26 листопада у другому читанні Парламент прийняв розроблений Міністерством юстиції пакет законів із децентралізації.
Прийняття цих законів завершило одну з найбільших реформ Уряду та спричинить суттєвий прогрес у процесах децентралізації та демонополізації реєстраційних послуг.
Законами України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та легалізації об‘єднань громадян», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» вводиться багато новацій, які передбачають повну відмову Мін‘юсту від функцій реєстрації, передачу повноважень і грошей на місця, запровадження електронних сервісів і найголовніше, створення конкуренції в сфері реєстрації.
З 1 січня 2016 року планується здійснити передачу на місця повноважень у сфері державної реєстрації бізнесу та прав на нерухомість. Законами, зазначеними вище, зокрема передбачається:
1. передача функцій з державної реєстрації виконавчим органам сільських, селищних, міських рад( у т.ч. об‘єднаних територіальних громад) місцевим адміністраціям, нотаріусам та акредитованим суб‘єктам;
2. здійснити перерозподіл надходжень державного та місцевих бюджетів;
3.уніфікація процедур державної реєстрації бізнесу та нерухомості;
4. запровадження принципу екстериторіальності: по реєстрації нерухомості у межах області а бізнесу в будь-якому куточку України;
5.запровадження дворівневої системи адміністративного оскарження рішень державних реєстраторів;
6. запровадження нової системи розрахунку розмірів адміністративного збору за проведення державної реєстрації нерухомості та бізнесу:
кошти, отримані за послуги з державної реєстрації, що надаватимуться виконавчими органами органам сільських, селищних, міських рад надходитимуть до відповідних місцевих бюджетів;
кошти, отримані за послуги з державної реєстрації, що надаватимуться державними адміністраціями надходитимуть до Державного бюджету України;
кошти, отримані за послуги з державної реєстрації, що надаватимуться нотаріусами та акредитованими суб’єктами, у розмірі 40% надходитимуть до Державного бюджету України.
Кошти від надання адміністративних послуг йтимуть не в Київ, а залишатимуться в регіонах для наповнення місцевих бюджетів.
Закон «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та легалізацію громадських формувань» (реєстраційний №2983) передбачає:
здійснення реєстрації місцевими органами влади, нотаріусами та акредитованими суб‘єктами;
уніфікацію процедури реєстрації бізнесу та громадських формувань; скасування процедури підтвердження відомостей про юридичну особу; запровадження принципу екстериторіальності.
Передовсім головним завданням цих законів є забезпечення громадян правом вільного вибору того хто буде проводити реєстраційну дію.
Сервіси Мін‘юсту це наближення адміністративних послуг до людей.
На порталі Мін‘юсту за адресою https://minjust.gov.ua/ua/services
можливо отримати відомості із :
Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
Державного реєстру актів цивільного стану;
Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство;
Системи електронної звітності арбітражних керуючих;
Електронного суду.
За допомогою сервісу забезпечено можливість подачі документів для реєстрації бізнесу та прав нерухомості, оплати вказаних послуг з використанням платіжних систем.
Запроваджено обмін документами в електронній формі між Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та інформаційними системами Пенсійного фонду, Державної служби статистики та Державної фіскальної служби. Обмін інформацією та документами звільняє громадян від необхідності звертатися до кількох інстанцій, скорочує строки реєстрації бізнесу до 1 дня.
Канівське міськрайонне управління юстиції.
|