Відколи нам відкрився доступ до темної драми Голодомору в Україні, постало багато питань.
Хто це скоїв? З якою метою?
Яке місце займає Голодомор в історії України?
Які наслідки - демографічні, політичні, моральні?
Які уроки - для сучасників і нащадків?
Чому питання про геноцид порушили чужинці?
Чому головні книги про голод написано на Заході?
Чому там наполегливо ставлять питання про геноцид?
Чому в Україні досі є опір визнанню страшної правди?
У міру заглиблення в матеріяли живих свідчень починаєш бачити живий зв'язок теорії клясової боротьби з фізичним нищенням людей і усього їх спадку, з нищенням духовної спадщини, з руйнуванням усього людського в людині, в її почуттях, в поняттях. Людоїдство і самоїдство на різних рівнях є кінцевим вислідом матеріялістичної "теорії клясової боротьби" і "ліквідації ворожих кляс". Розпад сакральних понять веде до розпаду моралі, а заміна принципу любови ненавистю веде до розпаду суспільства, сім'ї, до виродження особи.
Сьогодні читача жахають випадки людоїдства. Але якщо вдуматися - це були не випадки, а радше характер усієї системи влади. Якщо божевільна від мук мати поїдає свою дитину - це відома хвороба, описана психопатологами.
Вдумайтесь в мову українського села 1933 року. Хліборобові кажуть: "Якщо не підеш в комуну - тебе з'їмо"; "Коли назбирався актив у сільраді, на кого пальцем ткнули - того з'їли"; "Ледарі та п'яниці трудящих людей винищили". І то буквально. "Яєшню їсть і каже: "І яєшню з'їм, і тебе, Оришко, з'їм". І записує ту Оришку в куркулі - з правом і вигнати з хати, і вбити, і арештувати. "Комуна поїла все, тоді давай один одного їсти".
Таких спогадів багато у книзі Бориса Ткаченка "Під чорним тавром". Тут переносне значення слова "з'їсти" переростає в буквальне: людину душать, з людини роблять труп. А далі -вже неістотно. І це влада: від Сталіна - аж до буксирної бригади й сільських собачників. Це один ланцюг. Бо є вказівка зверху — ліквідувати людей якнайбільше. Коли пише Роберт Конквест у книзі "Жнива скорботи" про те, що куркулів тоді на селі не було, то сприймаєш це як узагальнення. А коли читаєш спогади про "куркулення" роботящого батрака, то розумієш, що "кля-сова боротьба" звелася до узаконеного поїдання імущих, порядних, господарніших, культурніших, яким собачники заздрили.
Більше того, бачиш, як сама клясова ідея матеріялізується у всій своїй нелюдській наготі. У страшному експерименті з людини облітає під великим тиском усяка мораль і культура, залишається щось сатанинське, чого не назвеш звірячим, бо у звіра є також якісь звички й обмеження. А тут - скажений звір!
У спогадах це виопуклюється, бо майже всі говорять про виродків, яких було, може, кілька відсотків, так само, як людоїдів...
І одурілі від голоду, і озвірілі від щоденного насильства -це люди, чия психіка не витримала надмірного тиску.
Але між ними є істотна різниця: перші божеволіють від горя і голоду, другі звіріють від вседозволености і тиску злочинної влади, яка дозволяє і заохочує нелюдську жорстокість. Відомо, що лють розпалюється і доходить до пароксизму ненависти. Заклинання з трибуни, одностайні засудження, колективні вимоги розправ, неправдиві осуди, масова підтримка - це той зловісний генератор ненависти, який заряджав морально спорожнілу порочну істоту на службі держави. Відповідальність за всі переступи закону брала на себе вища влада. Не забуваймо, що зловісні інструкції згори ставали ще тяжчими внизу.
І тут оголювався споконвічний поділ суспільства, де завжди є люди і людиська.
Традиція, загальнообов'язкова пристойність і страх перед законом, а також церковною владою, стримує. Людей віками стримував страх Божий. Віками Божий Закон вчив порядку.
А тут раптом люди побачили: світ перевернувся! Страх Божий упав - усі стали боятися один одного.
Недолітки стали вчити своїх батьків.
Безбожники стали переслідувати священнослужителів.
Злодії та ледарі виганяли господаря з його хати.
Замість доглядати дітей - їх викидали з хати на сніг.
Замість нагодувати ближнього - його з'їдали.
За вбивство людини не судили, а за три колоски розстрілювали.
"Ми в раї пекло розвели", - писав Тарас Шевченко. Чи має стосунок те пекло до філософії марксизму-ленінізму? Чи то така вже людська природа, як кажуть тепер посткомуністи?
Хто людоїд? Той, хто теорію клясової боротьби запроваджував як фізичне катування людей? Той, кому дали нагана і всі права? Той, хто у відчаї кусав власні лікті і вбивав своїх дітей?
Хіба не очевидно, що ті двоє - жертви людоїда?
