“Канів отримав кредит на 10 мільйонів євро для реконструкції міської котельні, а ми за це платитимемо”, — саме такі чутки поширюються містом останнім часом. Для того, щоб з’ясувати ситуацію і підтвердити чи спростувати ці “базарні балачки”, я попросив прокоментувати їх людей, які можуть бути задіяні в питанні отримання містом кредиту на подібні роботи.
— Про реконструкцію нині діючої міської котельні мова взагалі не йде,— говорить голова постійної комісії Канівської міської ради з питань планування бюджету, фінансів, податків та підприємництва Володимир Коржов. — Мова йде про те, що міська рада дала згоду на взяття участі в конкурсі на отримання маловідсоткового кредиту для встановлення в місті міні-котелень. Маються на увазі міні-котельні в мікрорайонах, а якщо немає можливості встановити котельню на мікрорайон — в окремих будинках. Є вже стратегічний план енергомодернізації міста Канева. В ньому прописана послідовність дій по кожному мікрорайону, де будуть встановлюватись міні-котельні, яким чином це робитиметься, від якого газогону вони будуть працювати і таке інше. Кредит розрахований на повний перехід усього міста на такі котельні і є велика ймовірність, що місто отримає цей кредит в Європейському інвестиційному банку. Прокоментувала цю ситуацію і начальник відділу інвестицій і туризму, заступник начальника міського управління економічного розвитку Олена Жорнова:
— Канів прийняв рішення взяти участь у програмі “Муніципальна реформа в Україні” разом з Європейським інвестиційним банком. Ми подали три проекти. Перший проект — це енергоефективність будівель, проект на комплексну термомодернізацію бюджетних установ (садочки, школи, будинок культури, позашкільна освіта...). Для цього ми замовили енергоаудит цих будівель, він уже завершений — є висновки по кожній будівлі і відповідно до цього далі будуть проводитись заходи з енергозбереження будівель.
Другий проект — це комплексна модернізація системи теплопостачання міста Канева. Він поданий відповідно до перспективного плану модернізації системи теплопостачання, який був розроблений в 2010 році і передбачає не просто децентралізацію, ця система передбачає як модернізацію котельні, так і розбивку міста Канева на райони, які будуть локально постачатися теплом від міні-котелень.
Третій проект, який ми подали, — це проект з водопостачання та водовідведення.
Кошти, які ми плануємо залучити,— це 6 мільйонів євро. Вони видаються на 22 роки під 1,3%, п’ять років іде пільговий період, коли не забираються кошти. Тобто, фактично за 5 років ми повинні це все запровадити і після цього починаємо платити кредит за рахунок економії, яку дасть ця модернізація. Договір на ці кошти укладається під державні гарантії, ми нічого в заставу під цей кредит не віддаємо.
— Яка ймовірність отримання цього кредиту?
— Усі матеріали, які у нас просять для отримання кредиту, ми надаємо. Ми йдемо в перших рядах на отримання цього кредиту, тому планується, що перші угоди будуть підписані вже до кінця цього року.
— На що саме розрахований цей кредит?
— Ця сума кредиту в 6 мільйонів євро розрахована на модернізацію теплопостачання, водопостачання та водовідведення для всього міста — і комунальні заклади, і житлові будинки.
— Припустимо, завтра місто отримує цей кредит в 6 мільйонів євро, післязавтра починається виготовлення того чи іншого проекту, а за час його виготовлення набігатимуть проценти по кредиту?
— Як я вже сказала, перших 5 років — пільговий період, впродовж якого проценти на кредит не нараховуються. Проекти готуються за кошти, які виділяються. Для отримання кредиту ми повинні надати техніко-економічні обгрунтування, зараз ми це робимо. Нам ці гроші з банку не приходять, вони не лежатимуть на міському рахунку: у нас є договір на виготовлення проекту — приходять гроші на цей проект; ми надаємо акти уже виконаних робіт згідно з проектом — надходять гроші за виконання цих робіт.
— Ви сказали, що кредит надається на 22 роки. Чи не значить це, що останню міні-котельню в місті запустять в дію через 22 роки?
— Ні, мова йде про те, що місто має за 5 років перейти на міні-котельні, а вже після цих п’яти років має погашатися кредит за рахунок економії коштів з тепло-, водопостачання та водовідведення.
Валерій РЕВА, газета ВІКА №32, серпень 2016 |