Відколи нам відкрився доступ до темної драми Голодомору в Україні, постало багато питань.
Хто це скоїв? З якою метою?
Яке місце займає Голодомор в історії України?
Які наслідки - демографічні, політичні, моральні?
Які уроки - для сучасників і нащадків?
Чому питання про геноцид порушили чужинці?
Чому головні книги про голод написано на Заході?
Чому там наполегливо ставлять питання про геноцид?
Чому в Україні досі є опір визнанню страшної правди?
У міру заглиблення в матеріяли живих свідчень починаєш бачити живий зв'язок теорії клясової боротьби з фізичним нищенням людей і усього їх спадку, з нищенням духовної спадщини, з руйнуванням усього людського в людині, в її почуттях, в поняттях. Людоїдство і самоїдство на різних рівнях є кінцевим вислідом матеріялістичної "теорії клясової боротьби" і "ліквідації ворожих кляс". Розпад сакральних понять веде до розпаду моралі, а заміна принципу любови ненавистю веде до розпаду суспільства, сім'ї, до виродження особи. Сьогодні читача жахають випадки людоїдства. Але якщо вдуматися - це були не випадки, а радше характер усієї системи влади. Якщо божевільна від мук мати поїдає свою дитину - це відома хвороба, описана психопатологами.
Вдумайтесь в мову українського села 1933 року. Хліборобові кажуть: "Якщо не підеш в комуну - тебе з'їмо"; "Коли назбирався актив у сільраді, на кого пальцем ткнули - того з'їли"; "Ледарі та п'яниці трудящих людей винищили". І то буквально. "Яєшню їсть і каже: "І яєшню з'їм, і тебе, Оришко, з'їм". І записує ту Оришку в куркулі - з правом і вигнати з хати, і вбити, і арештувати. "Комуна поїла все, тоді давай один одного їсти".
Таких спогадів багато у книзі Бориса Ткаченка "Під чорним тавром". Тут переносне значення слова "з'їсти" переростає в буквальне: людину душать, з людини роблять труп. А далі -вже неістотно. І це влада: від Сталіна - аж до буксирної бригади й сільських собачників. Це один ланцюг. Бо є вказівка зверху — ліквідувати людей якнайбільше. Коли пише Роберт Конквест у книзі "Жнива скорботи" про те, що куркулів тоді на селі не було, то сприймаєш це як узагальнення. А коли читаєш спогади про "куркулення" роботящого батрака, то розумієш, що "кля-сова боротьба" звелася до узаконеного поїдання імущих, порядних, господарніших, культурніших, яким собачники заздрили.
Більше того, бачиш, як сама клясова ідея матеріялізується у всій своїй нелюдській наготі. У страшному експерименті з людини облітає під великим тиском усяка мораль і культура, залишається щось сатанинське, чого не назвеш звірячим, бо у звіра є також якісь звички й обмеження. А тут - скажений звір!
У спогадах це виопуклюється, бо майже всі говорять про виродків, яких було, може, кілька відсотків, так само, як людоїдів...
І одурілі від голоду, і озвірілі від щоденного насильства -це люди, чия психіка не витримала надмірного тиску.
Але між ними є істотна різниця: перші божеволіють від горя і голоду, другі звіріють від вседозволености і тиску злочинної влади, яка дозволяє і заохочує нелюдську жорстокість. Відомо, що лють розпалюється і доходить до пароксизму ненависти. Заклинання з трибуни, одностайні засудження, колективні вимоги розправ, неправдиві осуди, масова підтримка - це той зловісний генератор ненависти, який заряджав морально спорожнілу порочну істоту на службі держави. Відповідальність за всі переступи закону брала на себе вища влада. Не забуваймо, що зловісні інструкції згори ставали ще тяжчими внизу.
І тут оголювався споконвічний поділ суспільства, де завжди є люди і людиська.
Традиція, загальнообов'язкова пристойність і страх перед законом, а також церковною владою, стримує. Людей віками стримував страх Божий. Віками Божий Закон вчив порядку.
А тут раптом люди побачили: світ перевернувся! Страх Божий упав - усі стали боятися один одного.
Недолітки стали вчити своїх батьків.
Безбожники стали переслідувати священнослужителів.
Злодії та ледарі виганяли господаря з його хати.
Замість доглядати дітей - їх викидали з хати на сніг.
Замість нагодувати ближнього - його з'їдали.
За вбивство людини не судили, а за три колоски розстрілювали.
"Ми в раї пекло розвели", - писав Тарас Шевченко. Чи має стосунок те пекло до філософії марксизму-ленінізму? Чи то така вже людська природа, як кажуть тепер посткомуністи?
Хто людоїд? Той, хто теорію клясової боротьби запроваджував як фізичне катування людей? Той, кому дали нагана і всі права? Той, хто у відчаї кусав власні лікті і вбивав своїх дітей?
Хіба не очевидно, що ті двоє - жертви людоїда?
У час "безбожної п'ятирічки" людомор був організований централізовано, забезпечений інформаційно і виправданий теоретично.
Євген Сверстюк |