Власник національного бренду «Наша Ряба» та агрохолдингу «Миронівський хлібопродукт», мільярдер родом із Катеринополя Юрій Косюк завжди був палким прихильником вільної торгівлі з Європою. Але сьогодні, коли зона вільної торгівлі з ЄС нарешті запрацювала, він висловлює розчарування, пише «Голос Америки».
Найбільший виробник курячого м'яса в Україні, який експортує на світові ринки чверть мільйона тонн курятини, називає катастрофічно малими квоти, встановлені Європою для України.
– Ніякого відкриття ринків не відбулося. Знаєте, у колесах є такий механізм, називається ніпель. В один бік пропускає, в інший бік – ні. Отака приблизно ситуація зараз у нас з європейськими ринками. Європа каже про Зону вільної торгівлі з Україною, і водночас підписано купу виключень та обмежень для експорту українських товарів. Тому це така собі Зона вільної торгівлі тільки в одну сторону, тільки в сторону України, – переконаний мільярдер.
На запитання, що змінилося для українського бізнесу після запровадження ЗВТ, Юрій Косюк відповів, що нічого.
– Для експорту продовольчих товарів з України встановлені катастрофічно великі обмеження або квотування, – вважає бізнесмен. – Щоб ви розуміли: Україна виробляє 1 мільйон 200 тисяч тонн курячого м’яса на рік. При цьому Європа дала Україні безмитну квоту – 16 тисяч тонн. Ну, плюс до того ще можна ввезти без мита 20 тисяч тонн цілої замороженої курки (яка абсолютно нікому не потрібна). На все, що понад цю квоту – мито більше 1000 євро за тонну.
З огляду на це Юрій Косюк вважає, що та зона вільної торгівлі, яку пропагують сьогодні, це – обман України. «Це все одно що ви до мене ходите в гості в будь-який зручний для вас час, а я до вас можу прийти лише у певний день, і лише на півгодини, і тільки за попередньою згодою», – описує бізнесмен торгівлю України з ЄС у рамках ЗВТ.
З іншого боку, російський ринок також не є привабливим для України.
– Російського ринку в нас уже давно немає. Ще 5-7 років тому стало зрозуміло, що російський ринок буде не наш і буде нам нецікавий. Адже Росія досить довго субсидувала своїх виробників, здійснюючи капітальні вкладення через державні субсидії. Вони практично інвестували все виробництво за державний кошт. Сьогодні в них на ринку курятини перевиробництво. За таких умов конкурувати неможливо, і ми пішли з російського ринку ще років зо три тому, – зазначив пан Косюк.
Але щодо свого бізнесу Юрій Анатолійович оптимістичний. «Хоч із Європою не склалося, ми відкриваємо для себе інші країни», – зазначив бізнесмен.
Цього не можна сказати про Україну загалом. На думку підприємця, цьогоріч економічного росту в нашій державі не відбудеться, оскільки внутрішній споживач бідніє, нові зовнішні ринки не з’являються, а притоку інвестицій очікувати годі.
Прочерк |