Плановане будівництво Канівської ГАЕС давно стало в районі, та і в області, фактором не лише економічного розвитку, але і політичного життя. А вже вибори зробили з майбутнього енергооб’єкта переконливий піар-інструмент: на кожному кроці, як тільки електорат заводив мову про інфраструктурні чи соціальні проблеми, представники місцевої влади і привладних партій одразу загдували про ГАЕС, як про цукерку для зарьованої малечі: скоро, мовляв, усе буде гаразд — з нового року почнуть будувати ГАЕС, от тоді і заживемо по-людськи.
Мабуть, і самі владоможці ніколи не бачили в очі тих паперів, де є підтвердження цієї гучної обіцянки, а просто вірили на слово серйозним людям з ПАТ “Укргідроенерго”. Власне, вірили всі. Але…
З надійних київських джерел нам став відомий сенсаційний факт: попри широко розрекламовані обіцянки виділити кошти у розмірі 302 млн грн на соціальний розвиток Канівського району та м. Канева, ці гроші… взагалі не заплановані у кошторисі будівництва станції! І про це дослівно сказано у інвестиційному меморандумі, що ПАТ “Укргідроенерго” спрямувало до Європейського інвестиційного банку з метою отримати кошти на будівництво КГАЕС. На сторінці 115 цього документу, у передостанньому абзаці написано, зокрема, таке (переклад з англійської, на фотокопії обведено червоним): “…кошти на будівництво соціальних об’єктів на суму 302.1 млн грн або 28,7 млн євро слід розглядати, як окрему категорію витрат. Вартість будівництва соціальних об’єктів не входить до кошторису вартості будівництва для Канівського ГАЕС”.
Тобто, цих грошей не просто немає – невідомо навіть, звідки вони візьмуться!
Не менш загадковим виглядає джерело фінансування нещасних канівських соцкультоб’єктів з головного урядового документу стосовно будівництва — розпорядження Кабміну від 11 грудня 2013 р. № 1050-р., яким затверджено так званий “Титул будови”. У титулі усюди вказано джерело фінансування капітальних витрат — бюджет або кредитні кошти, або власні кошти ПАТ “Укргідроенерго”, або цільові програми, тарифи на електроенергію тощо. А от рядок “витрати на будівництво житла та об’єктів соціального призначення” не має вказаного джерела, з якого виникнуть оті 302 млн.
І окрема вишенька на торті: у цьому розпоряджені написано, що на 1.01.2013 вже профінансовано капвкладень на ГАЕС на майже 62 млн грн, з яких 51 827 585 грн – за статтею “тариф на відпуск електроенергії, облігації внутрішньої державної позики, державні цільові програми”. Тобто, ці гроші взяті в тому числі з наших кишень — у нинішньому грабіжницькому тарифі на електрику, які оплачує кожен громадянин, вже закладені гроші на будівництво Канівської ГАЕС. Яку будують з… ще 2008 року (!) – так сказано у документі, підписаному Азаровим. Якого нинішня влада оголосила злочинцем, але сумлінно виконує його розпорядження.
До речі, для тих, хто не читав згаданий документ – держава з бюджету не планує фінансувати будівництво Канівської ГАЕС, тому гроші на це ПАТ “Укргідроенерго” шукає по закордонах. У 2008-му Європейський Банк реконструкції та розвитку їм відмовив у фінансуванні на будівництво КГАЕС. Тепер велике питання – чи виділить їм гроші Європейський інвестиційний банк?
Мабуть, для канівських ця фраза буде відкриттям — адже по селах люди один одному радісно переказують звідкілясь почуте: “Гроші вже виділено! Дорогу вже будують!”. А в Бучаку місцевих навіть попередили — з весни нічого не саджати на городах, бо “вже почнемо будувати”. Насправді, до примарного виділення коштів дуже далеко! Зараз Європейський інвестиційний банк проводить складну процедуру розгляду проекту, яка передбачає детальний аналіз ризиків та загроз для довкілля, для історичних пам’яток, а також на цьому етапі банк враховує думку громадськості та місцевих мешканців. Щоправда, публічного механізму для цього ні “Укргідроенерго”, ні районна влада не забезпечили. Але великий плюс у тому, що процедура оцінки за участю незалежних експертів відбувається не за нашим, а європейським законодавством, яке набагато вимогливіше, аніж українське.
Тим часом канівцям влада вже наобіцяла під час виборчої кампанії: “…вже в наступному році на вашій території передбачається будівництво Канівської ГАЕС. За попередніми розрахунками на соціальну сферу буде виділено 302 млн. грн., проте тривають перерахунки й ця цифра буде значно збільшена”.
Тепер ви самі знаєте, як називати такі заяви. Єдине, про що варто запитати самих себе: а чому ми досі віримо у ці казки? І якщо у ГАЕС нема грошей на соціалку, то цілком очевидно, що вона “з’їсть” кредит, знову розриє той нещасний Бучак, знищить навколишні ліси, сплюндрує козацькі могили та давньоруські святилища, і знову покине все це, як 25 років тому. І що потім? Потім прийдуть грошовиті “папікі” і куплять під маєтки над Дніпром нашу понівечену землю за безцінь. А держава знову буде винна іноземним кредиторам шалені гроші…
Олег Коровайчук
Джерело: Дзвін
|