справи. Зокрема й жителів Бобриці, Григорівки та Пшеничників — сіл, які  розташовані в зоні майбутнього будівництва. Тут не тільки бесіди з селянами, а й спонсорська допомога на ремонт доріг та інших об’єктів соціальної сфери. Що ж, тактика зрозуміла, але чи виправдана з  погляду майбутнього?

Думки селян розходяться. Хтось каже: замість ГАЕС вітряки треба будувати, хтось пропонує знайти інший майданчик для будівництва станції, а хтось радіє майбутнім робочим місцям, поліпшеному благоустрою. Реальність же, на думку директора однієї з енергетичних компаній Юрія Подоляка, поки що така: альтернативна енергетика може працювати лише в парі з надійною традиційною енергетикою. Отож потрібно дуже добре подумати, перш ніж приймати остаточне рішення, зваживши, яких ризиків більше.

Прихильників  думки про те, щоб не перетворювати цю мальовничу місцевість на промислову зону,  а створити на територіях Канівського заповідника і Трахтемирівського регіонального ландшафтного парку Національний природний парк, нині багато. Думаймо…

http://ukurier.gov.ua/uk/articles/kanivska-gaes-buti-chi-ne-buti/

GINKA

24 листопада 2016, 20:47

Теги статті:
гаес  
Голосів:
2
11

Всього коментарів: 8

Сторінка коментарів: 1
Показати коментарі

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом




Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

Містична Черкащина

Священик упц (мп) відмовився виконати рішення суду про передачу Успенського собору у Каневі державі

У власність держави повернули Успенський собор у Каневі

SuperrebuS 2024

The Economist: Світ попереду 2025

Товариство тверезості напідпитку

Влада людей з особливими потребами

Шабунін, який став учасником бойових дій, жодного разу не з’явившись у своєму підрозділі, займеться реформою ДБР, – Бойко

Силовики будуть ще більш жорстко реагувати на факти надання «липових» інвалідностей для ухилення від мобілізації.

Власник "УП" Фіала одночасно фінансує медіа в Україні, а його ТРЦ в Криму платить податки в РФ

Популярні за тиждень:

У власність держави повернули Успенський собор у Каневі [0]

Священик упц (мп) відмовився виконати рішення суду про передачу Успенського собору у Каневі державі [0]

Містична Черкащина [0]

Про що зараз спілкуються:

Dariuuff
@Geometry Dash Виглядає чудово
Душові кабіни [1]

Dariuuff
Досить далеко від мого району
СКЛАД-МАГАЗИН керамічної плитки [1]

WayBe
ГИ ГИ :)) Читайте листа выд підарів: Направляется уведомление о внесении в «Единый реестр доменных имен, указателей страниц сайтов в сети «Интернет» и сетевых адресов, позволяющи.. [весь]
стихотворение о судьбе отечества [3]

Анті-гоблін
Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами? Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки. Анекдот. Зах.. [весь]
Влада людей з особливими потребами [1]

Цімо Sіла
"Думаю, що глава держави Андрій Борисович Єрмак (нехай святиться ім’я Його!) відправив у США прохати дозвіл на удари по території Росії не того клоуна. Треба було Кошового відправляти" - пиш.. [весь]
Шабунін, який став учасником бойових дій, жодного разу не з’явившись у своєму підрозділі, займеться реформою ДБР, – Бойко [2]

Цімо Sіла
Володимир Бойко починав цікаво. Донецький і викрив судимості януковича, пише веселі пасквілі на силовиків, але якщо він сам позиціонує себе на фронті, то звідки в Бойка скільки часу на юридичну, .. [весь]
Шабунін, який став учасником бойових дій, жодного разу не з’явившись у своєму підрозділі, займеться реформою ДБР, – Бойко [2]

tzs
WayBe, Вітаю Ва теж!
вірші. [8]

WayBe
tzs, це ж треба. 13 років тому :) Вітаю!
вірші. [8]

tzs
В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається Мужик впіймав чарівну рибку… «Пусти мене й бажання швидко Тобі я виконаю в дар». «Багатим хочу буть, я.. [весь]
вірші. [8]

tzs
Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку
вірші. [8]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Грудень
НдПнВтСрЧтПтСб
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Календар новин     


Правила сайту
Новини
Оголошення
Афіша

© 2006- Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"