Люди. У жительки Межиріча Канівського району Катерини Бойко -
коза сама проситься подоїтись, а журавлі приходять до порога попрощатися перед вирієм Ще у вересні 2002 року „Нова Доба” опублікувала нарис нашої власної кореспондентки Катерини Черняк про жительку Межиріча Катерину Бойко, яка, ставши після паралічу інвалідом у півторарічному віці, все життя пересувається за допомогою рук. Попри всі незгоди, вона не втратилабадьорості духу та віри в життя й залишалася оптимісткою.
Поштарка Людмила Василега привезла бабі Каті пенсію
Через відстані й роки
Та публікація мала несподіване продовження. Хтось із канівчан, прочитавши розповідь про сильну духом жінку, надіслав газету в США. Якимось побитом вона потрапила до рук дядькові Катерини Бойко по батьковій лінії, Василю Литвину, котрий на той час проживав у найпівнічнішому штаті Америки – Алясці. Василь Уласович, дізнавшись із газети, що його племінниця жива, відразу ж надіслав їй і родині подарунки. Будучи євангельським християнином-баптистом, він попросив своїх канівських побратимів по вірі приглядати за його племінницею. Ті щосуботи провідували Катерину Степанівну, привозили їй харчі, допомагали по господарству. А згодом із Америки приїхав до своєї племінниці в Межиріч і сам дядько Василь. На ту пору йому було вже 78 років. Але був він іще жвавим і бадьорим. Так-от ненароком газета допомогла зустрітися рідним людям через відстані й десятиліття.
„То була ціла історія...”
Через майже 8 років після публікації ми вирішили провідати Катерину Степанівну та дізнатися, як-то вона поживає нині. Піщана ґрунтівка петляє селом до кутка, якого місцевий люд називає Пристанню. Ось і хата Катерини Бойко – простенька, непоказна, із двориком, порослим травою. Коло хати – невеличка повітка, городик, обіч нього на стовпі – журавлине гніздо. Двоє журавлят-підлітків розминають цибаті лапи, змахують крильми. Бабусю Катерину ми застали на веранді, точніше, за її порогом. Напівсиділа-напівлежала вона на осонні в прорізі прочинених дверей. Мені, авторові цього нарису, котрий уперше побачив цю сухорляву маленьку жіночку, що ледве вивищувалася над порогом, здалося, що вона, прости Господи, робить якусь йогівську вправу – такою скарлюченою була її поза. Присідаю коло неї навпочіпки по цей бік порогу, заводжу розмову. Починаю з історії, пов’язаної з дядьком Василем, цікавлюся, чи давно він її провідував. – Еге ж, то була ціла історія, – погоджується Катерина Степанівна. – Коли він до мене тоді вперше приїхав, то розказував, що як побачив у газеті статтю і фотографію, то ледве не зомлів. „Це ж моя племінниця й наша хата!”, – вигукував. З-за гряниці він до мене приїжджав, десь іздалеку. А чи то з Америки чи з Австралії – вже й забула. Такий дядько бравий був, беручкий до всякої роботи, непосидючий, усе кудись переїжджав з місця на місце. – А чому ви кажете „був”? – Так помер же він. Як був живий, то й сам до мене їздив, і ті, як їх – штундисти його приїжджали, а тепер і їх нема. Ні, я їхню віру не пойму, я таке не вмію. Чи моляться, чи ще щось таке божественне балакають, то я ото послухаю їх та й усе. – То ви так самотиною тут і живете? Чи хоч хто-небудь зараз провідує, допомагає по хазяйству? – Самінька в цій хаті живу, нема коло мене нікого. Сусідка бачить мене кожний день, обзивається. А по хазяйству невісточка – братова жінка – допомагає, оно недалечко живе. І племінник є, і син його провідує мене завжди. Уже дорослий хлопець. То те, то се зробить. Ще жіночка з со-ціальної служби приходить, на городі попорається. Без помочі я ж не можу.
