Опалювальний сезон завжди відзначався зростом пожеж у житловому секторі. На жаль, через порушення громадянами правил пожежної безпеки при експлуатації печей часто виникають пожежі, люди продовжують гинути, втрачати своє житло і майно. Найбільше пожеж трапляється на початку опалювального сезону, коли після довгої перерви не всі димарі та печі готові до навантаження. Немало людей гріються взимку біля батарей центрального опалення, вважаючи печі пережитком минулого, але для багатьох вони — щоденна реальність. Особливо небезпечно, коли пічним опаленням користуються люди похилого віку, самотні пенсіонери, інваліди, що лишилися без опіки дітей і не мають коштів, аби підвести газ до оселі. Саме у їхніх помешканнях найчастіше стаються пожежі, адже згідно статистики саме в житловому секторі виникає більш ніж 60 відсотків пожеж від загальної кількості.
Щоб піч й електронагрівальні прилади були тільки джерелом тепла, а не причиною пожежі, Канівський районний відділ Управління ДСНС України нагадує кілька простих правил. ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
- розпалювати опалювальні печі легкозаймистими та горючими рідинами, залишати печі, в яких горить вогонь без нагляду, доручати розпалювати печі та нагляд за ними дітям;
- розташовувати меблі, шафи та інше обладнання біля печей та електронагрівальних приладів, відстань має становити не менше як 0,7 м.;
- проводити топлення печей дровами довжина яких перевищує розміри топника;
- сушити на поверхні нагрівальних приладів і опалювальних печей горючі предмети;
- використовувати для обігріву несправні та невідремонтовані опалювальні прилади;
- закривати піддувало опалювальної печі коли там ще горить вугілля або є жар, категорично забороняється - це може призвести до отруєння чадним газом;
- використовувати нестандартні (саморобні) електронагрівальні прилади;
- влаштовувати в якості димової труби металеві та азбестові труби, виносити та викидати гаряче вугілля ближче 15 метрів від будівель.
Аналіз пожеж від електронагрівальних приладів показує, що вони відбуваються, в основному, з двох причин: у разі порушення правил пожежної безпеки під час користування електропобутовими приладами і прихованої несправності цих приладів. Крім того, пожежі можуть виникати і від несправної електропроводки або неправильної експлуатації електромережі. Це може статися, наприклад, якщо в одну розетку ввімкнути декілька побутових приладів водночас. Виникає перевантаження, проводи можуть нагрітися, а ізоляція — спалахнути. Проводи миттю нагріваються до такої температури, що металічні жили плавляться, спостерігається інтенсивне виділення іскор і великої кількості тепла. Якщо в місці короткого замикання є горючі матеріали й конструкції, вони миттю займаються. Тому необхідно стежити за справністю ізоляції проводів, не допускати кріплення їх цвяхами, які можуть порушити ізоляцію.
Основні запобіжні заходи і правила пожежної безпеки при експлуатації електричних та нагрівальних приладів, що використовуються у побуті, такі:
- нагрівальні прилади можна встановлювати тільки на негорючі підставки;
- забороняється залишати прилади, що включені, без нагляду;
- забороняється включати в одну розетку одночасно декілька приладів;
- необхідно спостерігати за щільністю контактів в місцях приєднання проводів приладів до вилки, клем між собою тощо;
- забороняється користуватися саморобними нагрівальними приладами.
На випадок пожежі необхідно негайно повідомити про це пожежну охорону по телефону 101, при цьому вказати точну адресу об’єкта, місце виникнення пожежі, наявність людей, а також повідомити своє прізвище та номер телефону з якого надійшло повідомлення. Вживати (по можливості) заходів до евакуації людей, гасіння пожежі первинними засобами пожежогасіння та збереження і евакуації матеріальних цінностей. Здійснити аварійне вимкнення електрообладнання.
Дотримуйтесь правил пожежної безпеки, бережіть своє життя та майно! |