У час "безбожної п'ятирічки" людомор був організований централізовано, забезпечений інформаційно і виправданий теоретично.
ВІЧНАЯ ПАМ'ЯТь! Панихида по невинно убієнних жертвах геноциду Голодомору 1932-33 рр. у Нью Йорку - 20 листопада 2010 р. Вже 20-й раз, українці США вшановують память жертв Голодомору у найбільшому соборі міста - St. Patrick Cathedral. На превеликий сором, ні один із присутніх на панихиді членів адміністрації Януковича..., присутній на панихиді - посол Януковича до США О. Моцик і представник Януковича при ООН Ю. Серґєєв - у своїх млявих виступах не насмілилися назвати Голодомор геноцидом. Було відсутнім також традиційне послання президента України щодо вшанування памяті жертв Голодомору. Проте присутній на панихиді американський сенатор Ч. Шуммер прямо назвав Голодомор геноцидом - його промова була зустріта гучними оплесками вщент заповненого українцями собору. Запрошенй на панихиду колишній міністр оборони України А. Гриценко також охарактеризував Голодомор геноцидом і поділився болючими спогадами про членів його родини, котрі померли під час Голодомору. ВІЧНАЯ ПАМ'ЯТЬ!
По всьому світові проходять акції вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932—1933 років
Австралія
В суботу, 27 листопада, пройдуть панахиди та запалять свічки моління в містах Канберра (пам’ятник жертвам Голодомору, церква Святого Миколая) о 19:32, Aделайда (пам’ятник жертвам Голодомору, церква Святого Михаїла) о 10:30, Перт (перед пам’ятником, Церква Cвятого Івана Хрестителя) о 19:15, Нобел Парк о 14:00, Джелонг о 19:32.
У неділю, 28 листопада, в містах Cідней (панахида, громадський поминальний захід та демонстрація виставки), Брізбен о 9:30, Мельбурн о 10:00, Ньюкасл о 9:30.
Вірменія
В суботу, 27 листопада, в Єревані в церкві Сурб Зоравар відбудеться панахида та будуть запалені свічки пам’яті. А в культурному центрі національних меншин пройде культурно-просвітницький захід з показом документальних фільмів про Голодомор.
Греція
В суботу, 27 листопада, в українській надільній школі пройде урок Пам’яті та покажуть документальний фільм.
У неділю, 28 листопада, в Афінах (церква Святої Трійці) та Малакасі (храм Живоносного джерела) відбудуться панахиди, реквієм за жертвами Голодомору та будуть запалені свічки пам’яті.
Іспанія
26 листопада в Іспансько-українському центрі відбудеться Вечір пам’яті із запаленням Свічки пам’яті з участю представників Посольства України, іспанської влади (представників уряду Мадридської автономії), представників різних національностей.
27 листопада — проведення уроків Пам’яті в суботніх українських школах.
28 листопада — панахида та запалення Свічки пам’яті в церкві «Buen Suceso».
Італія
21 листопада на центральній площі Рима відбулася панахида та засвітили свічки.
Канада
27 листопада у містах Канади (Ванкувер (Британська Колумбія), Оттава, Гамільтон, Лондон, Ошава, Сент Кетеринс, Торонто і Віндзор) відбудуться панахиди та засвітять свічки, о 19:32 розпочнеться хвилина мовчання, під час якої десять разів битимуть церковні дзвони.
На жалобних акція в Канаді цього року читатимуть списки жертв з Вінницької області та встановлять 33 чорні прапори з національним прапором в центрі біля урядових будівель та шкіл.
Португалія
У неділю, 28 листопада, у Лісабоні на площі Мартін-Моніж відбудеться панахида та будуть запалені свічки пам’яті. Українці також подали петиції до португальського Парламенту визнати Голодомор Геноцидом.
Сербія
26–27 листопада у Белграді, Новому саді, Кулі, Вербасі, Стремській митровиці та Інджії пройдуть панахиди та засвітять свічки.
Сполучені Штати Америки
27 листопада у містах США, серед яких Вашингтон, Чикаго, Філадельфія, Глен Спей, Клівленд, Нью-Йорк, Філадельфія, Йонкерс українці запалять свічки пам’яті.
Раніше пройшли панахиди та громадські заходи:
19 вересня відбувся щорічний День пам’яті геноциду українського народу в Чикаго, штат Іллінойс.
1–3 жовтня — у Філадельфії, штат Пенсильванія.
7 листопада — Глен Спей, штат Нью-Йорк.
12–15 листопада пам’ять жертв геноциду вшановували у Клівленді, штат Огайо.
17–18 листопада — в Віппані, штат Нью-Джерсі.
20 листопада у Нью-Йорку відбулося щорічне вшанування геноциду в Україні в соборі Св. Патріка.
Франція
18–28 листопада в Парижі триває виставка «Невідомий геноцид українців 1932—1933»
21 листопада в Парижі відбулася мовчазна хода, панахида та реквієм у Соборі Паризької Богоматері та у церкві Святого Сімона.
