Збірній України у стикових матчах чемпіонату Європи знову протистоятиме Словенія, яка у плей-офф загородила нашій команді шлях на Євро-2000. Шоста спроба
Попри те, що у нинішньому відбірковому турнірі чемпіонату Європи вперше напряму до фінальної частини змагань потрапляли по дві кращі команди з групи, збірній України не вдалося оминути стикові матчі.
Команда Михайла Фоменка набрала 19 очок та посіла у групі С третє місце, поступившись Словаччині трьома балами, а від Іспанії відставши на вісім пунктів. Не скористалися українці й шансом обійняти "вакансію" кращої третьої команди групи, яка також їхала до Франції "прямим рейсом". В останньому турі групового раунду нашим футболістам було необхідно обіграти в Києві другий склад немотивованих іспанців, але матч завершився перемогою гостей – 1:0.
Тож збірна України вшосте в своїй історії візьме участь у стикових матчах чемпіонатів Європи та світу. Всі п’ять попередніх спроб їх подолати були невдалими.
У неділю під час жеребкування цієї стадії змагань Україна разом з Боснією та Герцеговиною, Швецією і Угорщиною опинилася серед сіяних. Тож команді Фоменка в суперники могли потрапити Данія, Ірландія, Норвегія та Словенія.
У підсумку суперниками українців стали словенці.
Погані знайомі
Команда Сречко Катанеця фінішувала третьою у групі E, набравши 16 очок. Словенців випередила Англія, яка виграла усі десять матчів і здобула 30 очок та Швейцарія, в активі якої виявився 21 пункт. Позаду наших майбутніх суперників залишилися Естонія, Литва та Сан-Марино.
Словенія двічі поступилася Англії (1:3, 2:3), обмінялася з Швейцарією домашніми перемогами (1:0, 2:3) та не найкращим чином виглядала проти команд нижчих за рівнем. Приміром, словенці поступилися у гостях естонцям – 0:1 та зіграли вдома унічию з литовцями – 1:1. У перших на своєму полі команда Катанеця виграла 1:0, а других перемогла на виїзді – 2:0. І лише в аутсайдерів з Сан-Марино Словенія виграла двічі – 6:0 та 2:0.
Тобто, нинішня Словенія далеко не взірець непереможності та у порівнянні з іншими потенційними суперниками українців – Данією, Норвегією та Ірландією – виглядає дещо слабшою.
Попри це українським футболістам варто утриматися від ейфорії. Адже Словенія у 1999 році у стикових матчах вже піднесла нашій збірній один з найболючіших уроків в її історії.
Сніг на голову
Тоді збірна України, основу якої складали тогорічні півфіналісти Ліги чемпіонів з київського "Динамо", на чолі з Андрієм Шевченком, який щойно перейшов до славетного італійського "Мілану", вважалася беззаперечним фаворитом. Вона щойно провела один з найкращих своїх відборів – достойно відігравши проти французів (двічі по 0:0) та "відчепила" від Євро-2000 Росію (3:2, 1:1).
Втім словенці, яких тоді теж тренував Катанець, не звернули на це увагу. У першій грі у Любляні на гол Андрія Шевченка господарі відповіли точними ударами Златко Заховіча та Міленко Ачімовіча, який забив у порожні ворота після жахливої помилки голкіпера Олександра Шовковського. А догравали українці матч вдев'ятьох – через вилучення Дмитра Парфьонова (60 хвилина) та Андрія Гусіна (88). Україна програла 1:2.
Здавалося, нічого жахливого не сталося і у Києві команда Йожефа Сабо легко виправить становище. Але у перебіг події вмішалася погода – поле засипало снігом, який нівелював різницю у класі – на гол Сергія Реброва з пенальті гості відповіли точним ударом Мірана Павліна та поїхала до Бельгії на Нідерландів на Євро-2000.
Забути все
Між іншим той болючий ляпас став лише підтвердженням, що Словенія є незручним суперником для України. З цією командою українці перетнулися у своєму першому відборі – до Євро-1996. У Києві було зафіксовано нічию 0:0, а у Любляні українці, виграючи після першого тайму 2:0, примудрилася у підсумку поступитися 2:3.
Попри таку сумну статистику головний тренер збірної України Михайло Фоменко воліє не говорити про реванш. "Про це можна було б казати, якщо зараз у збірній грали б ті самі хлопці. А так команда та склад збірної змінилися", - сказав Фоменко.
На його думку не може бути мови й про недооцінку.
"Яка може бути мотивація, якщо на кону Євро? Вважаю у цьому плані проблем не буде", - запевнив тренер.
Першу гру плей-офф проти Словенії Україна зіграє вдома 14 листопада, повторну – 17 листопада у гостях. ФФУ визначиться з містом, у якому команда Фоменка прийматиме суперника, завтра.
Як повідомлялося раніше, президент ФФУ Андрій Павелко схиляється, аби матч відбувся у Львові, а не у Києві, де 16 років тому збірна України так незграбно наступила на словенські граблі. |