Виконуючий обов’язки начальника Канівського відділення поліції Сергій Ждан розповів нашому виданню про те, яка нині криміногенна ситуація в Каневі і районі.
— Сергій Володимирович, які зараз найбільш поширені злочини в Каневі та районі?
— Протягом червня і липня цього року в нас спостерігається дуже багато шахрайств. Особливо поширене телефонне шахрайство, коли шахраї телефонують людині і повідомляють, що її син чи внук скоїв злочин, потім повідомляють номер телефону начебто слідчого, який начебто веде цю справу. Цей “слідчий” у свою чергу, спілкуючись з батьками, розповідає, що, мовляв, ваш син (онук) потрапив до поліції за скоєння злочину, а для того, щоб вирішити всі питання і не порушувати стосовно нього кримінальне провадження, потрібно заплатити певну суму. Ця сума, як правило, називається від трьох до одинадцяти тисяч гривень. При цьому шахраї тримають на телефонному зв’язку батьків — щоб батьки не могли передзвонити до сина чи в поліцію — і ведуть їх з увімкненим телефонним зв’язком до банкомата, де люди перераховують кошти на вказаний шахраєм рахунок. Після того, як батьки переказали кошти, вони зв’язуються з сином і з’ясовується, що в нього все нормально, і до поліції він не потрапляв. — Скільки саме таких випадків шахрайства за червень-липень було зафіксовано на Канівщині?
— Зараз у нас порушено до десяти кримінальних проваджень, але повідомлень у нас про таке шахрайство за вказаний період — більше 50-ти. Коли за такими зверненнями людина не перерахувала шахраям кошти, ми відмовляємо в порушенні кримінального провадження.
— Як ці шахраї взнають, що в тій чи іншій сім’ї є син чи внук?
— Вони цього не знають. Вони обирають один будинок чи вулицю з приватним сектором і всім телефонують і в результаті обов’язково натраплять на сім’ю, де є син чи внук.
— Шахраї вимагають лише перераховувати їм кошти чи й присилають за ними когось?
— У нас є два випадки, коли до таких батьків приходила молода дівчина і забирала гроші. Часом приїжджають таксисти до старих людей, які не ходять. При цьому шахраї телефонують в таксопарк, замовляють таксі на певну адресу і таксист там має забрати конверт. При цьому беруть номер телефону таксиста, зв’язуються з ним і говорять, щоб він перерахував названу суму на вказаний рахунок і за це отримає таку-то винагороду.
— Щоб ви порадили людям, якщо вони потраплять в подібну ситуацію?
— Щоб люди і працівники банку, якщо бачать, що якась бабуся хоче перерахувати якісь кошти чи просить когось це зробити, бо не знає, як користуватись банкоматом, — щоб люди пояснювали цій бабусі про подібне шахрайство і телефонували на номер 102.
— Крім цих шахрайських злочинів, які ще резонансні злочини у вас зареєстровані?
— У червні порушили ми кримінальне провадження за статтею 296 частина 4 (хуліганство). Підприємець з Києва їхав до себе на дачу в Прохорівку і в його автомобіль був здійснений постріл з мисливської рушниці 12-го калібру. Зараз ми з’ясовуємо, було це зроблено навмисно чи випадкове влучення в машину якимсь браконьєром.
Зараз ми встановлюємо особу, яка могла здіснити цей постріл. В даній ситуації ніхто не постраждав, крім автомобіля.
— Стосовно цього випадку у деяких ЗМІ була інформація, що в цього підприємця стріляв снайпер.
— Ні, не снайпер. Якби стріляв снайпер, він би стріляв з нарізної зброї, а тут була використана мисливська рушниця 12-го калібру.
Крім цього випадку в селі Грищенці обікрали два магазини і обікрали один магазин у Каневі. Зараз займаємося цими питаннями.
— Місяців три тому в СПАРі обікрали ювелірний магазин — вкрали сейф з коштовними виробами. Якісь слідчі результати уже є відносно цього злочину?
— В цьому випадку працювали “гастролери”, за ними тягнеться багато аналогічних злочинів. Цією злочинною групою займаються обласні слідчі, оскільки ця група скоїла такий злочин не лише в Каневі, а й у Черкаській та Кіровоградській областях. Буквально позавчора, скоріш за все, саме ця злочинна група в Кіровоградській області зайшла в масках в ювелірний магазин з самого ранку, коли магазин тільки відкрився, зв’язали охоронця і забрали золота на 10 мільйонів гривень.
— Яка зараз ситуація в Каневі та районі зі злочинністю, пов’язаною з наркотиками?
— Ця ситуація зараз, на жаль, важка, оскільки в нас зараз немає працівників, які можуть контролювати випадки продажу наркотиків і все, що з цим пов’язано. В розшуку теж мало в нас людей, вони в основному займаються розслідуваннями крадіжок. У цьому році було задокументовано лабораторію з виготовлення амфетаміну, але з цим питанням в основному працює управління з Черкас.
— Після вбивства не так давно в Каневі жінки-підприємця я брав інтерв’ю у начальника поліції Штеймана. Він тоді висловив думку, що встановлення в місті більшої кількості камер відеоспостереження значно полегшило б роботу правоохоронців у розкритті злочинів. З того часу щось змінилось у місті з відеоспостереженням у кращу сторону?
— Ніяких значних змін в цьому питанні не відбулося. Правда, АТБ купило камеру відеоспостереження і бар ТЕТ-А-ТЕТ. ГЕС, де камера відеоспостереження вкрай необхідна, таку камеру не хоче купувати, хоча дуже багато авто проїжджає через ГЕС і ми могли б відслідковувати всі пересування підозрілого траспорту.
Валерій РЕВА, газета ВІКА №30, липень 2016 |