Відсьогодні і до 18 березня ми будемо писати про цікаві туристичні місця козацької доби. 18 березня 1651 року полк Івана Богуна визволив Вінницю від польської шляхти. До цієї річниці ми і приурочуємо публікації.
Мова піде про селище Кальник, яке знаходиться у Іллінецькому районі Вінницької області. Село має давню історію. Воно відоме на всю Україну тим, що тут у 1648-1653 роках стояв Кальницький полк.
Кальник за часів козацької доби з 1648 до 1712 року був полковим містом, центром історичного Кальницького козацького полку, значущої адміністративно – територіальної та військової одиниці не лише Брацлавщини, а й Правобережної України, який зіграв доленосну роль в її історії.
Полком командували такі сподвижники Богдана Хмельницького, як Іван Богун, Остафій Гоголь, Іван Сірко та Іван Федоренко. На долю Кальницького полку і його командирів випало чимало випробувань. Цей легендарний полк та його полковники брали участь у всіх вирішальних битвах за волю та незалежність України. І більшість великих боїв відбувалось саме в межах Брацлавщини. Тож недарма Михайло Грушевський назвав її центром епохальних баталій.
Сьогодні мешканці Кальника пишаються своєю козацькою історією. Біля будинку культури стоїть пам'ятник Івану Богуну. Його відкрили у грудні 2003 року. На відкриття приїжджала вчителька-пенсіонерка Людмила Богун, родовід якої йде від легендарного полковника.
Збереглась у селі кам'яна криниця, яку тоді ще викопали козаки. Кажуть, що Іван Богун у Кальник приїжджав до своєї дружини, яка була родом з цих країв.
Дістатися до села можна автобусом зі Східного автовокзалу з Вінниці.
Фото зі сторінки спільноти "Кальник" у соцмережі ВКонтакті та із сайту linetime.com.ua
http://vlasno.info/spetsproekti/2/tourism/item/9414-na-vinnychchyni-zberehlas-khata-ivana-bohuna |