„Сіла в коляску, та й гайнула в Київ”
– Кажуть люди, що ви раніше самі город обробляли... – А таке ж... Поки здоров’я було – то наче й нічого. І город обполювала, й по десять соток ягід держала. А тепер сили нема. Та й скільки мені того городу зараз треба! Ото, що коло хати є – то й усе. Я зараз багато не втяну. А раніше городи були й далеко від хати. – І як же ви до них добиралися? – А в мене ж машина з мотором є, мотоколяска. Оно, як хочете, поди-віться: в гаражі стоїть. Це вже в мене друга, я її аж у самого міністра витребувала. – Ого! Як же це вам так удалося? – А сіла в ту драну мотоколяску, першу, та й гайнула в Київ до міністра соціального забезпечення. Він мене прийняв. Кажу йому: „Скільки ж я буду в цій лушпайці пилюку нюхать?” А він мені: „Не переживайте, їдьте додому, буде вам машина”. І правда, скоро й визвали мене в Черкаси на комісію, щоб машину дати. А це ж торік „Таврію” пропонували, то я її не схотіла. – Це ж чому? Така ловка машина! – Бо я її вже не поведу. Уже я комісії не пройду, бо треба ж, щоб і руки не трусилися, й очі були видющі... А тоді пізніше й подумала: хай би вже давали, а не держали мене дев’ять років на черзі! Якби ж то було раніше, то взяла б без вагань.
„Тільки п’ятерко курей і лишилося”
Бачачи, як я, сидячи навпочіпки, перехиляюся з ноги на ногу, бабуся Катря не витримує: – У вас уже й ноги заклякли. Сядьте он на лавочку, вам же ж так погано! – Та, мабуть, вам гірше, ніж мені, – відказую. – Та чого там гірше, я вже звикла. У мене кістки куди хоч повертаються! Спинаюся на прямі ноги, які й справді трохи затерпли. З висоти зросту й виднокіл поширшав. Помічаю за городом козу. Розмова звертає на козину тему. – Дві кози держу та ще й козеня, – повідомляє Катерина Степанівна. – Ото та – найрозумніша. Напасеться доволі, а тоді прийде до мене в веранду – я її й здою. І знову пішла вона на своє місце. А менша в хліві зачинена, то тужить за старшою. Так умекається, що мушу лізти та відпускати. Еге, без кози погано. А так у мене молоко своє. То ж основна моя їжа. Що б я не поїла, а молока мені дай! – А крім кіз, у вас іще якась живність водиться? – Коти, ось бачте, які вгодовані, й кури. А курей у мене покрали, тільки п’ятерко й лишилося, – каже баба Катя й притишує голос. – І думаєте, хтось далекий та чужий по них прийшов? Сусіди тут одні такі є: нічого не держать, а м’ясця хочеться. Знають, що у баби немічної можна легко взяти. Та я зла ні на кого не тримаю, ні на кого не серджусь, підлості нікому не роблю. Мені всі люди хороші. – А ще ж із живності у вас журавлі є... – Зроду-віку вони у нас. Раніше на хаті мостилися, а тепер – на стовпі. Оце перед тим, як відлітати, приходять усі до самісінької хати, походжають отута коло порога. Кажу їм: „Що, прийшли попрощатись?” Вони походили-походили, а на другий день їх і нема. Знялися в небо, покружляли над хатою, покурликали та й полетіли.
„За життям не журюся”
Тим часом, поки ми бесідували, прикотила велосипедом поштарка Людмила Василега, привезла бабі Каті пенсію й ще щось таке з їстівного. Хвалить поштарку Катерина Степанівна: – Вона ж виросла тут на цих пісках. Наче ж недавнечко маленькою дівчинкою була, а тепер тільки поглянь, яка гарна жіночка! Славна вона: привітна, весела, говірка. Тільки робота в неї важка: отакі торби тягати! Отак ненароком підвернулося й іще одне запитання до баби Каті: чи вистачає пенсії на прожиття? – Я би посовітувала нашим правителям давати більшу пенсію тим людям, котрі бідніші. А мені вистачає, – відказує „багатша” пенсіонерка. – Я ж її потроху й розтикую. Прибігають хлопчаки: „Бабо, є у вас щось робити?” „Є”, – кажу. Бо ж таке: треба чи козам трави вкосити, чи дров нарубати. То вони щось там пометушаться трохи та й біжать по гроші. „Ми те-то й те-то доробимо пізніше, – обіцяють, – бо зараз нам дуже ніколи”. „Еге, – кажу, – так не буде. Як доробите, то тоді й приходьте по зарплату”. – У вас хоч радіо чи телевізор який є, бо ж воно досадно ввечері самій у хаті сидіти? – запитую насамкінець. – Є в мене й телевізор, та я його влітку не дуже й дивлюся, – відказує баба Катя. – Натомлюся за день, то увечері й не включаю. ...Отак-от нині живе-поживає проста селянка з Межиріча Катерина Бойко. Й слова скарги не почули ми від неї на скрутне життя. „Я вже давним-давно звикла до нього, – каже. – І не журюся”.
