Молодий, привабливий, з бездоганною англійською. На початку 90-х міністр закордонних справ Росії Андрій Козирєв був новим типом високопосадовця. У нього масово закохувалися жінки, західні лідери вірили, що з Росією можна і треба співпрацювати.
Залишивши державну посаду у 96-му, Козирєв був депутатом російської Думи двох скликань, після чого працював у бізнесі. Говорить, що вікно для демократичних перетворень в Росії швидко закрилося. Країна повернулася на звичні рейки – з безправним народом та всесильною бюрократією. Першим дзвіночком, каже він, стало повернення до радянського гімну. Другим потужним сигналом – арешт Ходорковського.
«Уряд та бюрократія можуть зробити що завгодно навіть з Ходорковським. Як ми, власники малого та середнього бізнесу, могли це зрозуміти? Якщо це сталося з Ходорковським, то що з нами може статися?» – сказав він під час виступу в Атлантичній раді у Вашингтоні.
Сьогодні Козирєв живе з родиною в Маямі та уважно слідкує за тим, що відбувається в Росії. Говорить, що економічний занепад та зростання авторитаризму його не дивує. А от те, що відбувається в його колишньому відомстві – зовнішньополітичному – перевищило найгірші очікування.
" Я дещо здивований рівнем авантюризму в зовнішній політиці" - Андрій Козирєв
«Я дещо здивований рівнем авантюризму в зовнішній політиці. Я не здивований внутрішньою стагнацією в політиці та економіці. Але я був дуже здивований, коли сталися події в Криму, східній Україні, я все ще здивований тим, що відбувається в Сирії, з точки зору російської участі. Я розумію, що вони хочуть змінити порядок денний, а російському режиму притаманна внутрішня агресія, як і Радянському Союзу. Але якщо і далі нова авантюра буде ставатися кожні шість місяців-рік, то ситуація може погіршитися дуже швидко і все це може закінчитися повним хаосом», – вважає він.
Саме намагаючись уникнути хаосу, говорить Козирєв, колишні лідери радянських республік пішли на підписання Біловезьких угод.
«Ми погодилися практично на все, аби уникнути хаосу розпаду, колапсу Радянського Союзу. Радянський Союз руйнувався на очах. Коли ми були в Біловезькій Пущі, щогодини отримували нове повідомлення про ситуацію, яка вела до повного хаосу».
Анексія Криму та війна на сході України, яку розв’язала Росія, є порушенням міжнародних норм та домовленостей, яких було досягнуто між лідерами Росії та України, сказав він в інтерв’ю «Голосу Америки».
Потім, якщо Україна захоче, буде обговорюватися доля Криму, але для цього повинен бути повний перегляд відносин і, швидше за все, інший уряд в Москві
Андрій Козирєв
«Були укладені угоди, згідно з якими розпад Радянського Союзу відбувався згідно з тими кордонами, які існували на тої час. Ми це ще довго, як ви пам’ятаєте, обговорювали і прийшли до висновку, що, звичайно, цих кордонів необхідно дотримуватися. Вже після мене були підписані додаткові міждержавні договори, які теж повинні виконуватися. Дуже шкода, що російський уряд вирішив порушити ці міжнародні зобов’язання. Я думаю, що рано чи пізно Росії доведеться повернутися в правове поле. Потім, якщо Україна захоче, буде обговорюватися доля Криму, але для цього повинен бути повний перегляд відносин і, швидше за все, інший уряд в Москві. Війна в східній Україні, вже окремо від Криму, це те ж саме. Це порушення існуючих кордонів, вторгнення хай не регулярних сил, але підтримка нерегулярних сил».
Заяви Кремля, що вони, мовляв, захищаються таким чином від НАТО, Козирєв вважає невиправданими. Саме російський уряд, коли він там працював, шукав якомога тісніших відносин з НАТО.
За всі роки існування НАТО, НАТО ніколи нічого поганого Росії не зробило. І коли ми проводили миролюбний курс і намагалися запровадити демократію всередині Росії, у нас були чудові стосунки з країнами НАТО
Андрій Козирєв
«За всі роки існування НАТО, НАТО ніколи нічого поганого Росії не зробило. І коли ми проводили миролюбний курс і намагалися запровадити демократію всередині Росії, у нас були чудові стосунки з країнами НАТО. НАТО нам в усьому допомагало. У мене є претензія, що вони, може, не так швидко, пішли з нами на союзницькі відносини. Ми тоді хотіли мати близькі, партнерські відносини. НАТО було дещо повільними, але, знову ж таки, не через те, що вони намагалися принизити, змусити нас щось зробити. Їх можна зрозуміти, реформи у нас не були доведені до кінця. Сподіваюся, що Україні вистачить запалу довести реформи до того моменту, коли вони стануть незворотними. З того, що я читаю, у мене серце рветься навпіл. Хочеться, щоб це вдалося».
Загалом поза ображеного, в яку сьогодні стало російське керівництво, виправдовуючи свою агресію, здається дипломату принизливою.
Казати, що в Києві вороги або фашисти – це просто образливо для російського народу, не кажучи вже про український
Андрій Козирєв
«Росія каже, що встає з колін і при цьому весь час скаржиться, що її хтось ображає, що вона оточена ворогами. Мене це глибоко засмучує. В наш час і становище було складнішим, бо ціни на нафту були низькими, і зі стабільністю були великі проблеми, бо це був перехідний період, але ми не скаржилися. Я ніколи не говорив, що ми оточені ворогами, ніколи не говорив, що якась влада в Києві, попри всі жорсткі суперечки, що ми мали. Казати, що в Києві вороги або фашисти – це просто образливо для російського народу, не кажучи вже про український», – сказав він «Голосу Америки».
Аби Росія менше ображалася, а більше слідувала міжнародним договорам, Козирєв рекомендує Заходу швидко та чітко реагувати на її агресивні дії.
Я думаю, що запізніла та слабка початкова реакція на Крим частково сприяла тому, що сталося пізніше в східній Україні. Мені здається, що вони завжди розраховують на те, що їм щось зійде з рук
Андрій Козирєв
«Я думаю, що запізніла та слабка початкова реакція на Крим частково сприяла тому, що сталося пізніше в східній Україні. І для самих росіян корисно мати чіткішу відповідь з боку Заходу, США, щоб чітко знати, що буде толеруватися, а що ні, на що будуть відповідати санкціям, а на що – ні. Мені здається, що вони завжди розраховують на те, що їм щось зійде з рук».
Козирєв радить Заходу чітко пояснити Кремлю, що ніхто ніколи не буде з ними сідати та вести розмови про перерозподіл світу та перекроювання кордонів. Чим швидше в Москві розпрощаються з цією фантазією, говорить він, тим краще буде для них самих та світу.
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]