27 листопада о 19:00 розпочнеться жалобний захід, хвилина мовчання та запалять свічки в Парижі, а о 14:30 в Ліоні.
Хорватія
25 листопада в Загребі демонструватиметься фотовиставка про геноцид.
27 листопада в Загребі та інших містах країни пройдуть молитви та запалять свічки.
Чехія
28 листопада — похід та віче (Старомєстська площа) у Празі о 10:30.
Прес-центр Центру досліджень визвольного руху
history@cdvr.org.ua
У московській імперії ліквідовували українську культурну автономію
Сьогодні Верховний суд московської імперії повівся заборонивши діяльність української громадської організації. Чи не найбільше роздратувало російську „феміду” те, що громадяни РФ, українці за походженням, дозволяти собі вільно розповідати про Голодомор та Івана Мазепу.
Відтак, „судді” ліквідували Федеральну національно-культурну автономію українців Росії, виключивши цю організацію з реєстру юридичних осіб. Тобто – поставили її поза законом. „Суд” відбувався за заявою „Міністерства юстиції РФ”.
Як заявляють у „Мінюсті РФ”, голова організації Валерій Семененко зневажив забороною влади та продовжував участь у громадській діяльності (!), виступав на радіо та „фігурував” серед організаторів заходів, які намагалися здійснити у Росії у пам’ять про жертв Голодомору в Україні. Кремлівська влада вважає це порушенням діючого „законодавства РФ”, а тому ще минулого року винесла офіційне попередження, а пізніше – звернулася до „суду” із заявою про ліквідацію української організації.
Сьогодні в міському будинку культури проходив вечір пам’яті жертв голодомору 1932-1933 років. Показ документального фільму «Хлібна гільйотина», було зупинено владою. Під час показу влада побачила себе.
Фільм показав методи якими комуністи ставили на коліна народ, виховуючи новий тип людини «СОВЕТЬСКА». Знищення вільної кооперації під виглядом боротьби з несплатою налогів, інтелігенції, яка могла очолити протистояння, вільного селянства яке було незалежне від держави. Створення покірного раба, який чекає від влади пільг на кусень хліба, заглядаючи йому мовчки до рота.
ну що СЛАВКО... ось тобі і побажання , і пропозиції...
діждалися благодєтєлєй - ще й сонце не зайшло як я мовив, що дуже швидко прийде розчарування... ехе-хе... так і сталось...
Документальний фільм «Хлібна гільйотина» складається з трьох частин.
Для школярів о 15.00 показали 2 та 3 частини. Та побачили що в третій частині проходить аналіз та паралель 32-33 років та сьогодення. Про нищення української культури, мови, майдан 2004 року.
На показі о 17.00, який відмінити не могли, після закінчення другої частини фільму мовчки включили світло. Коли люди стали питати чому фільм не показали до кінця, відповіли, що ваш час скінчився.
Цей вечір пам'яті так гарно розпочався. Хвилина мовчання. Доповідь про голодомор в Каневі.
І кінець. Іде фільм, включене світло і жодного слова, що вечір пам’яті завершено. Тільки одне речення. ВАШ ЧАС ВИЙШОВ.
Прошу прощения если не прав.
"Кто прошлое вспомнит - тому глаз вон."
О чем Мы говорим господа? О том что было?
или о том что есть? Что интересует - сегодня или завтра? Вчера не вернешь? сегодня можешь предусмотреть? завтра располагай на бога? За 50 лет своей жизни ответ на эти вопросы не нашел. Если кто то нашел - посвятите пожалуйста!
Зная прошлое (и это не попсовое высказывание - имеется в виду накопленный опыт) можно довольно точно предсказать будущее. А не зная - можно только ошибаться, как младенец...
Маша,
Если бы я мог вернуть время - наверное не было бы столько ошибок в жизни, а ошибки это и есть история о которой должен помнить человек, кто бы он ни был.
Прошлого уже нет, а будущего может и не быть.
Великая избитая истина.
От себя добавлю - если обращать взор только в прошлое, можно многое пропустить в дне сегодняшнем. Голодомор, конечно, страшная вещь, но постоянное проигрывание одной и той же пластинки может вызвать оскомину. И реакцию обратную ожидаемой.
svat61, какие ошибки? Это Твоя и только Твоя жизнь.
Гайдар, хоть и был порядочной сволочью, писал душещипальные сказки.
Вспомни "Горячий камень" - хотел бы ты разбить его?
Що ви тут демагогію розводите – один згадати нічого не може, а другий казки розказує…
Зупиніться, люди добрі – бо горе вам буде…
І це не програвання пластинки – ми не на дискотеці…
Це є щорічний спомин та молитва за безвинно заморених голодом наших батьків…
Так ведеться завжди у всьому цивілізованому світі…
Тож якщо не маєте щось сказати розумне – то краще помовчіть, благаю!!!
mailk, ты кому?))
Звякни мне на мобильный, если есть время
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]