На днях повертаючись додому на вході в будинок побачив оголошення ЖКГ про підвищення тарифів. Вирішив проаналізувати за що ж я плачу.
Всі послуги комунального підприємства прив»язані до метра квадратного, тобто в залежності від площі вашої квартири ми оплачуємо ту чи іншу суму. На фото приведені тарифи для п»ятиповерхівки без ліфта. Для зручності аналізу послуги пронумеровані. Що ж, підемо по пунктах.
- Пункт перший: прибирання прибудинкової території. Тут нічого сказати. Прибирання проводиться регулярно, якісно (я про свій будинок, може в інших по іншому). Прибиральниця в нас чудова. Але! Чому сума за прибирання залежить від площі квартири? Якщо в сусіда більша квартира то він більше натоптує біля будинку? Де логіка? Думаю, доцільніше було б нараховувати в залежності від кількісті проживаючих в квартирі.
- Прибирання підвалів. Скажіть, будь-ласка, а хто там мусорить? Наприклад, я точно не знаю де вхід в наш підвал. Зате деколи з балкону бачу як декілька мешканців будинку заходять в підвал, мабудь влаштували там свої комірки. Це по-перше. По-друге: знову ж таки плата залежить від площі квартири, а не від кількості мешканців. І по-третє: скажіть чесно, шановні працівники ЖКГ, ви щомісячно прибираєте в підвалах? Якщо раз на рік, то і добре. Це повинна бути не щомісячна, а річна плата.
- За третій пункт важко щось говорити, може на рівні підвалу ЖКГ щось і робить. Зате якщо щось потрібно зробити в квартирі теж роблять, але… за додаткову плату. Скромно пропущу цей пункт, зауважу тільки, що знову ж таки нарахування залежить від площі квартири. Теплопостачання може і залежить, але водопостачання точно ні.
- Дератизація…. Прийшлось заходити в інтернет щоб взнати значення цього слова. Може я один такий невіглас
. Дослівно це слово значить «знищення пацюків». Думаю, тут теж ЖКГ перестарався. Достатньо один-два рази провести цю процедуру, та і то при необхідності, а не по графіку. І після проведення додати нарахування в наші рахунки. І знову ж: чим більша ваша квартира тим більше у вашому підвалі пацюків (чи більші за розміром пацюки – важко визначити залежність).
- Димовентканали. Шановні «жеківці»! За весь час, що я живу в своєму будинку канали ні разу не обслугувались! Ой, не зовсім так. Одного разу я попросив прочистити вентиляційний канал, який виходить з ванної. Приїхали спеціалісти, довго намагались пробити канал, вигребли звідти кучу голубиного помету. Врешті решт сказали, що десь вверху прохід закрила цеглина і вони нічим не можуть допомогти. От і все обслуговування. І до цього часу вентиляція в ванній ледве-ледве «шевелиться». Питання: для чого щомісячно нарахувати абонплату за те, чого немає. За подібні роботи потрібно нарахувати по факту виконання.
- Шостий пункт пропускаю. Сніг ніколи біля будинку не прибирався, за виключенням стежинки сумлінно пробитої прибиральницею. Зате і ніколи за це не було нарахувань.
- Сьомий пункт теж особливо аналізувати не буду. Я його не зовсім розумію. Що таке, наприклад, інженерні системи? Це не ті дві труби де мешканці перших поверхів білизну сушать? Скажемо так: залишимо його на совісті ЖКГ. В кінці кінців потрібно хоча б за щось нараховувати нам гроші. І знову повторюсь. Чому за метри квадратні, а не за кількість мешканців? Якщо в мене більша квартира, то кількість сходинок перед будинком теж більше?
8. Самий цікавий останній пункт і самий дорогий. Освітлення сходів і підвалів. За підвали читайте в пункті другому. А освітлення під»їздів знову ж таки залежить від площі квартири. Наприклад, пенсіонерка, яка живе сама в трикімнатній квартирі платить більше за освітлення під»їзду ніж чотири мешканці однокімнатної квартири. Без коментарів.
Давайте дуже приблизно порахуємо скільки коштує освітлення в під»їзді. П»ять ламп на кожному поверсі плюс дві біля дверей. Сім 60-тиватних ламп світять 12 годин щодня, 30 днів в місяць; 1,50 грн. за 1 кВт Виходить 227 грн. Додаємо ціну за сім ламп – 70 грн. Витрати на освітлення будинку за місяць 300 грн. Це без зарплати електрика, майстра, директора, секретарші, зама і т.д. Накиньте відсотків 5-10 на зарплату. (Я не економіст, не знаю точно).
В будинку біля 50-ти квартир загальною площею 2000 м2. Множимо на тариф, отримуємо 2850 грн. щомісячно! За освітлення! Різниця в 2450 грн.!!! І це тільки в одному п»ятиповерховому будинку з одного під»їзду.
А саме головне те, що освітлення то практично немає. Два-три рази в рік лампочки загоряються, і, через кілька днів безнадійно гаснуть. Деколи хтось із мешканців, кому набридло навпомацки добиратись до помешкання набивши чергову гулю самостійно замінить лампочку.
Який висновок напрошується з вищесказаного? Потрібно докорінно змінити принципи нарахування абонплати за послуги ЖКГ. Зняти з більшості послуг прив»язку до квадратних метрів. За вивіз сміття ж нараховують в залежності від кількості мешканців. Хтось, можливо, скаже, що існують загальнодержавні закони, нормативи, інструкції. Давайте змінимо ці нормативи на рівні міста, щоб тарифи були логічними. А там, дивись сусідні міста передивляться в себе тарифи, змінять.
Взагалі, я так бачу ідеальний варіант нарахувань: це щомісячна плата за вивіз сміття, прибирання території, освітлення (яке світить!!!), тощо. А за решту робіт так: потравили пацюків - склали акт: замінили трубу в підвалі – склали акт і додали наступного місяця нам в рахунки. Просто і справедливо.
Але, на жаль, це щось на рівні фантастики доти поки комунальники і влада «брати по крові» (чи по кориту?) |