В Житомирі театр малих форм "Єврейський бульвар" і Польський театр імені Ю.Крашевського відшліфовують до прем'єрного показу спільну постановку "Життя всупереч долі" за повістю шведської документалістки Лєни Ейнхорн "Подорож Ніни" про долю єврейської дівчини Ніни Райміц, яка дорослішає у Варшавському гетто. Повість "Подорож Ніни" написана Лєною Ейнхорн зі слів своєї матері. "Подорожжю" названа історія виживання Ніни. Вона згадує дитинство в Лодзі, потім юність у Варшавському гетто та схованках напівзруйнованого міста та еміграцію до Швеції, що стала для тих, хто вижив, новою батьківщиною.
Поштовхом для співпраці двох національних театрів стала цілком офіційна подія – оголошення Організацією Об'єднаних Націй 2010-го року Роком зближення культур.
"Поєднала два театри, польський та єврейський, дві культури і дві нації тема гетто. Була спільна проблема – проблема війни, проблема життя і смерті, яка й поєднала дві ці нації", - каже режисер спектаклю Петро Аврааменко.
У виставі задіяні актори-аматори із Польського національного театру та театру малих форм "Єврейський бульвар" та професіонали із обласного музично-драматичного.
Художній керівник "Єврейського бульвару" Лариса Коваль вважає, що всі актори у виставі напрочуд органічні.
"Вистава ця настільки наближена по своїй суті до життєвих обставин, що якщо актор вірить в запропоновані обставини, то він просто живе. Звичайно, наші актори бачать професійну роботу, головні ролі у нас усе-таки грають професійні актори".
Актриса Ольга Зіневич, що виконує роль юної Ніни, розповідає про колосальне бажання показати те, що відбувалося і що не повинно забуватися.
"Таке було моє бажання як людини. Як актрисі ж мені було страшно, але цікаво", - каже вона.
Ніна, що через багато років розповідає свою історію, - заслужена артистка України Надія Артеменко.
"Заради майбутнього, задля щастя ми зараз повинні показати те, чого не повинно бути. І це – найважливіше."
Серед знавців побутує думка, що подібна тематика дуже небезпечна для втілення, адже є велика спокуса помилитися із тональністю і перетворити дію на фарс або зробити надто пафосною.
Житомирські актори спробували просто розповісти історію про війну, про людей, які все-таки змогли залишитися людьми за нелюдських обставин.
1 вересня - день прем'єри. Уже через три дні вистава "Життя всупереч долі" - в афіші Київського фестивалю "Блукаючі зірки".
Далі спектакль чекатимуть у Варшаві в національному єврейському театрі. Зараз сценарій перекладають на польську мову
Олена Майданович для Бі-Бі-Сі, Житомир
www.bbc.co.uk |