Українських шкіл сягнула реформа. У Міністерстві освіти та науки стверджують, що зміни спрямовані на те, щоб зробити навчання сучасних школярів простішим, цікавішим, а, отже, збільшити потяг дітей до освіти та науки. У початкових класах більше не перевірятимуть читання на швидкість, на уроках фізкультури не буде нормативів і команд "шикуйсь-струнко", а в 1-2 класах дітей не примушуватимуть зубрити напам'ять таблиці множення і додавання.
Основна ідея нової програми полягає в тому, щоб дати дитині розкритися, а не формувати її як цеглину, підлаштовуючи під якісь умовні параметри якості. Для цього відсьогодні вчителям надають можливість вибирати, яким чином і за якими методиками навчати дітей. Наприклад, для уроків української мови скасували такі складні для учнів теми, як "Умовне позначення слів", "Спосіб умовного позначення речень", "Складання речень за поданою гра-фічною схемою". Акцент переміщується на розвиток усного мовлення. У 3-у класі введуть жанр есе, покликаний стимулювати дітей вільно висловлювати свою думку. У старші класи перенесли текст-роздум, текст-міркування, текст-розповідь.
Вчителі не вноситимуть правки у зошитах учнів червоною ручкою. У програмах 1-2 класів обіцяють не вимагати вчити напам'ять таблиці додавання та віднімання в межах 10 та 20, таблиці множення та ділення. Тепер дітей вчитимуть потрібної практичної навички для життя - віднімати і додавати. Також вчителі зможуть самостійно збільшувати кількість годин на вивчення складних тем.
Відтепер не буде кількісного показника темпу читання. За словами розробників програми, акцент має бути на розвитку якісного читання. Тобто вчитель має розвивати не лише темп, а й спосіб читання, виразність, правильність, розуміння прочитаного.
Із кола читання вилучили неактуальних радянських авторів і додали сучасних - Івана Андрусяка, Катерину Бабкіну, Галину Вдовиченко, Зірку Мензатюк, Ларису Денисенко, Василя Голобородька, Ігора Січовика, Мар'яну Прохасько та Тараса Прохаська, Ірен Роздобудько, Марину та Сергія Дяченків, Юрка Бедрика та багатьох інших. Також запланували видання хрестоматії для учнів початкових класів у серії "Шкільна бібліотека".
Відтепер на уроках літератури будуть оцінювати не героя (позитивний-негативний), а його вчинки. Дитину стимулюватимуть висловлювати свої емоції від прочитаного, розвивати задоволення від читання, а не вимагати виконання інструкцій.
У першому класі буде менше письма і більше усної іноземної мови, аби розвивати в дітей здатність вести прості діалоги та висловлювати емоції. Письмо на уроках з іноземної мови відстрочили на 2-й семестр 1 класу.
Із програми уроків музики вилучили пісні "Вниз по матушке, по Волге", "Священная война", додали сучасних авторів, збільшили час на рухову активність і творчість, повідомляють на сайті Міністерства освіти й науки.
Марина ВАСИЛЕНКО
Джерело: Дніпрова зірка
|