Останнім часом у деяких засобах масової інформації з'явилася інформація про те, що буцімто будівництво Канівської ГАЕС призведе до зростання тарифів на електроенергію та інших комунальних послуг. Офіційно спростовуємо цю інформацію як таку, що є цілком надуманою і не відповідає дійсності.
Наразі в складі ПАТ "Укргідроенерго" експлуатуються дві ГАЕС - Київська та Дністровська. Для електроенергії, яку вони відпускають, встановлена така сама ціна, як і для всіх ГЕС ПАТ "Укргідроенерго" в 2016 році - від 54 до 74 коп. за 1 кВт*год.
Звертаємо увагу, що це одна з найнижчих цін, за якими виробники продають електроенергію в Україні. Наприклад, НКРЕКП на сьогодні встановлено такі тарифи для виробників електроенергії:
- для ТЕЦ, що працюють на природному газі, - 1,83 грн. за 1 кВт*год.;
- для малих ГЕС (не відносяться до ПАТ "Укргідроенерго") - від 0,105 євро до 0,175 євро за 1 кВт*год.;
- для ТЕС на біопаливі - в середньому 3,5 грн.;
- для вітроелектростанцій - 0,1 євро за 1 кВт*год.;
- для сонячних електростанцій - 0,17 євро за 1 кВт*год.
Вугільні ТЕС працюють не за встановленим тарифом, а за щоденними ціновими заявками, але в середньому їх тариф становить 1,05 грн. за 1 кВт*год.
Цілком зрозуміло, що збільшення виробництва електроенергії на ГЕС та ГАЕС ПАТ "Укргідроенерго", в т.ч., і за рахунок Канівської ГАЕС, призводить і буде призводити якщо не до зниження, то хоча б до стримування тарифу на електроенергію. І навпаки, будівництво нових вітрових і сонячних електростанцій призводить до росту тарифів Наприклад, якщо фізична особа встановить фотоелектричні панелі для забезпечення власного споживання сонячної електроенергії, то це буде відмова від споживання електроенергії з енергосистеми України за ціною від 57 до 99 коп. в залежності від показників домового лічильника (при споживанні до 600 кВт*год. за місяць). Але якщо цю сонячну електроенергію почати продавати в енергосистему, то споживачам вона піде за ціною 5,55 грн. за 1 кВт*год, і це ще без ПДВ та витрат на транспортування. Для електро-енергії від вітряка у дворі ціна буде 3,4 грн. за 1 кВт*год1 .
Зелена енергетика, яка є цілком приватним бізнесом, за рахунок високих тарифів в Україні в середньому має окупність від 5,5 до 8 років, а в окремих випадках - 4 роки2. А це все призводить до здорожчання не тільки електроенергії, а й далі, за ланцюгом споживання усіх комунальних тарифів. Наприклад, у тарифі на холодну воду ціна електроенергії складає в середньому 20%. Якщо будинок опалюється централізовано від тепломережі, то в структурі собівартості теплової енергії для населення вартість електрики складає від 7 до 9%, а ще від 62-х до 75% додає вартість природного газу (практично цілком імпортованого) або вугілля3. Навіть якщо в споживача є індівідуальне опалення з газовим котлом, то і там є насос, який споживає електрику.
Будівництво Канівської ГАЕС дозволить збалансувати енергосистему України, зменшити імпорт і споживання природного газу та вугілля і, таким чином, знизить собівартість виробництва електроенергії в цілому по Україні. Як наслідок, це призведе до стримування та зменшення тарифів на комунальні послуги.
Із іншого боку пріоритетне будівництво інших видів електростанцій, особливо сонячних і вітрових, призводить до суттєвого та швидкого росту тарифів. Без упереджуючого будівництва ГАЕС знаходження компромісу між розвитком зеленої енергетики та стримуванням тарифів - неможливе.
Інна Юркевич
1 Постанова НКРЕКП від 31.03.2016 № 508 "Про встановлення "зелених" тарифів на елек-тричну енергію для приватних домогосподарств"
2 http://greensystem.com.ua/solarpwrstmenu/okupaemost-pvst.htmlhttp://rentechno.ua/articles/solar-payback.htmlhttp://eco-t.com.ua/
3 Структури діючих тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і централізованого постачання гарячої води для потреб населення наведено у додатках до постанови НКРЕКП, від 31.03.2015 № 1171.
Джерело: Дніпрова зірка |