У розпорядженні журналістів «Kanos» опинився лист, що був адресований до Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана наприкінці серпня поточного року та в якому викладені основні ідеї науковців відділення Стратегічного розвитку України Національної академії наук України щодо відродження Канівщини.
Науковці, серед яких академік УАН Леонід Шморгун, академік Європейської академії природничих наук Едуард Дегодюк, а також громадські активісти в особі голови громадського руху соціальних ініціатив учасників бойових дій, ветеранів військової служби та працівників правоохоронних органів м. Києва Олександра Зубкова і голови громадської організації «Пам’яті героїв» Андрія Чайки, звертають увагу Прем'єр-міністра України на унікальну природню, історичну та культурну унікальність Шевченківського краю, яка, попри всі очікування і сподівання, постійно піддається небезпеці та руйнуванню. «Якась зловорожа сила постійно розставляє пастки, створює штучні перепони, з метою нівеляції, безпам’ятства і байдужості до рідної землі. Так склалося за колоніального статусу України у складі Російської імперії і, як не дивно, продовжується і в самостійній Україні. Здавалося б, що Чернеча Гора, де спочиває серце безсмертного Тараса, повинна стати Меккою і Лхасою для всіх українців нашої держави, світу. Проте цього не сталось. За 25 років незалежності Чернеча Гора визначається глибокою провінційністю, а пророблена реконструкція музею Т.Г. Шевченка – схоластичністю і бездушністю», - йдеться у тексті листа.
Фото: mandrivnic.livejournal.com
Не менше занепокоєння у його підписантів викликає й екологічна ситуація на Канівщині. «Не дивлячись на те, що Україна велика, невідь з чиєї руки навколо Канева, як гриби після дощу, почали зростати промислові птахофабрики. Здавалося б добре – свіжа курятина, робочі місця. Але лихо їх в тому, що роботодавці подбали про примноження багатотисячного поголів’я курей, а не подумали куди ж дівати пташиний послід – найконцентрованіше органічне добриво і найнебезпечніший продукт забруднення навколишнього середовища хімічними сполуками, гельмінтами, хвороботворними мікробами і неприємним запахом», - аргументують свою позицію науковці та громадські активісти.
Фото: procherk.info
Однак, як виявилось згодом, і це ще не межа знущання над природною та історичною спадщиною Канівщини, пишуть автори звернення. «Ще в радянські часи виношувалась ідея і розпочато освоєння проекту з будівництва гідроакомулятивної електричної станції, і, як завжди, з широким розмахом перетворення і нищення нашої природи. І ось, всупереч охоронним документам, 13.07.2016 р. Урядом ухвалено програму розвитку гідроенергетики до 2026 р., де прийнято рішення реанімувати проект на спорудження ГАЕС потужністю до 1 ГВт з переселенням людей, нищенням лісів, Бабиної гори, території Букринського плацдарму, стародавніх пам’яток. Але це тільки половина лиха, інша частина – екологічна катастрофа, що може послідувати за штучним водоспадом у 80-100 м в Канівське водосховище. Екологам цілком зрозуміло, що кінетична енергія потоку викличе турбулентні течії у водосховищі, які піднімуть із дна радіаційний мул часів катастрофи на ЧАЕС, у воді підвищиться концентрація фосфору і інших біогенних елементів, що викличе бурхливу евтрофікацію води, опалі органічні рештки підвищать у зимовий період концентрацію метану і все живе у водосховищі загине», - зазначається у тексті листа. З огляду на це, науковці закликають Гройсмана прийняти мудре рішення, через проведення громадських слухань і, навіть, місцевого референдуму про припинення будівництва Канівської ГАЕС, обравши один з двох стратегічних напрямків розвитку Канівщини. «Перший - безоглядно слідувати згідно ухвали уряду від 13.07 щодо розвитку гідроенергетики до 2026 р. і рішуче приступити до продовження будівництва Канівської ГАЕС. Екологічні загрози і ризики - 100 % можливість соціальних загострень і екологічної катастрофи - вище 50 %. Другий сценарій альтернативний – системно-екологічний, ризиків і загроз - 0%, соціальний захист і екологічність - 100 %», - пропонується у змісті звернення до Прем'єр-міністра. Нижче, пропонуємо до Вашої уваги копію вище згаданого листа.
|