Бродячі собаки – проблема! Голодні, холодні, злі, вони бігають вулицями нашого міста наводячи жах на місцевих жителів. Чи були напади на людей? В цьому році ще не чула про це. Точно знаю, що нападають вони зараз на беззахисних диких тварин, які мешкають в Канівському природному заповіднику. Зовсім недавно жителі вулиці Ісковщина стали свідками нападу бродячих собак на козулю європейську (молодого самця). Тікаючи від собак, козуля шукала порятунку у людей і забігла на подвір’я. Допомога була!
Жителі вулиці відігнали собак і викликали службу державної охорони Канівського природного заповідника та МЧС. На час коли співробітники прибули на місце події — козуля ще була жива, лежала на снігу з роздертими кінцівками із значними пошкодженнями черевної порожнини, стікала кров’ю. Втрати крові виявилися фатальними. Спасти їй життя було вже неможливо.
Це неодноразовий випадок нападу бродячих собак на козуль європейських, та молодих диких кабанів. Дуже часто такі напади призводять до загибелі тварин.
Постійне «джерело» потрапляння такого злісного хижака в природні екосистеми — це середовище міста Канева. Дуже часто бродячих собак підгодовують у дворах нашого міста, їх чисельність значно зростає, їжі стає обмаль. Зимою, коли раціону такого «благодійного» харчування стає замало, адже під час холодів енергетичні запаси витрачаються значно швидше, частина собак переміщується до лісу, здобувати більш калорійну їжу.
Та найбільша проблема полягає навіть не в присутності бродячих собак в природних екосистемах. Вона обумовлена певними особливостями поведінки цих хижаків. Тисячоліттями людина прищеплювала певні поведінкові особливості цим тваринам шляхом штучного добору, селекції та закріплення певних, корисних для людини, навичок та здібностей. Що ж це за здібності?
Найголовніші — це напрацювання мисливських навичок. Вони закріплені в собак на генетичному рівні, стали інстинктивними. Навіть в самої «домашньої» собаки, особливо при певних критичних життєвих обставинах (тоді коли вона голодна), цей інстинкт просинається і стає переважаючим.
Поведінкою собак, за таких обставин, керує лише мисливський інстинкт. Тому, дуже часто, як азартний мисливець — вони вбивають значно більше тварин ніж можуть з’їсти. Дуже часто вбивають вагітних самиць козулі. Полюючи, заганяють тварин та спричиняють травмування (ламають кінцівки), такі травми згодом призводять до смерті тварини. Таким чином вони завдають значної шкоди популяції диких ратичних тварин, значно скорочують їх чисельність у популяції на території заповідника.
Мешканці міста — опікуйтесь своїми домашніми улюбленцями! Не «викидайте» їх на вулицю, у двори нашого міста! Адже опинившись на вулиці — бродяча собака стає потенційним вбивцею! |