Трохи більше двох місяців залишається до часу, коли запрацює Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", закон, який передбачає, що нині діючі ЖЕКи “підуть у минуле”. І за цих трохи більше двох місяців мешканці багатоквартирних будинків мають створити об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) або принаймні самостійно обрати управляючого. Бо хто не встигне, тому місцева влада призначить управляючого в обов’язковому порядку.
У Каневі ж, як це уже споконвіку заведено, посеред зими несподівано випадає сніг; “лежачі поліцейські” і пішохідні зебри наносяться в тих місцях, де знову ж таки “несподівано” стається трагедія; проблема з безпритульними тваринами, скоріш за все, стане негайного вирішуватись, коли жертвою нападу таких чотирилапих, не доведи Господи, стане дитина якоїсь місцевої “шишки”...
Словом, багато проблем, якщо їх постійно не піднімати у засобах масової інформації, так і не вирішуватимуться.
Ось і зі створенням ОСББ така ж ситуація: закон запрацює вже з 1 липня, а в Каневі, як кажуть у народі, “кінь ще й не валявся”: питань у мешканців міста щодо його виконання — безліч...
Згаданий закон, зокрема, перекладає з 1 липня турботу про будинки і прибудинкову територію на власників квартир. Що стосується тих будинків, які потребують втручання високваліфікованих спеціалістів, тягар невирішених проблем теж ляже на плечі мешканців будинків. Скажімо, будинок по вулиці Енергетиків,184 (Леніна,198) збудований відносно недавно — трохи більше 20 років тому, але вже “тріщить по швах” — із-за просідання конструкції тріскається навіс над під’їздом, потріскалась бетонна підлога і стіни на першому поверсі. Років п’ять тому мешканці запросили комунальників аби ті вирішили цю проблему. Відвідини комунальних спеціалістів закінчились замазуванням тріщин для того, щоб “поспостерігати, чи тріскатиметься будинок з часом”. Тріскається! І що далі? Ця проблема має лягти на плечі ОСББ, які державна влада так поспішає запровадити в країні аби зняти з себе відповідальність за вирішення подібних проблем? А оскільки ОСББ — неприбуткові організації, на капітальний ремонт будинку мешканці змушені будуть брати кредит в банку під заставу власного будинку з реальною перспективою залишитись без житла?
І таких будинків, які потребують капітального ремонту, в місті чимало.
Така ж ситуація і з прибудинковими територіями. Не раз у ЗМІ піднімалось питання щодо визначеності відстані від стіни будинку, яка вважається прибудинковою територією, за догляд за якою з мешканців беруть комунальну плату. Запитайте сьогодні у будь-якого канівця, чи знає він, яку площу займає прибудинкова територія біля його будинку — відповідь буде, як правило, одна — округлення очей та розведення рук.
Але ж прибудинкова територія при створенні ОСББ стає його власністю! Що з цим буде після 1 липня, коли ці території ще не визначені?
Ні для кого не секрет, що в кожному будинку є люди, які роками не платять за комунальні послуги. Що з ними робити новоствореним ОСББ? За них платитимуть добросовісні платники?
Новоствореним ОСББ згідно із законом надається право самостійно вибирати надавачів послуг. Цікаво, серед яких саме організацій новостворені в Каневі ОСББ вибиратимуть постачальників тепла, газу, електроенергії, надавачів послуг, які зараз закріплені за ЖЕКом?
Ще питання, яке, скоріш за все, надовго зависло в повітрі — чи вчасно компенсуватимуться ОСББ державні виплати отримувачам субсидій? В багатьох містах країни об’єднання співвласників багатоквартирних будинків б’ють на сполох – держава вже декілька місяців не відшкодовує витрати на пільги та субсидії.
В цьому випадку при створенні ОСББ в Каневі нинішні отримувачі субсидій позбавляться цього права, чи за них витрати на утримання будинку компенсуватимуть ті, хто не отримує субсидії і не має пільг?
“У багатоквартирних будинках, в яких створено ОСББ, проживають громадяни, які користуються пільгами та субсидіями на оплату житлово-комунальних послуг. Виконуючи соціальні зобов’язання держави, ОСББ щомісячно зменшують суму нарахувань таким громадянам на суму призначених їм пільг і субсидій та надають відповідні відомості для відшкодування Управлінню соціального захисту населення державних адміністрацій, а відшкодування не отримують”, — говорить член Національної ради з питань функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків при Кабінеті Міністрів Роман Гученко (джерело — Інформаційне агентство “Україна Комунальна”). Так, до прикладу ОСББ “Кіровське” (м.Суми) держава не відшкодувала витрати на пільги та субсидії за 3 місяці. Станом на 1 січня 2016 року заборгованість держави перед організацією становить 75,43 тис. грн. При цьому загальна заборгованість держави перед обслуговуючими організаціями та ОСББ у Сумах складає 72,6 млн грн.
ОСББ “Освіта” (м.Тернопіль) держава станом на 1 січня 2016 року заборгувала 35,36 тис. грн. відшкодувань на пільги та субсидії (за 3 місяці). Загальна заборгованість держави перед обслуговуючими організаціями та ОСББ у Тернополі складає 6,26 млн грн.
Асоціація ОСББ “Оберіг” (м.Львів) не отримала від держави станом на 1 січня 56,36 тис. грн. відшкодувань на пільги та субсидії (за 2 місяці). Загальна заборгованість держави перед обслуговуючими організаціями та ОСББ у Львові становить 89 млн. грн.
І подібних прикладів безліч.
За словами Романа Гученка, такий стан речей позбавляє ОСББ можливості виконувати кошторис, затверджений загальними зборами, та належним чином утримувати їхні будинки, своєчасно сплачувати податки по заробітній платі і саму заробітну плату працівникам, проводити розрахунки з обслуговуючими організаціями, в тому числі за електроенергію, що використовується для загальнобудинкових потреб.
З цими і подібними проблемами новостворені в Каневі ОСББ залишаться сам на сам?
Чому б місцевій владі для отримання відповідей на ці та інші питання щодо створення ОСББ не провести чи то громадські слухання з цього приводу, чи розширену прес-конференцію з залученням керуючих успішними ОСББ, які раніше створювались в невеликих — як Канів — містах країни (саме невеликих — цікаво, серед яких організацій там мешканці обирають надавачів послуг)? А ще до цього заходу варто було б долучити висококваліфікованих юристів, які спеціалізуються на питаннях ОСББ і які могли б канівцям в зрозумілому юридичному контексті донести тлумачення того чи іншого питання щодо новостворених ОСББ.
А час спливає... Залишається лише надія на те, що запровадження в дію згаданого закону відтермінують ще на рік-два?
Валерій РЕВА, газета «ВІКА» №15, квітень 2016 |