Катерина Бойко, 79 років, із села Межиріч Канівського району на Черкащині все життя ходить на руках. Коли їй минув рік, паралізувало ноги.
Катерина Бойко (ліворуч) із села Межиріч на Черкащині пересувається на руках. Доїти та годувати кіз їй допомагає сусідка Віра Іщенко (праворуч)
Живе на вул. Пристань, що між сосновим лісом. Подвір’я не обгороджене. Ліворуч хати стоїть сарай із козами. Із серпом ходить сусідка 63-річна Віра Іщенко.
— Нажала на березі щавель Катіним козам. Допомагаю, бо жалко. Побалакаю, і їй веселіше. Її племінники Надя з Миколою теж ходять. Катя зараз нікудишня, ліва рука чогось опухла.
Із хати виглядає Катерина Степанівна. Ноги неприр%
Ноги неприродно схрещені. Біля неї сидить чорно-біла кішка Муся. Даю пакет із продуктами.
— Заховай, бо коти вкрадуть, — говорить сусідці і підсувається руками ближче до порога. — У мене немає вже сили в руках, шоб вилізти на стільчик. Маленькою мати возили у Київ на операцію. Їй хтось сказав, що воно не поможе. То вона мене забрала додому. Мене бабуся гляділа. З батьком все время лаялася. Він казав, що мати і баба мене загинули. Потім йому приснився чоловік, який сказав: ”Не нападай на матір. Ти сам своїй дитині ноги відкосив, коли на свято Михайла пішов косити коням”.
Хвалиться, що донедавна обробляла город і тримала корову. Тепер із господарства є кози, кури і кішка Муся.
— Коли була молодшою, мала силу в руках. Обробляла 35 соток городу. А тоді подумала, нашо воно мені треба.
Біля веранди стоїть низ від дитячої коляски. На колесах прилаштована дошка.
— Оце на неї ставлю каструльку, накриваю кришкою і повзу доїть. Зараз козу Бєлку Вєра з племінницею доять. Чорна не доїться, а третю козеня ссе. Осталося п’ять курок, бо покрали ”добрі” сусіди через дорогу.
Сплю з одкритими дверима, голову кладу на поріг
У школі не вчилася, але вміє читати і писати.
— Брат у школу ходив, а я читала краще, чим він. І на права здала. Я така рішитєльна була якась. У Київ до міністра поїхала, вибила ручну машину. Прийняв харашо. Авто я із Звенигородки сама пригнала. Двічі ним їздила у Канів і Черкаси. У Києві ще задержалася трохи. Захотіла побачити зоопарк. На теплоході один парень адрес мені дав. Я йому понравилася. Хотів, шоб приїхала до нього. Я дала адрес подрузі Галі. Вмовила її поїхати. Він подивився на Галю, сказав, що вона не така. Ну як не така, то хай шукає таку.
Набирає у миску дерті та йде на руках до кіз.
— Я старалася браться за шо подужаю. Ще й квартірантів держала. Торф тут копали. І їсти їм варила, — продовжує Катерина Степанівна. — Найбільше люблю борщ. Кажу, Надю, ти мені не готов нічого. То я й три дні його їстиму. Колись варила горілку, шо втопиться можна. Раз машину буряків переварила. Не спилася? Хай Бог милує. Доки була молодша, чарочку вип’ю та поїм харашо.
Поряд із двором на стовпі висить пусте лелече гніздо.
— Лелеки вже полетіли. Вони живуть тут зроду. Перед Маковеєм позліталися на подвір’я четверо молодих з батьками. Походили коло порога. Певно, прийшли прощацця.
Усе літо мешкає у веранді. Спить на підлозі.
— Учора Надя коврика розстелила, шоб на цемент не лягала. Він холодний, а мені харашо. Сплю з одкритими дверима, голову кладу на поріг.
Любов КАРНАРУК
http://gazeta.ua
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]